1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Sürekli Çizgiden “Polyline” Eğri “Spline” ve Yay “Arc” Yapma

AutoCAD‘de bir sürekli çizgiyi “polyline”  POLYLINEEDIT komutu ile görsel olarak eğri “spline” veya yay “arc” olarak değiştirebilirsiniz. Bu özellik, sürekli çizgiyi “polyline” komple yay veya eğriye dönüştürmez; bunun yerine, tepe (vertis) noktaları ve geometri gibi nesne özelliklerini sürekli çizgi “polyline” olarak tutar ve sürekli çizgiyi “polyline” görsel olarak eğri “spline” veya yay “arc” olarak değiştirir.

Nihai geometri 3 boyutlu 3B “3D” gibi görünse de yine de sürekli çizgi “polyline” bir 2 boyutlu 2B “2D” sürekli çizgi “polyline” olacak ve bu sürekli çizgi “polyline” üzerinde pencere ve kapılar için boşluklar yapamayacaksınız.

Bu makalemde sizlere aşağıdaki şekilde görünen örnek geometriyi kullanarak bunun nasıl yapılacağını göstereceğim.

Eğri “Spline” gibi görünen Sürekli Çizgi “Polyline” yapmak için:

Sürekli çizgi düzenleme Polyline edit” (POLYLINEEDIT) komutunu başlatmak için bir sürekli çizgiye “plyline” çift tıklayın veya komut satırına PEDIT yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, sürekli çizgiyi “plyline” seçin.

Şimdi komut satırından aşağıdaki şekilde görülen Eğri “Spline” komut seçeneğini seçin ve Enter tuşuna basın. Bu, sürekli çizginin “polyline” (aşağıda resimde yeşil renk ile gösterilen) her her tepe noktasının (vertis) eğri “spline” için kontrol köşeleri gibi davranacak şekilde bir eğri “spline” gibi görünmesini sağlayacaktır.

Bu yöntemi kullanarak bir sürekli çizgi “polyline” geometrisini eğriye “spline” değiştirebilirsiniz ancak yine de sürekli çizginiz “polyline” 2 boyutlu 2B “2D” bir sürekli çizgi “polyline” olarak kalacaktır. Bu yüzden imleci eğrinin “spline” üzerine getirdiğinizde bunu 2 boyutlu 2B “2D” bir sürekli çizgi “polyline” olarak gösterecektir.

Nihai geometriniz aşağıdaki şekilde göründüğü gibi olacaktır.

Yay “Arc” gibi görünen Sürekli Çizgi “Polyline” yapmak için:

Sürekli çizgi düzenleme Polyline edit” (POLYLINEEDIT) komutunu başlatmak için bir sürekli çizgiye “plyline” çift tıklayın veya komut satırına PEDIT yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, sürekli çizgiyi “plyline” seçin ve sonrasında aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere komut satırında görüntülenen komut seçeneklerinden Uydur “Fit” seçeneğini seçin.

Uydur “Fit” seçeneği, sürekli çizginizi “polyline” başlangıç ve bitiş noktaları haricinde tepe (vetis) noktalarında birbirlerine teğet olarak bağlı olan yaylar dizisine dönüştürecektir. Orijinal sürekli çizginin “polyline” başlangıçtaki tepe noktalarının (vertis)  bulunduğu konumdaki geometriye bir kontrol noktası eklenecektir.

Bu yeni geometriyi, bu kontrol noktalarını veya tutamaçları kullanarak değiştirebilirsiniz. Bu durumda da sürekli çizgi “polyline”, geometrik olarak bağlı olan yaylar “arc” dizisine dönüşecek ancak 2 boyutlu 2B “2D” sürekli çizgi “polyline” olarak kalacaktır.

Son geometriniz aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır.

Bu makalemde anlattığım bu ipucu ile ilgili herhangi bir sorunuz var mı? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.