1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Seçim Yapmanın 11 Yolu

AutoCAD‘de seçim yapmak için, pencere kullanmak veya sadece tıklayarak manuel seçim gibi pek çok yol olduğu gibi; Hızlı Seçim “Quick Select”, Filtre “Filter” ve diğer seçim kümeleri gibi farklı araçlar kullanarak seçim yapmanın başka birçok yolu da vardır.

Bu makalemde, sizlere bu seçim setlerini farklı araçlarla oluşturmanın yöntemlerini anlatacağım ve daha sonra kullanılmak üzere bu seçim setlerini kaydetmenin yollarını açıklayacağım.

Bu makaleyi açıklamak için, içerisinde farklı renk ve boyutlarda daire ve dikdörtgenlerin bulunduğu örnek bir çizim kullandım.

1. Pencere ile Seçim

     a)İçine alan Pencere

Bu, AutoCAD‘de seçim yapmanın en klasik ve normal yoludur. Bir pencere seçimi yapmak için, çizim alanındaki herhangi bir noktayı tıklatın ve nesneleri seçim penceresine eklemek için imleci sağa doğru sürükleyin.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, bu pencerenin içine tamamen giren nesneler, seçilecektir.

Bu durumda, seçim penceresinin içerisine tam olarak girmeyen pencerenin sınırda kalan nesneler seçilmeyecektir.

     b) Değen Pencere

Bu normal pencere seçimi gibidir, ancak bu durumda, pencerenin içine tamamen giren ve pencerenin sınırına dokunan tüm nesneler seçilecektir. Bu değen pencereyi oluşturmak için,  çizim alanındaki bir noktaya tıklayın ve imlecinizi sola doğru hareket ettirin.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, değen (kesikli) pencerenin içerisine tamamen giren nesnelerin yanı sıra pencerenin sınırına dokunan nesneler seçim kümesine eklenecektir.

     c) Poligon Seçim

Bu, başka bir değen pencere seçim türüdür. Bu durumda dikdörtgen seçim penceresi yerine bir poligon seçim penceresi oluşturursunuz.

Bu durumda da, şayet bir çokgen penceresi oluşturursanız, çokgen içine tamamen giren nesneler seçilecektir. Çapraz çokgen oluşturursanız, çokgen içindeki tüm nesnelerin yanı sıra çokgenin sınırına dokunan nesneler seçilecektir.

Bir içine alan poligon veya değen poligon oluşturmak tıklatmak için çizim alanının herhangi bir noktasına tıklayın ve sonra sırasıyla içine alan poligon ve değen poligon için WP veya CP yazın ve Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görünen örnekte, çizimdeki tüm kırmızı daireleri seçmek için bir içine alan poligon oluşturdum. Benzer tipte seçimler için değen poligonunu da kullanabilirsiniz.

  1. Fens ile Seçim

Bu seçim seçeneğini kullanarak, fensin dokunduğu tüm nesnelerin seçim setine dahil edileceği bir fens oluşturabilirsiniz.

Bu seçim seçeneğini kullanmak için çizim alanının herhangi bir yerine tıklayın ve komut satırına F yazın ve Enter tuşuna basın. Fensiniz tıklama noktasından başlayacaktır; sonrasında fensin ile seçim yapmak için, fensinizi çizimdeki diğer nesnelere dokunacak şekilde oluşturun.

Aşağıdaki şekilde görünen örnekte, çizimdeki tüm sarı dikdörtgenleri seçmek için bir fens oluşturdum.

  1. Kement ile Seçim

Bu tür seçimi, serbest el seçimi olarak da adlandırılabilir; nispeten yenidir; AutoCAD’in 2015 sürümünde tanıtılmıştır. Bu durumda, çizim alanında imlecinizi serbestçe hareket ettirerek seçim yapabilirsiniz.

Bir noktayı tıklayıp farenizin sol tuşunu bırakmayarak basılı tutun ve ardından imlecinizi çizim alanında sürükleyin. Serbest seçim yapılacağını göreceksiniz. Şayet imlecinizi sağa doğru hareket ettirirseniz, imleç kement hareketi yapacak ve pencerenin içine tamamen giren nesneleri seçecektir. Şayet imlecinizi sola doğru hareket ettirirseniz, imleç kement hareketi yapacak ve pencerenin içine tamamen giren nesneler ile kementin değdiği nesneleri seçecektir.

Aşağıdaki şekilde görünen örnekte, açık lila rengi cisimleri seçmek için, değen kement kullandım.

Kement seçiminde, kement seçiminin içine alan, değen ve fens seçenekleri arasında geçiş yapmak için, Enter veya boşluk tuşuna basabilirsiniz.

  1. Zincir Seçim

FSMODE sistem değişkenini kullanarak çizim alanına nesnelerin zincir tipi seçimi uygulayabilirsiniz. Bu tür seçime bir örnek aşağıda gif resminde gösterilmektedir.

Komut satırına FSMODE yazın ve Enter tuşuna basın, sonra ON yazıp Enter tuşuna tekrar basın.

Şimdi FS yazın ve Enter tuşuna basın ve ardından çizim nesnelerinden herhangi birine tıklayın. Birbirine bağlı olan tüm nesnelerin seçileceğini göreceksiniz.

Bu tip zincir seçimini istemiyorsanız, FSMODE yazıp Enter tuşuna basın ve OFF yazın ve tekrar Enter tuşuna basın.

FSMODE kapalı olduğunda, FS komutu sadece tıklanan nesneyi ve yukarıdaki resminde gösterildiği gibi bir bitişik nesneyi seçecektir.

Bir Nesneyi Seçim Setinden Çıkartma

Şayet seçim yaparken yanlışlıkla seçmemeniz geren bir nesneyi veya nesneleri seçtiyseniz, SHIFT tuşunu basılı tutun ve seçim setinden çıkartmak istediğiniz nesneyi tıklayın.

Ayrıca, SHIFT tuşunu basılı tutup bir içine alan, değen pencere açarak nesneler seçebilir ve o nesneleri seçim setinden çıkartabilirsiniz.

  1. Hızlı Seç “Quick Select” Aracını Kullanma

AutoCAD‘in hızlı seçim “quick select” aracını kullanarak anlamlı seçim kümeleri oluşturabilirsiniz. Örneğin, çiziminizdeki yarıçapı 25 birimden daha az olan tüm çemberlerin seçim kümesi oluşturmak istediğinizi varsayalım.

Komut satırına QSELECT yazın ve Enter tuşuna basın. Aşağıdaki resimde gösterilen Hızlı Seçim “Quick Select“ iletişim kutusu görüntülenecektir.

Bu iletişim kutusunda,  Nereye uygulanacak “Apply to:” kısmındaki aşağı açılan menüden Tüm çizime “Entire drawing” seçeneğini seçin. Nesne tipi: “Object type:” menüsünden Çember  “Circle” tipini seçtikten sonra, Özellikler “Properties panelinden Yarıçapı “Radius” seçin. Hemen aşağıdaki Operatör “Operator” aşağı açılır menüsünden < Küçük “< Less than” işlemcisini seçin ve Değer “Value” kısmına 25 girin.

Şimdiye kadar girilen özellikler, AutoCAD‘e, çizimdeki yarıçapı 25 birimden az olan tüm daireleri seçmesini söyleyecektir. Bu seçim kriterini çizim üzerinde uygulamak için OK düğmesini tıklayın; çiziminizdeki Hızlı Seçim penceresinin kriterlerini karşılayan tüm nesnelerin seçim setine dahil edileceğini göreceksiniz.

  1. Benzerini Seç “Select Similar” Aracını Kullanma

Bu, çiziminizden hızlı bir şekilde seçim yapmak için kullanılabilecek, basit ama güçlü bir araçtır.

Örneğin, önek çizimin tüm dairelerini seçmek istediğimizi varsayalım. Çizim alanında herhangi bir çemberi seçip sağ tıklayıp açılan kısa yol menüsünden Benzerini Seç “Select Similar” seçeneğini seçin.

Benzerini Seç “Select Similar” aracının ayarlarını değiştirerek seçim ölçütlerini de hassaslaştırabilirsiniz. Ayarları değiştirmek için, komut satırına SELECTSIMILAR yazıp Enter tuşuna basın; ardından komut satırından Ayarlar “Settings” seçeneğini seçin.

Şimdi, Benzerini Seç “Select Similar” aracının seçim kriterlerine dahil etmek istediğiniz özelliklerin işaretleme kutularını kontrol edin. Örneğin, renk “color” özelliğini de seçim kriterlerine dahil edebilirsiniz.

Seçim kriterlerinde renk “color” seçeneğini seçtikten sonra, şayet bir daire seçerseniz, Benzerini Seç “Select Similar” aracı seçilen dairenin rengi ile aynı renkteki tüm daireleri seçecektir.

  1. Filtreleri “Filter” Kullanma

Bu araç, Hızlı Seçim aracının gelişmiş bir sürümü olarak adlandırılabilir. Bu aracı kullanarak karmaşık filtreler oluşturabilir ve bu seçim setlerini de kaydedebilirsiniz. Önceki makalelerimden AutoCAD’de Filtreleri “Filter” Kullanma isimli makalede AutoCAD‘in FILTER komutuyla ilgili her şeyi okuyabilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.