1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Taramalara “Hatch” Çıtçıtlanma Özelliğini Aktifleştirme

Bazı meslektaşlarım neden eski AutoCAD sürümlerinde olduğu gibi, tarama “hatch” nesnelerine çıtçıtlanamadıklarını soruyorlar. Aslında bunu hala yapabilirsiniz. Autodesk’in yeni AutoCAD sürümlerinde bu özelliği ön tanımlı olarak devre dışı bıraktığı görülüyor. Çünkü bu performans sorunu yaratabiliyor. Bu özelliği tekrar etkinleştirmek için, Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açmanız yeterlidir. Komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basarak veya AutoCAD Uygulama düğmesinden (Sağ üst köşedeki kırmızı renkli A harfi şeklindeki düğme) erişerek Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Seçenekler “Options” iletişim kutusunu iletişim kutusunda, Çizim “Drafting“ sekmesinde, Nesne Çıtçıt Seçenekleri “Object Snap Options” kısmında ön tanımlı olarak işaretli olan tarama nesnelerini yoksay “ignore hatch objects” işaretleme kutusunun işaretini kaldırın.

Ayrıca bu özelliği OSOPTIONS sistem değişkeninin değerini değiştirerek de kontrol edebilirsiniz.

Bu sistem değişkeninin değerleri aşağıdaki anlamlara gelmektedir:

 0: Nesne çıtçıtları, dinamik UCS kullanılırken tarama “hatch” nesnelerinde ve geometri üzerinde negatif değere sahip Z geometrisinde çalışır.

1: Nesne çıtçıtları, tarama “hatch” nesnelerini yok sayar.

2: dinamik UCS kullanılırken tarama “hatch” nesnelerinde ve geometri üzerinde negatif değere sahip Z geometrisini yok sayar.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.