1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Taramayı “Hatching” Kolayca Yapın

AutoCAD’de Tarama işi “Hatching” bazen çok sinir bozucu olabiliyor. Bu yünden birkaç tarama “hatch” ip ucunu bir araya topladım. Bu kolleksiyonu kişisel tarama yardımcınız olarak düşünebilirsiniz.

Taramanın “Hatch” kapalı bir alanı dolduracak çizgiler ve noktalar dokusu olduğunu bilmemeniz durumunda,

Autocadde tarama "hatch-1

Kullanıcı Tanımlı Tarama “Hatch” Desenleri “Paterns” Yaratın

Bir tarama deseni “hatch pattern” seçtiğiniz ve onu uyguladığınız zaman, her zaman istediğiniz gibi görünmez. Daha iyi tarama desenini “hatch pattern” bulmak için deneyebilirsiniz. Fakat bu problemi çözmenin en kolay yolu bir kullanıcı tanımlı tarama deseni “user-defined hatch pattern” yaratmaktır. Kullanıcı tanımlı tarama deseni “User-defined hatch pattern” size desenin açısını ve ölçeğini belirleme olanağı sağlar. Boşlukları çok yakın veya çok uzak olan tarama deseninin ölçeğini değiştirmek tarama desenini düzeltmek için özellikle en kolay yoldur.

Ölçeği arttırmak boşlukların arasını açarken, ölçeği düşürmek boşlukları yaklaştırır (deseni sıklaştırır). 1 değeri ön tanımlı değerdir. Çizgileri birbirine daha yakın yapmak için, 0 ile 1 arasında 0.5 gibi bir değer kullanın.

Autocadde tarama "hatch-2

HATCH Komutunu Başlatın

Tarama “Hatching” yapmaya başlamadan önce, tarama “hatch” için ayrı bir tabaka “layer” yaratmak isteyebilirsiniz. Bu yeni yarattığınız tabakayı “layer aktif tabaka “current layer” yapmayı unutmayın. HATCH komutunu başlattığınız zaman (Home sekmesi içerisinde> Çizim “Draw” Panelinde> Tara “Hatch” komutu), Tarama Yaratma “Hatch Creation” iletişim kutusu görüntülenir. Doku “Pattern” sekmesinden istediğiniz dokuyu seçin.

İç noktaya tıklayın veya  [Nesneleri seç/Ayarlar]: “Pick internal point or [Select objects/seTtings]:” veri istemi (uyarısı) geldiğinde, kapalı alanın içine tıklayın veya Nesneleri seç “Select Objects” seçeneğini kullanın. İç noktaya tıklama ile nesneleri seçme arasındaki en kolay geçiş yolu sağ tıklayarak açılan kısa yol menüsünden aktif olmayan seçeneği (iç noktaya tıklama veya nesneleri seçme) seçmektir. Bu örnekte, Nesneleri Seç “Select Objects” seçeneğini seçmelisiniz.

Autocadde tarama "hatch-3

Daha fazla bilgi için,  önceki makalelerden Kolay Tarama “Hatching” makalesine bakın.

Kapalı Alanı Uygun şekilde Tanımlayın

Bazen,  AutoCAD doğru alanı taramayabiliyor. Aşağıda kapalı alanı tanımlama ile ilgili bazı ipuçları bulabilirsiniz:

Semra Özenli taranacak alanı çizgilerle çizmek yerine sürekli çizgilerle “polylines” çizmeyi tavsiye ediyor. Bunun bir sebebi sürekli çizgilerin “polylines” kapalı alanı belirleme işini daha kolay yapıyor olması. Şayet sizin kapalı alanınız karmaşık bir alan ise, kapalı alanı yaratmak için, BOUNDARY veya REGION komutunu kullanın.

Şayet kapalı ananınızın boşlukları varsa, AutoCAD’in bunun için bir çözümü muhakkak vardır. Bu çözümler için AutoCAD’de Boşlukları “Gaps” Halletme başlıklı makaleme bakınız.

Taramalarınızı “Hayches” Özelleştirme

Kullanıcı tanımlı tarama “User-defined Hatch” size yeterli esnekliği sağlamayabilir. Bu durumda, kendi tarama deseninizi “hatch pattern” oluşturabilirsiniz. Detaylar için Özel Tarama Desenleri Yaratma başlıklı makaleme bakınız.

Küçük bir özelleştirme tarama “hatch” orjinini belirlemek içindir. Örneğin, şayet bir duvarın içerisini tuğla tarama deseni “hatch pattern” ile dolduruyorsanız, tuğla deseninin sol alt köşeden başlamasını istersiniz. Tarama “Hatch” Orijinini Kontrol etme başlıklı makaleme bakınız.

Diğer küçük bir özelleştirme gömülü şekiller olan adaları “islands” kontrol etmektir. Daha fazla bilgi için, AutoCAD’de Tarama “Hatch” Yaparken Gömülü Şekilleri (Adaları) Yönetin başlıklı makaleme bakınız.

Kağıt alanından “Paper Space” ne haber?

Taramalarınızı “Hatches” kağıt alanında “paper space” görüntülediğiniz zaman, çok kötü bir süprizle karşılaşabilirsiniz. Taramalarınız “hatches” ölçekli görüntü bakışında “viewport” yapıldığı için, artık doğru yerlerinde olmayabilirler! Çözüm taramalarınızı “hatches” koşullu (ilişkili) “annotative” yapmaktadır. Bunu yapmak için, Tarama Yaratma “Hatch Creation” sekmesinin Seçenekler “Options” panelindeki İlişkili “Annotative” düğmesine tıklayın.

İlişkili N:esneler hakkında öğretici için İlişkili Nesneler ile “Annotative Objects” Otomatik Koşullu Ölçeklendirme “Annotation Scaling” Öğreticisi başlıklı makaleme bakınız.

Taranmış Nesneleri kolayca seçmek için aşağıda anlatacağım gizli İpucunu Kullanın

Birbirine yakın çok sayıda tarama çizgisi olduğu için, taranmış “hatched” nesneleri seçmek zor olabilir. Tüm taramalarınızı diğer herşeyin altına gönderen HATCHTOBACK komutunu kullanmanızı tavsiye ediyorum. Daha sonra aynen nesne seçer gibi istediğiniz taranmış nesneye tıklayın. Taramayı seçmeden kolayca nesneyi seçebileceksiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığını Kullanma (Video)

Revit’te bir modeldeki öğeleri düzgün şekilde görüntülemek için, Görüş Aralığının “View Range“ düzlemlerini ayarlayın. Bu …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.