1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Tarama Desenlerini “Hatch Pattern” İçe “Import” ve Dışa “Export” Aktarma

AutoCAD‘de genel olarak e-transfer “e-transmit” aracını kullanarak bir çizimi yazı karakterleri “font”, dokuları “texture”, malzemeleri “material”, referansları “reference” ve veri bağlantıları “data links” gibi özel ayarları ile dışa aktarabilirsiniz; ancak ne yazık ki, e-transfer “e-transmit” aracı özel tarama desen “hatch pattern” dosyalarını (PAT) dışa aktaramaz. Bunları ayrı olarak transfer paketine eklemeniz gerekir.

Ancak, aldığınız bir çizim dosyasında kullanılan özel bir tarama deseni “hatch pattern” dosyası (PAT dosyası) eksikse, bu özel tarama deseni “hatch pattern” aşağıda gösterilen yöntemi kullanarak çizimden dışa aktarabilirsiniz.

Tarama Desenini AutoCAD’den Dışa Aktarma “Export”

İçerisinde ZIGZAG isimli özel tarama deseni “hatch pattern” bulunan bir çiziminiz olduğunu varsayalım. Bu taramayı “hatch” dışa aktarmak için, PAT dosyasını oluşturmanız gerekir. PAT dosyasını çizimden süzüp almakmak için, bir LISP yordamı kullanacağız.

LISP yordamını bu bağlantıdan indirin.

Lisp dosyasını sıkıştırılmış paketten çıkarın ve masaüstüne yapıştırın. Ayrıca, kaynak çiziminizin de, tarama desenini çıkarmak istediğiniz masaüstüne kopyalandığından emin olun.

Şimdi çizimi masaüstünüzden açın ve Lisp yordamını aşağıdaki resimde gösterildiği gibi çizime sürükleyip bırakın veya AP komutunu kullanarak Lisp yordamını yükleyin.

Şimdi komut satırına GETPAT yazıp Enter tuşuna basın ve çiziminizde bulunan ZIGZAG desenine tıklayın. Bu desen masaüstünde ZIGZAG.PAT olarak dışa aktarılacaktır. Bazı durumlarda, dosya C:\ Users\[kullanıcı adı]\ Belgeler klasörüne dışa aktarılır; bu sebeple şayet dosyayı masaüstünde bulamıyorsanız, oraya bakın.

Tarama Desenini AutoCAD’e İçe Aktarma “Import”

Artık bu tarama “hatch” desenine sahip olmanız için, gereken tek şey PAT dosyasını AutoCAD yazılımınıza içe aktarmak; bu kopya ZIGZAG.PAT dosyasını AutoCAD kurulum dizini klasörüne yapıştırmaktır.

Destek “Support” klasörünü bulmak için, komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basın. Seçenekler “Options” iletişim kutusu açılır. Dosyalar “Files” sekmesini seçin ve Destek Dosya Arama yolu “Support File Search Path” öğesini genişletin. Bu öğe altında Destek Dosya “Support File” klasörünün konumunu göreceksiniz. Referans için aşağıdaki şekle bakın.

Dosyayı yapıştırdıktan sonra, şayet programınız hali hazırda açıksa, önce programı kapatın ve tekrar başlatın. Artık tüm desenler arasında ZIGZAG modelini bulacaksınız ve bunu diğer tarama “hatch desenleri gibi kullanabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.