1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Yerleşim “Layout” Sekmeleriyle Çalışma

Çiziminizi tamamlayıp baskı için hazır olduğunuz zaman, yerleşim “layout” sekmeleri ile çalışmanız gerekecektir.

Sekil-1

Bu makalemde sizlere bu yerleşim “layout” işlerini kolayca yapmanız için, bazı ipuçları anlatacağım.

  • Herhangi bir yerleşim “layout” sekmesine çift tıklayarak yeni bir isim verebilirsiniz. Bu esnada vereceğiniz yeni ismin mevcut yerleşim “layout” sekme isimlerinden farklı olmasına dikkat edin.
  • Herhangi bir yerleşim “layout” sekmesini fare ile tutup sürükleyerek mevcut yerleşim “layout” sekmeleri arasında yeni bir yere taşıyabilirsiniz. Şayet CTRL tuşuna basarak sürüklerseniz, o yerleşim “layout” sekmesinin bir kopyasını yaratırsınız. Daha sonra bu yeni kopya yerleşim “layout” sekmesine yeni bir isim verebilirsiniz.
  • Herhangi bir yerleşim “layout” sekmesini mevcut sekmeler arasında sağdan sola doğru taşımak için, Ctrl+Page Down tuşlarına; soldan sağa doğru taşımak için, Ctrl + Page Up tuşlarına basabilirsiniz. Bu taşıma işlemleri taşıdığınız yerleşim “layout” sekmesi en son veya en baş sekme durumuna geldiği zaman, Ctrl+Page Down veya Ctrl + Page Up tuşlarına basmaya devam etseniz bile sonlanacak bir döngü teşkil etmeyecektir.

Aşağıdaki işleri yapmak için, herhangi bir yerleşim “layout” sekmesine sağ tıklayın:

  • Yeni bir yerleşim “layout” yaratmak için.
  • Bir şablon “template” kullanarak yeni bir yerleşim “layout” yaratmak için. Dosya Seç “Select File” iletişim kutusu açılacaktır. Bir DWG, DXF veya DWT dosyası seçtikten sonra Aç “Open” tuşuna tıklayın. AutoCAD o yerleşim “layout” üzerindeki Görüntü Bakışları “Viewports” da dahil olmak üzere mevcut yazıları “text”,antet bloğunu “titleblock”içe aktaracaktır.
  • Mevcut biryerleşimi “layout” silmek için.
  • Mevcut biryerleşime “layout” yeni bir isim vermek için.

Son AutoCAD sürümleri size sekmeleri gizleme olanağı da sunmaktadır (hatta kaçıncı olduğunu hatırlamadığım bir sürümde yerleşim “layout” sekmelerinin gizli olması ön tanımlı ayar idi.) Bu makalede anlattığım bazı kısa yolları kullanmanıza engel olduğu için, sürümü tavsiye etmiyorum. Şayet yerleşim “layout” sekmelerini göremiyorsanız, araç çubuğundaki MODEL/KAĞIT “MODEL/PAPER” düğmesinin hemen yanındaki düğmeyi sağ tıklayın ve Yerleşim ve Model sekmelerini Göster “Display Layout and Model Tabs” seçeneğini seçin.

Yerleşim “Layout” sekmeleri ile ilgili olarak sizin favori ipucunuz nedir? Lütfen yorum yazarak bizlerle paylaşın. Unutmayın bilgi paylaştıkça büyür!

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.