1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Yazıları “Text” Not Defteri (TXT) ve MS Word (DOCX) Dosyasından İçe Aktarma

Metin Düzenleyicisi “Text Editör” sekmesindeki Araçlar “Tools” panelinde bulunan Metni içe aktar “Import Text“ komutunu kullanarak metinleri Çok satırlı yazı “Mtxt” olarak TXT ve MS Word dosyasından doğrudan AutoCAD‘e içe aktarabilirsiniz. Metin biçimlendirmesi “format”, Not defteri uygulamasından içe aktarılırsa korunmaz; ancak RTF (Zengin Metin Biçimi “Format”) dosyasından içe aktarılırsanız biçimlendirme “format” korunur.

Bu makalemde sizlere, bu yöntemleri açıklayacağım, popüler olarak Not Defteri dosyası olarak bilinen TXT dosyasından metin içe aktarmaya başlayalım.

Not Defteri (TXT) Dosyasından Metin İçe Aktarma:

MTEXT komutunu çalıştırın ve çizim alanında bir metin kutusu oluşturun. MTEXT komutu aşağıdaki resimde gösterildiği gibi aktif olduğu sürece bir Metin Düzenleyicisi “Text Editor” sekmesi görünecektir. Metin Düzenleyicisi “Text Editor” sekmesinin genişletilmiş haldeki Araçlar “Tools” panelinden Metni İçe Aktar “Import Text” komut simgesini seçin, metninizin kaydedildiği TXT dosyasını bulun ve AutoCAD‘e almak için Aç “Open” düğmesine tıklayın.

Metni içe aktardıktan sonra AutoCAD penceresindeki Metin Düzenleyicisi “Text Editor” sekmesini kullanarak metninize biçimlendirme “format” ekleyebilirsiniz.

MS Word (DOC) Dosyasından Metin İçe Aktarma:

Metni, biçimlendirmeleriyle “format” birlikte bir MS Word dosyasından içe aktarabilirsiniz, ancak yukarıda gösterildiği gibi Metni İçe Aktar “Import Text” komutu, yalnızca TXT ve RTF biçimini tanır; bu nedenle, metninizi içe aktarmadan önce MS Word (.DOC) dosyasını bir RTF (Zengin Metin Biçimi “Format”) dosyasına dönüştürmeniz gerekir.

Bir MS Word dosyasını RTF (Zengin Metin Biçimi “Format”) dosyasına dönüştürmek için, dosyanızı MS Word programında açın, sonra Dosya “File” menüsünden Farklı Kaydet “Save As” seçeneğini seçin ve aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Farklı Kaydet “Save As” penceresindeki Biçim “Format” aşağı açılır menüsünden Zengin Metin biçimini RTF “format” seçin.

Şimdi MTEXT komutunu tekrar çalıştırın ve Metin Düzenleyicisi “Text Editor” sekmesindeki Araçlar “Tools” panelinden Metni İçe Aktar “Import Text” komut simgesini seçin. Bu kez, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Aç “Open” penceresinden biçimi “format” RTF olarak değiştirin. RTF dosyasını araştırıp bulun ve seçerek Aç “Open” düğmesine tıklayın, metniniz AutoCAD‘e tüm formatları ile girilecektir.

Bu yöntemlerden ayrı olarak, tabloyu bir Excel dosyasından doğrudan bir veri bağlantısı olarak ve bağımsız bir çizim öğesi olarak içe aktarabilirsiniz. AutoCAD’de tabloyu içe aktarma hakkında daha fazla ayrıntı bu makalede bulunabilir.

Bu makalede anlattıklarımla ilgili sorularınız mı var? Aşağıdaki yorum kutusuna sorularınızı yazarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.