1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD‘de Yeni Çizgi Tipi “Linetype” Yaratma ve Dışa Aktarma

Bilgisayarımıza AutoCAD’i  ilk kurduğumuz zaman, birçok çizgi tipi de yüklenir; fakat bazen bu mevcut çizgi tipleri yeterli gelmez ve çizimimizde kendi özel çizgi tipimizi kullanma ihtiyacı duyarız. Neyse ki, hızlı araçlar “express tools” menüsünü kullanarak karmaşık çizgi tiplerini yaratmak çok kolaydır.

Bu makalemde sizlere özel çizgi tipleri yaratmak için, hızlı araçlar “express tools” menüsünün komutlarından olan MKSHAPE ve MKLYTPE komutlarının nasıl kullanılacağını anlatacağım. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz çizgi tipini yaratacağız.

Sekil-01

Karmaşık Çizgi Tipleri Yapma

Yukarıdaki şekilde görünen çizgi tipini yaratmaya başlamak için, öncelikle aşağıdaki şekilde görünen çizgi tipimizin temel parçasını yaratın.

Sekil-02

Komut satırına MKSHAPE yazarak Enter tuşuna basın. (.SHP) şekil dosyasını kaydedeceğiniz yer olan MKSHAPE – Şekil Dosyası Seçme “MKSHAPE – Select Shape File” iletişim kutusu açılacaktır. Ön tanımlı olarak bu şekil dosyasının ismi çizim dosyanızın ismi ile aynı olacaktır; her ne kadar değiştirebilmeniz mümkün olsa da bu ön tanımlı ismi değiştirmeyin ve dosyanın kaydedilme konumu olarak masa üstünü seçin ve Kaydet “Save” düğmesine tıklayın.

AutoCAD komut satırında ve dinamik veri giriş araç çubuğunda Bu şekil için isim belirleyin “Specify the name for this shape” uyarısı görüntülenecektir. İsim olarak LINESHAPE (tabi ki başka bir isim de belirleyebilirsiniz) yazın ve  Enter tuşuna basın. 128 olan ön tanımlı Çözünürlük “Resolution” değerini kabul etmek için,   Enter tuşuna basın.

Şayet bu Çözünürlük “Resolution” değerini arttırırsanız, şekil daha fazla koordinat verisi ile yaratılır; fakat bilgisayarınızın performansını olumsuz yönde etkileyecek olan daha fazla kaynak tüketimine sebep olacaktır. Bu yüzden AutoCAD’in önerdiği olan 128 değerini değiştirmeyin.

Şimdi komut satırında Temel noktasını seç “Select the base point” uyarısını görürsünüz. Geometrimizdeki sol taraftaki dik çizginin orta noktasını tıklayın ve şekli oluşturup komuttan çıkmak için, geometrideki tüm nesneleri seçerek tekrar Enter tuşuna basın.

Artık şeklimiz çizgi tipi yapmak için hazır duruma geldi. Komut satırına SHAPE yazın ve Enter tuşuna basın Bir önceki aşamada yaratıp benim  LINESHAPE ismini verdiğim şeklin ismini yazın ve Enter tuşuna basın.

Sekil-03

Şekil geometrisi ekranda imlecinizin ucunda görünecektir. Yerleştirmeye çalıştığınız şekil çizimdeki mevcut geometriyi tamamen örtsün diye çizim alanındaki geometrinin sol tarafındaki düşey çizginin orta noktasını tıklayın. Şekil için ön tanımlı ölçek “scale” ve döndürme açısı “rotation angle” değerlerini kabul etmek için iki kez Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Hızlı Araçlar “Express Tools” sekmesinin Araçlar “Tools” panelindeki Çizgi tipi Yap “Make Linetype” komut düğmesini seçin veya komut satırına  MKLTYPE yazıp Enter tuşuna basın.

Sekil-04

Bu komut sizden çizgi tipi dosyasını  (.LIN) kaydetmek için bir konum belirlemenizi isteyecektir. Konum olarak masaüstünüzü seçin ve ön tanımlı ismi değiştirmeyin; sonrasında Kaydet “Save” düğmesini tıklayarak açık pencereyi kapatın.

Şimdi komut satırında  Bu çizgi tipinin adını belirleyin “Specify name of this linetype” uyarısını görürsünüz; isim olarak TESTLT yazın ve Enter tuşuna basın. Şayet isterseniz, nu çizgi tipin için bir tanım (açıklama) girebilirsiniz. Bir açıklama girin veya bu alanı boş bırakmak için Enter tuşuna basın.

Komut satırında  Çizgi tipi için başlangıç noktası belirleyin “Specify the starting point for the linetype” uyarısını göreceksiniz; aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere düşey çizginin orta noktasını tıklayarak seçin ve bitiş noktası için yatay çizginin sağ ucunu tıklayarak seçin. Komut satırında Nesneleri Seç “Select objects” uyarısı göründüğü zaman, şekle tıklayın ve Enter tuşuna basın.

Sekil-05

Çizgi tipi TESTLT ismi ile yaratılacak ve çiziminize yüklenecektir. Artık bu çizgi tipini çiziminizdeki nesnelere uygulayabilirsiniz.

Şayet bu çizgi tipinin ölçeğinin uygun olmadığını görürseniz, çizgi tipinin ölçeğini LTSCALE sistem değişkeninin değerini uygun şekilde değiştirerek veya çizgi tipinin uygulandığı nesnelerin çizgi tipi ölçeği “line type scale” özelliğini Özellikler “Properties” paletinden değiştirebilirsiniz.

Bu çizgi tipini içeren çiziminizi başka bir kişiye veya başka bir bilgisayara aktardığınız zaman, çizgi tipinizi de aktardığınıza emin olmalısınız. Aksi halde bu çizgi tipini kullanan nesneler düzgün görüntülenmeyecektirler.

Özel Çizgi Tipini Dışa Aktarma

Şayet tamamen yeni bir çizgi tipi içeren bir çizime sahipseniz ve bu çizgi tipi sizde bulunmuyorsa, of Cadstudio.cz firmasının çizgi tiplerini çiziminizden sorunsuzca dışa aktarmanızı sağlayan bir vlx dosyası bulunuyor.

LinOut.vlx dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Sekil-06

Bu dosyayı indirdiğiniz zaman, komut satırına APPLOAD yazın ve Enter tuşuna basın. Uygulama Yükle/Geri yükle “Load/Unload Applications” iletişim kutusu açılacaktır. İndirdiğiniz dosyayı arayıp bulun seçin ve alt taraftaki Yükle “Load” düğmesine tıklayın. Dosya yüklendiği zaman, Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

Şimdi komut satırına LINOUT yazın ve Enter tuşuna basın. Yeni çizgi tipleri.lin dosyası çiziminizin bulunduğu klasöre eklenecektir. Bu lin dosyası çiziminizdeki tüm özel çizgi tiplerini içerecektir.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.