1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Sıvama “Render” Arkaplan Rengini Değiştirme

Şayet uygun araçları kullanmaz ve düzgün ayar yapmazsanız, resimler gerçekten iğrenç görünebilirler. Bu makalemde sizlere AutoCAD’de sıvama “render” arka plan rengini kolayca nasıl değiştireceğinizi anlatacağım.

Aşağıdaki şekilde aynı nesnenin iki farklı yolla sıvanmış “rendering” halini görüyorsunuz. Sonuçlar birbirinin aynı olmaktan oldukça uzaklar değil mi?

Sekil-1

 AutoCAD’de sıvama “render” arka plan rengini değiştirmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

1- Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi şeritin Görünüm “View” sekmesini seçin ve yine aşağıdaki şekilde 2 numara ile işaretli olan aşağı açılır listeye yıklayın.

Sekil-2

2- Aşğıdaki şekilde görüldüğü üzere açılan listede Görüntü Yöneticisi “View Manager” seçeneğine tıklayın.

Sekil-3

3- Görüntü Yöneticisinde “View Manager Yeni “New” düğmesine tıklayarak yeni bir görüntü yaratın.

Sekil-4

4- Yeni görüntünüze bir isim verin; sıvama “render” yaptığınız zaman olmasını istediğiniz arkaplanı seçin. Düz “Solid” Degrade “Gradient”, Resim “Image” (bir resim dosyası yüklemeniz gerekecektir) ve Güneş & Gökyüzü “Sun & Sky“ stillerinin her birini seçerek deneyebilirsiniz. Ben öncelikle ayarlanması kolay olduğu ve daha hoş sıvama “render” sonucu verdiği için, Güneş & Gökyüzü “Sun & Sky“ stilini seçmenizi tavsiye ediyorum.

Sekil-5

5- Son adım yeni görüntünüzü aktif görüntü olarak ayarlamak olacaktır. Görüntüler “Views” kısmından yeni görüntünüzü seçtikten sonra (7) Aktif olarak Ayarla “Set Current” düğmesine (8) tıklayın ve değişikliklerin geçerli olması için, Uygula “Apply” (9) düğmesine tıkladıktan sonra OK (10) düğmesine tıklayarak Görüntü Yöneticisini “View Manager” kapatın.

Sekil-6

Artık sıvama “rendering” yaparak sonuçları kontrol edebilirsiniz. Dikkat ettiyseniz, sıvama “rendering” resmi değiştirdiğiniz arkaplan sayesinde nasıl değişti ve güzelleşti.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.