1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Ustalaşmak için 12 Adım

Birçok kişi AutoCAD öğrenmenin zor olduğunu düşünüyor. Hiç te değil. Evet, öğrenecek çok şey var. Fakat AutoCAD kullanmak zor değildir.

İşin sırrı, adım adım ilerlemektir. Koşmayı öğrenmeden önce yürümeyi öğrenmelisiniz. Her adımı çok iyi anlamalısınız. İşte o zaman, bir AutoCAD gurusu olursunuz.

Bu makale bir öğretici değildir, ancak bu makalemde sizlere AutoCAD‘de uzman olabilmek için, önce nelere ihtiyacınız olduğunu anlatacağım.

1.      Başlarken

Öncelikle, tabi ki, AutoCAD’in ara yüzüne aşina olmalısınız.

·         AutoCAD Ara yüzü

AutoCAD ara yüzü artık yeni kullanıcılar için daha kolay. Birçok AutoCAD dinozorunun şerit ve diğer ara yüz geliştirmelerinden nefret ettiğini biliyorum. Ama dürüstçe özellikle yeni kullanıcılar olmak üzere bazı kullanıcılar bu yeni ara yüzü sevdiklerini söylüyorlar. Çizim araçlarına nasıl erişebileceğinizi ve etkinleştirebileceğinizi, araçları ve diğer araçları nasıl değiştireceğinizi muhakkak öğrenmelisiniz. Şayet Windows uygulamalarına aşina iseniz, bu çok uzun sürmeyecektir. AutoCAD Windows uyumlu bir yazılımdır, bu yüzden aynı tadı almalısınız.

·         Çizim içerisinde Gezinme

Şimdi bilgisayarınızdan herhangi bir çizimi açmaya çalışın. Şayet bilgisayarınızda kayıtlı hiç çizim dosyanız yoksa, AutoCAD ile yüklenen bir örnek çizim dosyası ile başlayın. Her zaman ilk öğrettiğim konu gezinme “navigasyon” araçlarıdır: Çiziminizde gezinmeye çalışın.

  • Görüntü kaydırma “Pan”,
  • Görüntü yakınlaştırma “Zoom in”,
  • Görüntü uzaklaştırma “Zoom out”,
  • Çizim alanındaki her şeyi görüntületme “Zoom extends”

Gezinme araçlarına aşina olun. Sonra nasıl çizeceğinizi öğrenmeye başladığınızda işiniz daha kolay olacaktır.

Artık yeni bir çizim oluşturmaya ve çizmeye çalışabilirsiniz.

Kural: Yeni çizim yaratırken muhakkak uygun şablonu “template” kullanın. Şayet metrik birimlerle çizim yapacaksanız, emperyal şablonlar kullanmayın!

2.      Çizim Araçları

AutoCAD ara yüzüne ve gezinme “navigasyon” araçlarına aşina olduktan sonra, şimdi çizim araçlarını nasıl kullanacağınızı öğrenmenin vakti gelmiştir. Bazı eğitmenlerin, öğrencilere her çizim aracını nasıl kullanacaklarını öğrettiklerini biliyorum. Ama şayet kavramı anlamazsanız, ertesi gün en geç ertesi hafta öğrendiğiniz çizim aracını unutursunuz. Bu yüzden, asıl önemli olan AutoCAD’in çizim araçlarının çalışma mantığını tam olarak kavramaktır.

·         AutoCAD Araçları Nasıl Çalışır?

Çizim araçlarının kullanımı çok kolaydır. AutoCAD’in çizim araçlarının temel özelliği araç adının yaptıkları şeyi tanımlamasıdır. Örneğin, Line “Çizgi” aracı çizgi çizecektir; dikdörtgen aracı dikdörtgen çizer. Kolay değil mi? Asıl anlamanız gereken şey, her aracın kullanılması için farklı bir yol olabileceğidir. Her bir araçtaki tüm adımları hatırlamak zordur. İşte komut satırı tam da bunun için vardır.

Komut satırı sadece bir yol levhası gibidir; Size rehberlik eder; böylece kaybolmazsınız. Şimdi, Çizgi “Line” gibi bir çizim aracını etkinleştirmeyi deneyin. Bunun için, komut satırına LINE yazıp; Enter tuşuna basın. Komut satırında aşağıdaki veri istemleri (uyarılar) görüntülenecektir:

Command: _line: Birinci noktayı belirleyin: “Specify first point:”
Sonraki noktayı belirleyin veya [Geri al]: “Specify next point or [Undo]:”
Sonraki noktayı belirleyin veya [Geri al]: “Specify next point or [Undo]:”
Sonraki noktayı belirleyin veya [Kapat/Geri al]: “Specify next point or [Close/Undo]:”

Çizgi “Line” aracını etkinleştirdikten sonra, AutoCAD komut satırında Birinci noktayı belirleyin: “Specify first point:” veri istemini (uyarısını) görüntüleyerek size ne yapacağınızı söyleyecektir:

Çizim alanına tıklayarak noktanızı tanımlayın. AutoCAD daha sonra Sonraki noktayı belirleyin veya [Geri al]: “Specify next point or [Undo]:” veri istemini (uyarısını) görüntüleyerek size tekrar soracaktır. Bir sonraki noktayı belirtin. Çizim alanınızda herhangi bir yeri tıklamanız yeterlidir, henüz çizeceğiniz çizginin boyutu veya kesin koordinatları konusunda endişelenmeyin.

Şimdi de bir yay çizmeyi deneyelim:

Command: _arc Yayın başlangıç noktasını belirleyin veya [Merkez]: “Specify start point of arc or [Center]:” C
Yayın merkez noktasını belirleyin: “Specify center point of arc:”
Yayın başlangıç noktasını belirleyin: “Specify start point of arc:”
Yayın bitiş noktasını belirleyin veya [Açı/kiriş Uzunluk]: “Specify end point of arc or [Angle/chord Length]:”

Yay “Arc” komutunu çalıştırdıktan sonra, AutoCAD bir başlangıç noktası belirtmemi ve bir seçenek belirlememi söyleyecektir: Bir başlangıç noktasını bir merkez noktası belirterek değiştirebilirim. Bu sefer, merkez noktasını belirtmek için seçenek olarak büyük harfle C harfini yazdım. Daha sonra AutoCAD, bana sırası ile merkez noktasını, başlangıç noktasını ve sonra bitiş noktasını soruyor.

Komut satırını takip edin; böylece sizden hangi verilerin istediğini kolayca anlarsınız. AutoCAD‘i yıllardır kullanıyor olsanız bile, bazen komut satırını izlemelisiniz. Özellikle yeni bir sürüm kullandığınızda, orada yeni bir seçenek olup olmadığını bulmaya çalışın.

3.      Verileri Hassas Olarak Girme

Çizim araçlarını kullanmaya alıştıktan sonra, şimdi koordinat girişine aşina olmalısınız. Hassaslık, CAD kullanmanın avantajlarından biridir. Şayet çiziminiz kesin değilse, hiçbir işe yaramayacaktır.

Şu anda, mutlak “absolute” ve göreceli “relative” koordinatlar hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Daha sonra yakalama (çıtçıt) “snap” araçlarını göreceksiniz. Bu adımı tamamladıktan sonra, tam olarak çizim yapabileceksiniz.

Bunu bu makalem içerisinde daha fazla anlatmayacağım; belki bunun için ayrı bir makale yazarım.

4.      Düzenleme Araçları

Sonraki adım: düzenleme araçları. Birçok değişiklik düzenleme aracı vardır. Aynen çizim araçlarında olduğu gibi düzenleme araçlarının ismi de, yaptıkları şeyi tarif eder. Düzenleme aracı simgesi size o araç ile ilgili daha fazla bilgi verecektir. İmleci simgenin üzerine getirebilir ve araç yardım ipucunun genişlemesini ve daha fazla açıklamanın görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca aracı etkinleştirmeyi de deneyebilir; ardından F1 tuşuna basabilirsiniz. Bu ilgili konu ile yardım dosyasını açacaktır. Birçok Windows kullanıcısı bunu fark etmez. Yardım penceresi açıldıktan sonra yardım dosyası içerisinde arama yapar ve bazen aradıklarını da bulamazlar.

Aynı kuralı burada uygulayabilirsiniz: komut satırını izlemeyi sürdürün!

5.      Nesne Seçme

Düzenleme araçlarına aşina olduktan sonra, şimdi nesne seçimi hakkında bilgi edinmelisiniz. Nesneler üzerinde düzenleme araçlarını kullanmak için, onları (nesneleri) seçmeniz gerekir. Bir nesneyi seçmek çok kolaydır. Fakat şayet çizimde birçok nesne üzerinde değiştirme ihtiyacınız varsa, nesne seçimleri hakkında çok daha fazlasını öğrenmelisiniz.

Bu konu ile ilgili daha önce detaylı bir makale yazmıştım. Bu aşamaya geldiğinizde, belki burada daha gelişmiş nesne seçim yöntemlerini okumak istersiniz.

6.      Açıklama Nesneleri ve Stiller

OK, artık çizebilir ve çizimlerinizi değiştirebilirsiniz. Bir sonraki adım: açıklamalar oluşturmayı ve stilleri kullanmayı anlamaktır.

Açıklama nedir? Çiziminizde geometri olarak sınıflandırılmamış her şey açıklamadır. Yazılar “Text”, taramalar “hatch”, ölçüler “dimension”, tablolar “table” açıklama nesneleridir. Açıklama araçlarını kullanmak, ilk 5 adımı anladıktan sonra kolaydır.

Bu adımdaki sorun, açıklama stillerini ve ölçeklerini ayarlamakta ortaya çıkabilir. Stiller, ek açıklamanın nasıl görüneceğini tanımlamak için kullanılır. Stillerde çok fazla seçenek olmakla birlikte genellikle ölçekle ilgili seçenekler kafa karıştırıcıdır. Metnimi hangi boyutta oluşturmalıyım, bu yüzden Bastırıldığında net bir şekilde okunabilmesi için, yazılarımı ve ölçülerimi hangi yükseklikte oluşturmalıyım?

Autodesk‘e teşekkürler, şimdi bunu açıklama ölçeği kullanarak kolayca ayarlayabilirsiniz.

Şayet bir çizim standardı oluşturmanın zorunlu olduğu bir şirkette çalışıyorsanız, stilleri ayarlamanıza gerek olmayabilir. Sadece tüm stilleri olan bir şablon edinir ve sonra kullanırsınız.

7.      Çizimleri Yönetme

1 ile 6. adımlarda AutoCAD‘i öğrendikten sonra, AutoCAD ile çizim yapabilmeniz gerekir.

Şimdi daha üretken olmanız gerekir. Unutmayın, AutoCAD ile çizim yapmak sadece çizimi ne kadar hızlı tamamlayacağınız değil; aynı zamanda daha sonra takım üyeleriniz tarafından kolay değiştirilebilir çizimler yaratma esasına dayanmaktadır. Bu sebeple, çiziminizi ve çizimlerinizin içerisindeki nesnelerinizi yönetmeniz gerekir.

Bu adımda, tabakalar “layer”, yerleşimler “layout” ve kağıt setleri “sheet set” hakkında bilgi sahibi olacak ve daha da uzmanlaşacaksınız.

Şayet AutoCAD Pafta Setleri “Sheet Set” hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, burayı tıklayarak AutoCAD Kağıt Setlerini “Sheet Set” Kullanmanın 7 Faydası isimli makaleyi okuyun.

8.      Tekrar Kullanılabilir İçerikler

Şayet birçok nesnenin tekrarlandığı bir AutoCAD çizimi görürseniz, bu tekrarlanan nesnelerin semboller, standart parçalar, ortak nesneler olduğunu kolayca anlarsınız. Evet, istediğiniz nesneyi birden çok kez kopyalayabilirsiniz, ancak daha üretken olmak istiyoruz.

Bloklar, tekrarlayan nesnelerle çalışmanıza yardımcı olmak için çok önemlidir. Yeniden kullanılabilir olduğu gibi, blok tanımı da çiziminizdeki tüm yerleştirilmiş örnekleri tek bir seferde güncellemenizi sağlar.

Şayet bloklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, buraya tıklayın.

  1. Standartlarınızı Yönetme

Fark etmeseniz bile herkesin çiziminde bir standart vardır. Standartların şablonlarınızda derlenmiş olması iyi bir uygulamadır. Ayrıca, standardınızı korumak için CAD standardını kullanabilirsiniz. Çizimlerinizin standartlarını yönetmek için yeniden kullanılabilir içeriğe de sahip olabilirsiniz.

Sizin ve sizinle çalışan herkes için standartlara sahip olmak işleri kolaylaştıracaktır. Böylece, çizimlerinizde standartlarınızı uygulayarak daha üretken olursunuz.

10.  Tasarım İşbirliği

Başka kişilerle kesinlikle işbirliği yapacaksınız. Şirketinizdeki takımınızla birlikte aynı proje üzerinde çalışmanız gerekebilir. Başka bir takım üyesinin dosya üzerinde çalışmasını bitirene dek beklemek zorunda kalırsanız, bu zaman kaybı olacaktır. Yani takım üyelerinin aynı anda aynı proje üzerinde çalışmaları önemli olacaktır. Fakat bunu sadece AutoCAD ile sağlayamazsınız. Bir başka kötü olasılık ta, takım üyelerinden bazılarının sizin dosyalarınızı kopyalayıp sizinle birlikte çalışmalarıdır. Bunu yaparsanız değişiklikleri izlemek çok zor olacaktır.

Şayet tasarımınızı dosyalara ayırarak çalışırsanız, ortaklarınızla aynı anda çalışabilir, daha sonra referans veya altlık olarak kullanabilirsiniz. Ayrı dosyalar olduklarından, her biri farklı bir kişi tarafından açılabilir. Dosyayı ayırmak, dosyalarınızı basitleştirerek, ölümcül hata “fatal error” mesajından kaçınmanızı da sağlayacaktır. Dosyanız ne kadar karmaşıksa, bozulma ihtimali o kadar çoktur.

Şayet çiziminize harici referans dosyası olarak bir dwg çizim dosyasını iliştirirseniz, bu harici referans dosyası xref olarak adlandırılır. Referans çizim dosyaları “xref” hakkında daha fazlasını öğrenmek için, burayı tıklayın.

11.  İş Akışınızı Geliştirme

Birkaç yıl önce (eskiden Autodesk Resmi Eğitim Kursu olarak da bilinen) Autodesk Official Press’te bir kitap gördüm. Bunlar iyi kitaplar; ancak AutoCAD’in belirli bir endüstride nasıl kullanılacağını öğretmiyorlar. AutoCAD‘in genel olarak nasıl kullanılacağına odaklanmış durumdalar.

Şayet eğitmeninizin bir mimari geçmişi varsa, size kendi iş akışı ile çizim yapmayı öğretebilir. Bir mimarın AutoCAD‘i kullanışı farklı bir endüstride çalışan sizin için uygun olmayabilir.

AutoCAD‘i bir süre kullandıktan sonra, kendi iş akışınızı geliştirebileceksiniz. Size uyacak ve daha üretken olacaksınız. Eğitmeninizin size öğrettiği şeylerde durmayın; öğrenmek için her zaman yeni şeyler vardır.

12.  Sürekli Pratik Yapma

Pratik yapmak mükemmelleştirir. Çok pratikle daha iyi olacaksınız. AutoCAD ustaları programı yoğun olarak kullananlardır. Bence kimse buna katılmayacak ama, gerçek bir proje çizmeye çalışın. Pratik yaparken sadece anlamsız çizgiler çizmeyin.

Şayet henüz gerçek bir projeniz yoksa, bir örnek bulun ve çizin. AutoCAD’i gerçek bir projeyi çizerken kullanırken önünüze problemler çıkacaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.