1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Tabakalar “Layer” Aracını Kullanmadan Nesneleri Gizleme “Hide ve İsole Etme  “Isolate“

Çizimin kalabalık bir bölümünde çizimler yapmak, imleç istemediğimiz noktalara yapışabileceği için, çok sıkıcı bir iştir. Menüden gerekli olan belirli n esne çıtçıtını seçebilirsiniz veya gerekli olmayan nesne çıtçıtlarını manuel olarak kapatabilirsiniz.

Ancak, gereksiz dağınıklığı gidermek ve temiz bir alanda çalışmak için daha kolay bir yol çizim alanınızı temizlemek olacaktır. Gizle “Hide” ve İzole Et “Isolate” seçenekleri, özellikle bu tür durumlarda kullanılır.

Örneğin, birçok blok ve açıklamalarla çizimin belirli bir bölümünü kapsayan bir kat planınız varsa, karmaşayı temizlemek ve o alanda çalışmak için bazı nesneleri gizleyebilirsiniz. Daha sonra, çizimi tamamladığınızda o gizli nesneleri geri getirebilirsiniz.

Katman görünürlüğünü de değiştirerek yapabilirsiniz, ancak bu durumda belirli bir katmandaki tüm nesneler etkilenir ancak Gizle ve Ayrıştır seçeneği ile engelleyici nesneleri seçerek gizleyebilirsiniz.

Nesneleri İzole Etme “Isolate”:

Çizimde görünür kalmasını istediğiniz bileşenleri seçerek, kısa yol menüsünü getirmek için sağ tıklayın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere bu menüden İzole Et “Isolate”  seçeneğinin altındaki Nesneleri İzole et   “Isolate Objects” seçeneğini seçin.

Çizimdeki tüm nesneler ekrandan kaybolacak ve yalnızca seçtiğiniz çizim nesneleri bırakılacaktır. Artık karmaşık olmayan çizimlerle çalışacaksınız. Endişelenmeyin izole ettiğiniz nesneler silinmezler;  yalnızca görünümden gizlenirler ve onları istediğiniz zaman geri getirebilirsiniz.

Nesneleri Gizleme “Hide”:

Şayet çizimden yalnızca belirli bileşenleri gizlemekle ilgileniyorsanız, kısa yol menüden Gizle “Hide” seçeneğini kullanabilirsiniz. Çizimden gizlemek istediğiniz nesneleri seçin; daha sonra kısa yol menüsünü getirmek için sağ tıklayın ve İzole Et “Isolate”  seçeneğinin altındaki Nesneleri Gizle   “Hide Objects” seçeneğini seçin.

Bu işlem, yalnızca seçtiğiniz nesneleri gizleyerek kalan nesneleri çizim alanında aktif olarak bırakır.

Nesneleri İzole Etmeyi “Isolate” Sonlandırma:

Tüm nesneleri görüntüye geri getirmek için, çizim alanının herhangi bir yerine sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden İzole Et “Isolate”  seçeneğinin altındaki Nesneleri İzole Etmeyi Sonlandır “End Object Isolation” seçeneğini seçin. Bu işlem, gizlenmiş “hide” ve izole edilmiş “isolate” tüm nesneleri çizim alanına geri getirecektir.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere ayrıca Durum çubuğundaki Nesneyi İzole Et “Isolate Object” simgesini tıklayıp; açılan menüden Nesne İzolasyonunu Sonlandır “End Object Isolation“ seçeneğini seçerek te nesne izolasyonunu sona erdirebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.