1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Slaytlar Hakkında Her Şey

Slayt, bir çizimin anlık görüntüsüdür. Çizimin belirli bir andaki bir resmini içermesine rağmen, bir çizim dosyası değildir.

Bir slayt dosyasını o anki geçerli (aktif) çiziminize içe aktaramaz; slaytı düzenleyemez veya bastıramazsınız. Sadece görüntüleyebilirsiniz.

Slayt dosyalarını aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Uygulama içinde sunum yapmak için.
 • Farklı bir çizim üzerinde çalışırken başka bir çizimin anlık görüntüsünü görüntülemek için.
 • Bir iletişim kutusundaki imaj karolarının menülerini oluşturmak için.

O anki geçerli (Aktif) görünüşü slayt biçiminde “format” kaydederek bir slayt oluşturursunuz. Model alanında oluşturulan bir slayt, yalnızca o anki geçerli (aktif) görüntü bakışını “viewport” gösterir. Kağıt alanında oluşturulmuş bir slayt, tüm görünür görüntü bakışı “viewport” pencerelerini ve içeriklerini gösterir. Slaytlar yalnızca görünür “visible” olan nesneleri gösterir. Kapatılmış veya dondurulmuş tabakalar “layer üzerindeki nesneleri veya kapatılmış görüntü bakışlarındaki “viewport” nesneleri göstermezler.

Bir slayt dosyasını görüntülettiğiniz zaman, ekrandaki nesneler geçici olarak değiştirilir. Bunun üzerine çizim yapabilirsiniz; ancak (çizimi yeniden çizdirerek “redraw”, görüntü kaydırma “pan” yaparak veya görüntü yakınlaştırma & uzaklaştırma “zoom in &zoom out” yaparak) görünümü değiştirdiğinizde, slayt dosyası kaybolur ve yalnızca çizdiğiniz ve önceden var olan nesneler görüntülenir.

Slaytları tek tek görüntüleyebilir veya sırayla slaytları görüntülemek için bir betik “script” dosyası kullanabilirsiniz. Slaytlar ayrıca özel imaj döşeme menülerinde de kullanılabilir. Örneğin, şayet sık kullandığınız mekanik parçaları içeren blokları yerleştiren bir betik “script” dosyası oluşturursanız, her parçanın bir slaytını görüntüleyen özel bir imaj döşeme menüsü tasarlayabilirsiniz. Döşeme menüsündeki slayt resmini tıklattığınızda, blok çizimin içine yerleştirilir.

Çoklu slaytlar bir slayt kütüphanesi halinde düzenlenebilir. Slayt kütüphanesi dosyaları, özel imaj döşeme menüleri oluşturmak ve uygun dosya yönetimi için, birden fazla sayıda slayt dosyasını birleştirmek için kullanılır.

Bir slaydın içeriğini düzenleyemezsiniz. Bunu yapmak için, orijinal çizimi değiştirmeli ve slaydı yeniden yaratmalısınız. Şayet bir slayt dosyası oluştururken düşük çözünürlüklü bir grafik monitörü kullanırsanız ve daha sonra yüksek çözünürlüklü bir monitöre yükseltirseniz, yine de slaytı görüntüleyebilirsiniz. Ancak, slayt dosyasını orijinal çizimden yeniden yaratana kadar, slayt yeni monitörden tam olarak yararlanamaz.

Slaytları Görüntületme

VSLIDE komutunu kullanarak slaytları tek tek görüntüleyebilirsiniz. Bir sunum için bir dizi slayt görüntületmek için, bir betik “script” dosyası kullanmalısınız.

Sıradan bir çizim gibi görünen bir slaydı görüntülerken düzenleme komutlarını kullanırken dikkat edin. Düzenleme komutları, slaydın altındaki o anki geçerli (aktif) çizimi etkiler, ancak slaydın kendisini etkilemez.

Bazı komutlar, slaydı ekrandan kaldırarak o anki geçerli (aktif) çizimi yenilemeye “redraw” zorlayabilir.

Slayt Kütüphaneleri

SLIDELIB yardımcı programını kullanarak tek tek slayt dosyalarından slayt kütüphaneleri oluşturabilirsiniz. Bir slayt kitaplığı kurduktan sonra, slayt kütüphanesinin ve slaytın adını belirterek slaytları görüntüleyebilirsiniz.

Slayt kütüphanesini oluşturduktan sonra, orijinal slaytları silmeyin. SLIDELIB yardımcı programı kütüphaneyi oluşturulduktan sonra slayt kitaplığını güncelleyemez. Bir slaydı eklemek veya silmek istiyorsanız, slayt listesi dosyasını güncelleyin ve SLIDELIB yardımcı programıyla kitaplığı yeniden yazın. Slayt kütüphanesini yeniden düzenlediğinizde, dahil etmeyi düşündüğünüz tüm slayt dosyalarının mevcut olması gerekir.

 

Bir Slayt Yapmak İçin

 1. Slayt için kullanmak istediğiniz çizimin görünüşünü görüntüleyin.
 2. Komut satırına MSLIDE girip Enter tuşuna basın.
 3. Slayt Dosyası Yaratma “Create Slide File” iletişim kutusunda, dosyanız için bir isim girin ve slayt dosyanız için bir konum seçin. O anki geçerli (Aktif) çizimin ismi, slayt için varsayılan addır ve .sld dosya uzantısını otomatik olarak ekler.
 4. Kaydet “Save” düğmesine tıklayın. Geçerli çizim ekranda kalır ve slayt dosyası belirttiğiniz klasöre kaydedilir.

Bir Slaytı Görüntületmek İçin

 1. Komut satırına VSLIDE girip Enter tuşuna basın.
 2. Slayt Dosyasını Seç “Select Slide File“ iletişim kutusunda, görüntülemek için bir slayt seçin ve OK düğmesine tıklayın. Slaytın görüntüsü çizim alanında görüntülenir.
 3. Şayet komut satırına REDRAW girip Enter tuşuna basarsanız, slayt görüntüsü kaybolur.

Slayt Kütüphanesi Yaratmak İçin

 1. Kitaplığa dahil edilecek slayt dosyalarının bir listesini oluşturmak için bir ASCII metin düzenleyicisi kullanın. Dosya bu örneğe benzer görünecektir:

giriş.sld koridor.sld merdivenler.sld çalışma_odası.sld balkon.sld

 1. Dosyaya bir isim verin ve .txt dosya uzantısıyla bir metin dosyası olarak kaydedin.
 2. Aşağıdakilerden bir tanesini yapın:
 • Windows 7: Windows Başlat düğmesini (Tüm) Programlar “(All) Programs” altında > Donatılar “Accessories“ içerisinde > Komut İstemi “Command Prompt” öğesine tıklayın.
 • Windows 8: Windows Başlangıç “Start” ekranına, sağ tıklayın (veya ekranın alt kenarından yukarı kaydırmayı kullanın) ve Tüm Uygulamalar “All Apps” öğesine tıklayın. Windows Sistem “System” kısmına gidin ve Komut İstemi “Command Prompt” öğesine tıklayın.
 • Windows 8.1: Windows Başlat “Start” ekranında, ekranın sol alt köşesinde bulunan Tüm Uygulamalar “All Apps” düğmesine tıklayın (veya ekranın alt kenarından yukarı kaydırmayı kullanın). Windows Sistem “System” kısmına gidin ve Komut İstemi “Command Prompt” öğesine tıklayın.
 • Windows 10: Windows Başlat “Start” düğmesi içerisinde > Tüm Uygulamalar “All Apps” altında > Windows Sistem “System” içinde > Komut İstemi “Command Prompt” öğesine tıklayın.
 1. Komut İstemi “Command Prompt” penceresinde, klasörü slaytlarınızın bulunduğu klasöre değiştirmek için, CD <slaytların klasör konumunu> yazıp Enter tuşuna basın.

Örneğin: CD “c:\slides”

 1. Komut isteminde, slayt kütüphanesini oluşturmak için, aşağıdaki sözdizimini girin:

slidelib libraryname < list.txt

Örneğin, .txt dosyanızı mahaller.txt olarak isimlendirdiyseniz, slidelib ev <mahaller.txt girerek ev.slb isimli bir kütüphane oluşturabilirsiniz. SLIDELIB yardımcı programı, .slb dosya uzantısını slayt kütüphanesi dosyasına ekler.

Slayt Kütüphanesi İçindeki Bir Slaytı Görüntületmek İçin

 1. Komut satırına FILEDIA yazıp Enter tuşuna basın.
 2. 0 girin ve Enter tuşuna basın.
 3. Komut satırına VSLIDE yazıp Enter tuşuna basın.
 4. Slaydı belirlemek için, slayt kütüphanesinin ismini girin.

Örneğin, ev isimli slayt kütüphanesi dosyasında saklanan balkon slaydını açmak için ev (balkon) girin.

Slaydı ekrandan kaldırmak için komut satırına REDRAW yazıp Enter tuşuna basın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.