1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Şablonları “Template” Kullanma ve Birimleri “Unit” Ayarlama

Bu makalemde fazla bir şey yok. Ancak, bu makalemde anlatacaklarımın AutoCAD eğitimin geri kalanı için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Çoğu AutoCAD kullanıcısının şablon “template” kullanma konusunda hiç farkındalıkları olmadığını gördüm. Daha da kötüsü, bazen sadece mevcut bir çizimi açıyor; içindekileri siliyor ve mevcut stilleri ve ayarları kullanıyorlar. Bundan kaçının, çünkü bu dosyalarınızı bozacaktır.

Şablon “Template” nedir? Şablon çalışmalarınızın başlangıç noktasıdır. Şirketinizin kullandığı bazı varsayılan ayarlar vardır. Her endüstri farklı bir şablona “template” sahip olabilir.

Şablonu nasıl kullanabilirim? Uygulama düğmesinden veya Dosya “File” altında > Yeni’ “New” seçeneğini seçtiğinizde, AutoCAD şablonunuzu “temlate” seçmenizi ister. AutoCAD programını bilgisayarınıza kurup; ilk kez başlattığınızda, varsayılan şablon olan emperyal şablonunu kullanır. Şayet metrik birimlerle çalışıyorsanız, başka bir dosya oluşturun ve ilkini kapatın.

AutoCAD Çizim Birimleri “ Unit”

AutoCAD ile çizim yaparken, AutoCAD kullanmakta olduğunuz birimi tanımaz. Sadece 5 birim uzunlukta bir çizgi çizdiğini bilir. Bununla birlikte, bloklar gibi daha fazla AutoCAD özelliği ile çalışırken birimleri ayarlamak faydalıdır. Özellikle farklı birimlerli kullanan başka biriyle çalışırken, bu elzem derecede önemlidir.

Birimleri “Unit” Uygulama menüsü altında > Çizim Yardımcıları “Drawing Utilities” içerisinde> Birimler “Units” komut düğmesini tıklayarak birimleri “unit” kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz.

Şayet metrik şablon olarak kullanırsanız, başlatılan çizim hali hazırda milimetre birimini kullanılarak açılır. Emperyal şablon inç birimini kullanır. AutoCAD‘in baskı alırken varsayılan birim olarak yalnızca mm ve inç kullandığını unutmayın. Öyleyse, hangi ölçeğin kullanılacağını anlamak için, başınızın ağrımasını istemiyorsanız, birimlerinizi mm veya inç olarak tutun. Diğer birimleri kullanabilirsiniz, ancak baskı alırken ölçek değerini ayarlamanız gerekir.

AutoCAD İlk Kurulum Ayarı “Initial Setup”

AutoCAD’in 2010 sürümünden bu yana şablonumuzu kolayca yönetmek için kullanabileceğimiz yeni bir özellik var: ilk kurulum “initial setup” özelliği. AutoCAD’i ilk kez çalıştırırken ayarlamış olabilirsiniz. Fakat emin değilseniz, ilk kurulumu ayarımızı tanımlayalım.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, şeritin > Görüntü “View” sekmesi içerisinde > Pencereler “Windows” panelindeki seçenek düğmesini tıklayın.

Bu Seçenekler “Options” iletişim kutusunu açacaktır. Kullanıcı tercihleri “User Preferences“ sekmesine geçin ve İlk Kurulum “initial Setup “ düğmesine tıklayın.

Görüntülenen ilk sayfada sektörünüzü seçin. İleri “Next” düğmesine tıklayın.

İkinci sayfada, şeridinize eklemek istediğiniz araçları seçin.

 

Üçüncü sayfada, varsayılan şablonunuzu “template” belirtebilirsiniz. AutoCAD‘i her açtığınızda yeni çiziminiz bu şablon “template” ile açılacaktır. Şayet hali hazırda bir şablonunuz “template” varsa, o şablonu “template”  seçebilirsiniz.

Şablon “Template” Kullanma

Kendi şablonumuzu nasıl oluşturabiliriz? Detaylı öğreticiyi burada bulabilirsiniz. Daha sonra okumak için, bu makaleye yer işareti ekleyebilirsiniz. Bu makalede henüz pek fazla konuya girmemekle birlikte; (çizim birimlerini etkileyecek) şablonunuzu  çok erken aşamada düşünmeniz gerektiğini vurgulamalıyım.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.