1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Yerel Yardım Dosyasını Varsayılan Olarak Ayarlama

AutoCAD’in ve Revit’in yeni özelliklerinde birçok geliştirme ve değişiklik var. Bunlardan biri çevrimiçi yardım dokümanlarıdır. Varsayılan olarak, 2011 sürümünden sonraki ürün grubu Autodesk sunucusundan yardım dosyasını açmaya çalışacaktır. Vaov! Aynı anda kaç kullanıcının bu çevrimiçi (online) yardım hizmetini kullanabileceğini hayal edemiyorum! Autodesk’in bunu yapmasının nedeni, yardım dosyası içeriklerini güncellemektir. Bu konuda daha fazla avantaj sağlamak için biraz daha gelişme göstereceklerine eminim. Çünkü güncel tutmak yerel bir kopya yardım dosyası kullanılarak yapılabilir ve düzenli güncellemeler için sunucuya göz atılabilir. Yani yardım dosyası daha esnek olmalıydı. Şimdi değilse bile, daha ilerki sürümlerde bu muhakkak sağlanmalıdır.

İyi bir internet bağlantısına sahip olduğunuz zaman, bu bir sorun olmayabilir. Peki, internet bağlantısı olmayanlar yardım belgelerini açamaz mı? Eh, gerçekten öyle değil :) Uygulama varsayılan olarak çevrimiçi belgeleri alamıyorsa, yerel bir yardım dosyası açılacaktır. Bu durumda sinirlenenler, internete bağlı olan, ancak zayıf bağlantıya sahip olan kişiler olacaktır. Bu günlerde insanlar birkaç saniye bekledikleri zaman, hayal kırıklığına uğruyorlar. Layet bu hayal kırıklığı F1 tuşuna basıldığında olursa, daha kötü olacaktır.

Neyse ki, bu davranış geçersiz kılınabilir ve uygulamanın varsayılan olarak yerel yardım dosyasını kullanması sağlanabilir. Hala html biçiminde “format” görürsünüz; ancak internete bağlı olmanız gerekmez.

AutoCAD için Yerel Yardım Dosyasını Kullanma

AutoCAD‘de bu çok kolaydır. Bu seçeneği AutoCAD’in Seçenekler “Options” iletişim kutusunda, Sistem “System” sekmesinden değiştirebilirsiniz. Sağ taraftaki Yardım “Help” bölümünde, çevrim içi yardım dosyalarına ulaşma özelliğini kapatmak için, bir işaretleme kutusu göreceksiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, bu işaretleme kutusunun işaretini kaldırın.

Bu seçeneğin (AutoCAD Architecture, AutoCAD MEP, AutoCAD Mechanical gibi) tüm AutoCAD tabanlı ürünler için geçerli olduğuna inanıyorum.

Revit için Yerel Yardım Dosyasını Kullanma

Revit programı için, iş biraz daha zor. Bu seçeneğe sahip bir iletişim kutusu bulmaya çalıştım ancak bulamadım. Görünüşe göre bunu yapmanın tek yolu, Revit.ini dosyanızın el ile düzenlenmesidir. Notepad gibi bir metin düzenleyici ile bu dosyayı açın [Dökümantasyon] “[Documentation]” bölümünü bulun.

Şayet daha önce herhangi bir değişiklik yapmadıysanız, [Dökümantasyon] “[Documentation]” bölümü aşağıdaki gibi görünmelidir:

[Documentation] UseHelpServer=1
HelpBrowser=0

UseHelpServer değişken değerini 0 olarak değiştirin. Revit.ini dosyanızı kaydedin ve kapatın. Şayet Revit programınız açıksa, oturumunuzu yeniden başlatın.

Notlar:

* HelpBrowser değişkeni hangi tarayıcınınyı kullanması gerektiğini belirler. Varsayılan değer 0, Revit programının Windows tarafından ayarlanmış varsayılan tarayıcınızı kullanmasını sağlar. Her zaman Internet Explorer kullanması için HelpBrowser değişkenini 1 olarak değiştirin. Ben bir İnternet Explorer hayranı değilim. Ancak Microsoft (tabii ki öyle olmasını istiyor) ve Autodesk sitesiyle uğraşırken, problemlerden kaçınmak için IE tarayıcısını kullanmalısınız. Deneyimlerimden gördüğüm kadarıyla, diğer tarayıcılar kullanılarak bazı URL’lere ve özelliklere erişilemiyor.

** Autodesk destek sitesinde Inventor’ı aramayı denedim, ancak bulamadım. Bunun neden olduğundan emin değilim; ama muhtemelen Inventor programı daha sonra piyasaya sürüldüğünden ve henüz resmi olarak belgelenmediğinden.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.