1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Tarama “Hatch” Desenleri ve Katı Dolgular “Solid Fill” Hakkında Herşey

Mevcut nesneleri veya kapalı alanları tarama “hatch” desenleri, düz renkli dolgular veya degradelerle “gradient” doldurabilir veya yeni tarama “hatch” nesnesi oluşturabilirsiniz.

Aşağıdaki seçeneklerden birini seçin:

  • Ön tanımlı tarama desenleri “hatch pattern”: 70’in üzerinde ANSI, ISO ve diğer endüstri standardı tarama “hatch” desenlerinden birini seçebilir ya da başka şirketler tarafından sağlanan tarama “hatch” deseni kütüphanelerini kullanabilirsiniz.
  • Kullanıcı tanımlı tarama desenleri “hatch pattern”: O anki geçerli (Aktif) çizgi tipi, açı, renk ve diğer özellikleri esas alan kendi tarama “hatch” deseninizi tanımlayabilirsiniz.
  • Özel tarama desenleri “hatch pattern”: Tarama “Hatch” desenleri acad.pat ve acadiso.pat (AutoCAD LT için, acadlt.pat ve acadltiso.pat) dosyalarında tanımlanmıştır. Bu dosyalara özel tarama “hatch” deseni tanımları ekleyebilirsiniz.
  • Katı dolgu: Bir alanı düz bir renk ile doldurabilirsiniz.
  • Degrade dolgu “Gradient fill”: Kapalı bir alanı bir renk degradesiyle doldurabilirsiniz. Degrade “Gradient” dolgusu, bir renk tonunun (beyazla karışık bir renk), bir gölge (siyahla karışık bir renk) veya iki renk arasında yumuşak bir geçişi olarak görüntülenebilir.

Silindir, küre veya başka şekiller üzerinde görüntülenen renkleri taklit eden degradeler “gradient” mevcuttur.

Tarama  Sınırları “Hatch Bundary” ve Şekil & Tarama İlişkililiği “Hatch Associativity”

Aşağıdaki şekilde görünen resimde, beton “concrete” desenine sahip tarama “hatch” nesnesi sınırlandırılmış olup; toprak “earth” desenine sahip tarama “hatch” nesnesi sınırlandırılmamıştır.

Ön tanımlı olarak, sınırlı taramalar “bounded hatch” ilişkilendirilebilir “associative”, yani tarama nesnesinin tarama sınırı ile ilişkili “associative” olduğu anlamına gelir: Sınır nesnelerine yapılan değişiklikler otomatik olarak taramaya “hatch” da  uygulanır.

Orjinal sınır değiştirildiği zaman, ilişkisiz “non-associative” taramalar “hatch” güncellenmezler.

Tarama ilişkililiği “Hatch associativity” varsayılan olarak açıktır ve HPASSOC sistem değişkeni tarafından kontrol edilir. Seçenekler “Options” paletinde, Özellikler “Properties” paletinde veya Tarama Düzenleme “Hatch Edit” iletişim kutusundaki İlişkilendir “Associate” düğmesini kullanarak tarama ilişkililiğini “hatch associativity” değiştirebilirsiniz.

Not: OSOPTIONS sistem değişkeni, nesne çıtçıtlarının “osnap” tarama “hatch” nesneleriyle nasıl çalışacağını kontrol eder.

OSOPTIONS (Sistem Değişkeni)

Nesne çıtçıtlarının, dinamik KKS “UCS” veya ölçü uzatma çizgilerini kullanırken, negatif Z değerlerine sahip geometriyi bastırıp tarama “hatch” nesnelerine kilitlenip kilitlenmeyeceğini kontrol eder.

Tür: Bitcode.

Kayıt yeri: Windows Kütüğü “Registry”.

Başlangıç değeri: 7

Bu ayar, aşağıdaki değerlerin toplamını kullanarak bir bit kodu olarak saklanır:

Değer Tanım
0 Nesne çıtçıtları, dinamik KKS “UCS” kullanırken ve ölçü uzatma çizgilerinin uç noktaları üzerinde, desenli tarama “hatch” nesnelerinde, Z geometrisinde negatif Z değerlerinde çalışır.

Bu ayara geçildikten sonra, kesişme noktalarına çıtçıtlanmak için, REGEN komutu kullanılarak yenileme yapmak gerekir.

Bu ayardan, 1’i içeren bir değere geçtikten sonra performans nedenlerinden dolayı REGEN komutu kullanılarak yenileme yapılması önerilir.

1 Nesne çıtçıtları, tarama “hatch” nesnelerini göz ardı eder.
2 Nesne çıtçıtları, dinamik bir KKS “UCS” kullanımı sırasında geometriyi negatif Z değerleri ile göz ardı eder. (AutoCAD LT‘de mevcut değildir.)
4 Nesne çıtları, ölçü uzantısı çizgilerinin uç noktalarını göz ardı eder.

 

 

NOT: AutoCAD LT’de ön tanımlı değer beştir (5).

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.