1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Yeni Açıklamaları Özel Bir Tabakada Yaratma

AutoCAD’in 2016 sürümü çok kullanışlı bir özellik olan ölçü tabakası isimli bir özellikle birlikte geldi. Bu özellikte çiziminizde ölçülerin hangi tabakada yaratılacağını belirleyebiliyorsunuz. Maalesef, bu özellik sadece DIM komutu için çalışıyor. DIMLINEAR veya DIMANGULAR komutarı için çalışmamakta. Ayrıca bu özelliği yazı “text”, tablo “table” ve kılavuz “leader” gibi açıklama komutları için de kullanamıyorsunuz.

AutoLISP veya macrolara aşina olan kullanıcılar  bu kısıtlamaya kolayca bir çözüm üretebilirler. Fakat birçok AutoCAD kullanıcısı için bu bir hayli karışık bir iş.

CAD Studio bu işi yapmanızda sizlere yardımcı olacak ücretsiz bir eklenti sunuyor. Bu eklenti Flay olarak isimlendirilmiştir.

Flay Eklentisini İndirme ve Kurma

Eklentiyi  Autodesk Uygulama Merkezinden indirip kurabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, eklentiyi kurduktan sonra, Eklentiler “Add-Ins” sekmesinde eklentinin komut simgesini görebileceksiniz.

Sekil-01

Bu eklentinin çalışma mantığı oldukça basit. Hangi komutun hangi tabakayı “layer” kullanacağını tanımlayabiliyorsunuz.

Flay Eklentisini Yapılandırma

Eklentiyi kurduktan sonra eklentinin yapılandırma dosyasını %appdata%\Autodesk\ApplicationPlugins\FLay.bundle\Contents\Resources dizininde bulabilir ve düzenleyebilirsiniz. Sadece bu dizini kopyalayın ve Windows Dosya Araştırıcısına “Windows Explorer” yapıştırın.

FLay eklentisinin yapılandırma dosyasını Not Defteri “Notepad” gibi bir metin düzenleyicisi ile açın ve istediğiniz değişiklikleri yapın.

Değişiklikleri yapmak ta oldukça basit: Yapılandırma dosyasındaki talimatları okuyun ve takip edin. Bu makalem örnek olarak, aşağıdaki 2 satırlık kod ile TEXT ve DTEXT komutlarını her kullandığınızda, yaratılacak olan yazı nesnesi Text isimli tabakayı kullanacak ve tabakanın rengi 1 numaralı (kırmızı) renk olarak ayarlanacaktır.

* Texts 1 TEXT DTEXT

Flay Eklentisini Kullanma

Eklentiyi kurup yapılandırdıktan sonra, yapmanız gereken sadece istediğiniz komutu kullanmaktır. Şayet çiziminizde o tabaka “layer” mevcut değilse, FLay tabakayı otomatik olarak yaratacaktır.

Bu eklenti çiziminize açıklamaları eklemenizde sizlere gerçekten çok faydalı olacaktır. Eklentinin yayımcısı bu eklentinin AutoCAD’in 2013 sürümünden 2016 sürümüne kadar olan tüm sürümlerde sorunsuz çalışacağını söylemektedir. Bu da şayet, AutoCAD’in eski sürümlerinden bir tanesini kullanıyorsanız, aynen AutoCAD 2016 da olduğu gibi ölçü tabakası seçeneğini kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.