1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Tablolar Yaratma

Bu yöntemle, satır ve sütun sayılarını belirlemek, sütunları, satırları veya tüm tabloyu genişletmek ve yeniden boyutlandırmak için TABLE komutunu kullanırsınız. Şayet çiziminize açıklama nesnelerini eklemek için, yerleşim “layout” sekmelerini kullanıyorsanız, tablonuzu doğrudan yerleşim “layout” sekmesinde oluşturabilirsiniz. Ölçekleme otomatik olacaktır. Şayet çiziminize açıklama nesnelerini eklemek için, model alanı kullanıyorsanız, tabloyu ölçeklendirmeniz gerekecektir. Tablolar, koşullu  ölçeklendirmeyi “annotative scaling“ desteklememektedir..

  1. Komut satırına TABLE yazın ve Enter tuşuna basın.
  2. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Tablo Yerleştir “Insert Table” iletişim kutusunda, Sütun “ Columns” ve Veri satırları “Data rows” kısımlarına sırasıyla 4 ve 3 değerlerini girin. Tablo için çizim alanınızda uygun bir yer belirleyin.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, standart “standard” tablo stilini kullandığınız zaman, ön tanımlı olarak, üç çeşit hücre stili olacaktır:

  • Başlık “Title”
  • Üst bilgi “Header”
  • Veri “Data”

  1. Tablonun dışına tıklayın ve ardından tablonun tutamaçlarını görüntülemek için, bir kenarı seçin.

4. Tablonun boyutunu ve şeklini değiştirmek için, koyu mavi üçgen tutamaçlara tıklayın. Sütunların genişliğini ayarlamak için, kare tutamaçları tıklayabilirsiniz. Tutamaçları mevcut geometriye hizalamak için, nesne yakalama izlemesini de kullanabilirsiniz.

İpucu: Sütunların genişliğini ayarlamak için, ilk önce [F3 tuşuna basarak] nesne çıtçtlanma özelliğini kapatmak en iyisidir.

Bu noktada, tabloyu basit çizgilere dönüştürmek için patlatabilirsiniz. Bu en iyi uygulama değildir, ancak satırları sıfırdan oluşturmaktan çok daha hızlıdır. Şimdi bunu yapmak yerine, bu tabloyu daha ileri taşıyalım.

Tabloya Bilgi Ekleme

  1. Her bir hücreye tıklayın ve aşağıdaki şekilde gösterilen bilgileri girin.

2. Ardından, dokuz veri hücresinin tümünü seçmek için, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi tıklayıp sürükleyin ve şerit üzerindeki Hizalama “Alignment“ düğmesinden Sağ-Alt “Bottom-Right“ öğesini seçin.

3. Aynı şekilde, BirimFiyat altındaki üç hücreyi seçmek için, tıklayın ve sürükleyin. Sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Veri Biçimi “Data Format “ öğesini seçin ve sonra açılan Tablo Hücresi Biçimlendirme “Table Cell Format” iletişim kutusunun Veri tipi “Data type” kısmında Para Birimi “Currency“ tipini seçin.

4. Adet ve Fiyat veri başlıkları altındaki veri hücreleri için de aynı işlemi uygulayın. Tablo Hücresi Biçimlendirme “Table Cell Format” iletişim kutusunun Veri tipi “Data type” kısmında Miktar altındaki hücreler için, Tam Sayı’ “Whole Number“ tipini ve Fiyat altındaki hücreler için, tekrar Para Birimi “Currency“ tipini seçin.

5. Her hücreye değerleri aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi girin.

Şayet Veri tipini “Data type” Para Birimi “Currency“ olarak atadıysanız, TRY sembolü otomatik olarak görünecektir. Biçimlendirme için Hassasiyet “Precision” olarak 0,00 TRY tutarında giriş yapılması gerekir. Şayet Para birimi “Currency“ sütunları için değerler TRY sembolünü görüntülemiyorsa, hücre veri biçimini Para Birimi olarak değiştirmek için sağ tıklayın ve ardından Veri Biçimi “Data Format” öğesini seçin.

6. Fiyat (D3) altındaki ilk hücreye, = B3 * C3 yazın. Hücreler otomatik olarak çarpılır.

7. Benzer şekilde, D4 hücresine, =B4*C4 yazın.

8. Daha sonra, D5 hücresine, =SUM(D3:D4) yazın.

9. Son olarak, renklendirme yapmak için, Başlık hücresinin içine sağ tıklayın ve Arka Plan Dolgusu “Background Fill“ seçeneğini seçin. Tablonun başlığı için bir arka plan rengi seçin.

İşte hepsi bu… Fakat hazır olduğunuzda keşfedilecek daha çok şey var. Örneğin, çeşitli hücre tiplerinin metin biçimlendirmesini denetlemek için tablo stilleri tanımlayabilirsiniz. Ayrıca bir Microsoft Excel elektronik tablosundan otomatik olarak bir tablo oluşturabilir ve aralarında verileri bağlayabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.