1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Şerite Yeni Sekme Ekleme

Şeriti özelleştirmeye başladığınız zaman, kendi yarattığınız özel komutlarınızın AutoCAD’in mevcut komutları ile karışmaması amacıyla tümünü ayrı bir sekme üzerinde toplamak ve yeni bir sekme yaratmak isteyebilirsiniz. Diğer taraftan, mevcut sekmelere özel komutlar eklemek de isteyebilirsiniz.

 Sekil-1

Şayet yeni bir sekme yaratmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Yukarıdaki şekilde görünen Kullanıcı Arayüzünü Özelleştirme “Customize User Interface“ iletişim kutusunu açmak için, komut satırına cui yazıp Enter tuşuna basın.
  2. Listeyi genişletin ve Şerit “Ribbon” öğesinin altındaki Sekmeler “Tabs” öğesine sağ tıklayın ve Yeni Sekme “New Tab” seçeneğini seçin. Yeni sekmeniz için bir isim yazın (ismi mümkün olduğunca kısa tutun) .
  3. Paneller “Panels” öğesine sağ tıklayın ve Yeni Panel “New Panel” seçeneğini seçin. Yeni paneliniz için bir isim yazın.
  4. Yarattığınız yeni paneli tutun ve daha önce yaratmış olduğunuz yeni sekmenin içerisine sürükleyip bırakın.
  5. Sekmeyi çalışma ortamınıza eklemek için, Çalışma ortamları “Workspaces” öğesinin altına yeni sekmeyi eklemek istediğiniz çalışma ortamını seçin ve daha sonra yaratmış olduğunuz yeni sekmeyi iletişim kutusunun sağ tarafında bulunan Çalışma Ortam İçerikleri “Workspace Contents” kutusundaki Şerit Sekmeleri “Ribbon Tabs” öğesi içerisine sürükleyin. Sürükleme işlemi esnasında dikkatli olmanız gereklidir. Şayet Şerit Sekmeleri “Ribbon Tabs” öğesini genişletirseniz, yeni sekmenizin artık orada olduğunu göreceksiniz. İletişim kutusunu kapatmak ve yeni sekmenizin şeritte olduğunu görmek için OK düğmesine tıklayın.
  6. Tüm Özelleştirme Dosyalarında Özelleştirme “Customization in All Files” kısmında, Paneller “Panels” kısmında, yeni panelinizi genişletin. Panel değiştirebileceğiniz bir ön ayarlı yapı ile gelmiştir. İstediğiniz komutu iletişim kutusunun sol altındaki Komut Listesi “Command List“ olarak adlandırılan kutuda bulun. Şayet istiyorsanız özel komutlarınızı eklemek için, Komut Listesi “Command List“ kısmındaki aşağı açılır listeden özel komutunuzu seçin. Bu size özel komutu kolayca bulmanızda yardımcı olacaktır.
  7. Şayet komutunuz bir ye (ikona) sahip değilse,  komutunuza bir düğme (ikon) seçmek ve düzenlemek için, Komut Listesinden “Command List“ komutu seçin ve sağ üst taraftaki Düğme (İkon) Resmi “Button Image” kısmından seçim yapın. Kaydet “Save” düğmesine tıklayın ve düğme (ikon) resminizi kaydedin. Düğme (İkon) resminiz bir BMP dosyası olarak kaydedilecektir. Dosyayı kaydettiğiniz yeri unutmayın!
  8. Komuta resmi atamak için, Komut Listesi “Command List“ kısmından komutu seçin. Sağ taraftaki Özellikler “Properties” panosundaki küçük resim öğesine tıklayın. Üç nokta simgesine tıklayın ve BMP dosyanızı araştırıp bulun. (Not: AutoCAD’in yeni bir sürümüne sürüm yükseltme yaptığınız zaman, bu tip özelleştirmeleri kaybetmeniz mümkündür.)
  9. Komutu panelinize eklemek için, komutu Komut Listesinden Sıra1 “Row1” isimli öğenin içerisine sürükleyin. Bu komutunuzu iletişim kutusunun sol alt kutusundan üst sol kutusuna sürükleyeceksiniz anlamına gelir. Orada çok sayıda panel vardır; fakat sizinki listenin en altında olmalıdır.
  10. Özel komutlarınızı şeritte bulmanız için Uygula “Apply” ve OK düğmelerine tıklayın.

Aşağıdaki şekilde benim yarattığım özel sekmeyi görüyorsunuz.

Sekil-2

Aşağıdaki şekilde üzerinde iki adet özel komut olan paneli görüyorsunuz.

Sekil-3

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.