1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de SAVEIMG Komutu

Bazen çalışmalaarınızın ekran görüntüsünü almak gerekir ve bu gerektiği zamanlarda klavyenin PrntScr (ekranı bastır) “(print screen)” tuşuna basarak kullandığınız herhangi bir resim düzenleyicisinde (örneğin Paint gibi) bu panoya alınmış ekran görüntüsünü kullanmak çok ta zor değildir. Bu makalemde ben size farklı bir yoldan bahsetmek istiyorum. SAVEIMG komutu esas itibari ile AutoCAD penceresinin görüntüsünü alır. SAVEIMG komutunu çalıştırdıktan sonra, ekran görüntüsünü kaydetmek için, aşağıdaki şekilde görünen Sıvama Çıktı Dosyası “Render Output File” iletişim kutusu açılır.

Sekil-1

Şayet bu iletişim kutusunda, Dosya Tipi “Files of type” olarak JPEG *.jpeg, *.jpg dosya tipini seçerseniz, aşağıdaki şekilde görünen iletişim kutusu kaydedeceğiniz JPEG dosyasının çeşitli seçeneklerini ayarlamanıza olanak sağlayacaktır.

Sekil-2

İstediğiniz ayarları (seçenekleri) seçtikten sonra OK düğmesine tıkladığınız zaman, ekran görüntüsü Sıvama Çıktı Dosyası “Render Output File” iletişim kutusunda verdiğiniz isimle belirlediğiniz klasöre kaydedilir.

Şayet bu iletişim kutusunda, Dosya Tipi “Files of type” olarak BITMAP *.bmp dosya tipini seçerseniz, aşağıdaki şekilde görünen iletişim kutusu kaydedeceğiniz BITMAP dosyasının çeşitli seçeneklerini ayarlamanıza olanak sağlayacaktır.

Sekil-3

Doğal olarak, bu yöntem birden fazla ekran görüntüsü kaydetmeniz gerektiği zaman özellikle faydalıdır. Örneğin, çalışmanızın çeşitli kısımlarının 20 farklı ekran görüntüsünü kaydetmek zorunda olduğunuzu kabul edersek, bu yöntem size çok zaman kazandıracaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Perspektif 3B “3D” Görünüş Oluşturma

Revit’te Perspektif “Perspective“ seçeneği, bir 3 boyutlu 3B “3D” görünüşün ortografik yerine perspektif olarak görüntülenip …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.