1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

 AutoCAD’de Renk ilişkili “Color-dependent” Baskı Stili Yaratma Öğreticisi

Baskılarınız için esnek ekran grafiklerini entegre etmenin bir yoluna mı ihtiyacınız var? Örneğin, daha az mürekkep kullanan taslak baskılar üretmek isteyebilirsiniz. Ya da sadece siyah veya gri tonlarında baskı almak isteyebilirsiniz. Bazı baskılar için katı dolguları taramalara “hatch” değiştirmek isteyebilirsiniz.

Birden çok çizim varyasyonu oluşturma yolu baskı stillerini kullanmaktır. İstediğiniz kadar varyasyon oluşturabilir; bunları kaydedebilir ve herhangi bir çizim için kullanabilirsiniz. Baskı stilleri baskı  stil tablosu “plot style table” dosyalarına kaydedilir.

İki çeşit baskı stil tablosu “plot style table” vardır: isimlendirilmiş (* .stb) ve renge bağlı (* .ctb) baskı stil tablosu. İsimlendirilmiş baskı stilleri daha esnektir; ancak ön tanımlı baskı stil türü değildir. Baskı stil tablosu seçiminiz, çizimde değil, Windows kayıt defterinde kaydedilir. Geçiş yapmak için, türü değiştirir ve sonra yeni bir çizim açarsınız.

Bu makalemde sizlere, çizgi kalınlığını “lineweight” 0,05‘ olarak ve ekranlamayı “screening“ % 25 olarak ayarlayan renk ilişkili bir çizim stilinin nasıl oluşturulacağını ve kullanılacağını anlatacağım. Ekranlamayı “Screening“, bir renk için kullanılan mürekkep miktarını belirtir ve varsayılan değer % 100’dür. Ekranlamayı “Screening“ % 25 olarak ayarlamak, bir taslak baskı için mürekkebi az kullanmada yararlı bir tekniktir.

Baskı Stil Tipini Ayarlama

 

Baskı stili türünü ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Çizim alanına sağ tıklayın ve Seçenekler “Options“ seçeneğini seçin, Açılan Seçenekler “Options“ iletişim kutusunda, Bastır ve Yayınla “Plot and Publish“ sekmesini tıklayın.
 • Baskı Stil Tablosu Ayarları “Plot Style Table Settings“ düğmesine tıklayın.
 • Baskı Stil Tablosu Ayarları “Plot Style Table Settings“ iletişim kutusunda, Renk ilişkili baskı stillerini Kullan “Use Color Dependent Plot Styles” veya İsimlendirilmiş baskı stillerini Kullan “Use Named Plot Styles“ seçeneğini seçin. Ayrıca standart ctb (renk ilişkili) veya acad.stb (isimlendirilmiş) baskı stili dışında bir varsayılan baskı stili tablosu “plot style table” da belirlebilirsiniz. Bu eğitici için, şayet seçili değilse, Renk ilişkili baskı stillerini Kullan “Use Color Dependent Plot Styles” seçeneğini seçin.
 • OK düğmesine tıklayın.

Renk İlişkili Baskı Stil Tablosu Yaratma

Artık renk ilişkili bir baskı stil tablosu “plot style table“ yaratmaya hazırsınız.

 • Baskı Stili Yöneticisini “Plot Style Manager“ açmak için, Uygulama düğmesi (sol üst köşedeki kırmızı renkli  harfi şeklindeki düğme) içerisinde > Yazdır “Print“ altında > Baskı Stillerini Yönet “Manage Plot Styles” komut düğmesini seçin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bir Windows Gezgini penceresi görürsünüz. Baskı Stili Ekleme Sihirbazı “Add-A-Plot Stil Table Wizard” kısa yoluna ve tarama işlemini % 25‘e “Screening to 25%” ayarlayan da dahil olmak üzere AutoCAD‘in ilk kuruluşuyla birlikte yüklenen diğer baskı stili tablosu dosyalarına dikkat edin.

 • Baskı Stili Ekleme Sihirbazını açmak için, Baskı Stili Ekleme Sihirbazı “Add-A-Plot Stil Table Wizard” kısa yolunu çift tıklayın.
 • İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 • Başlangıç “Begin“ ekranında, çizim stili tablonuz için kaynağı seçin. Bu makale için Mevcut bir Baskı Stil Tablosunu Kullan “Use an Existing Plot Style Table “ seçeneğini seçin ve ardından İleri’ “Next” düğmesine tıklayın.

 • Dosya Adı Araştır “Browse File Name” ekranında, varsayılan çizim stili tablosu olan ctb öğesini seçin. Yeni baskı stil tablonuz bu mevcut baskı stil tablosunu esas alacaktır. İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 • Dosya Adı: “File Name:” ekranında bir dosya adı girin. Ben Draft-screen-lwt ismini kullandım. İleri “Next” düğmesine tıklayın.
 • Bitir “Finish” ekranında, Baskı Stili Tablo Düzenleyicisi “Plot Style Table Editor“ düğmesine tıklayın. Baskı Stili Tablo Düzenleyicisi “Plot Style Table Editor“ açılacaktır.

Artık renk ilişkili bir baskı stil tablosu “plot style table“ oluşturdunuz ve bu tablo için bir baskı stili “plot style” tanımlamaya hazırsınız.

 • Baskı Stili Tablo Düzenleyicisinde “Plot Style Table Editor“, Görüntüden “Form View“ sekmesini tıklayın. Sol tarafta 1 ila 255 arasındaki tüm renkleri görürsünüz. Burada birden fazla renk seçebilir; sağ taraftaki Özellikler “Properties” panosundan istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

 • Color 1 “Renk 1” (kırmızı) öğesine tıklayın. Son renge, Renk 255 “Color 255” (beyaz) öğesine gitmek için, kaydırma çubuğunu kullanın. Shift tuşuna basılı tutun ve Renk 255 “Color 255” öğesine tıklayın. Bu, tüm renkleri seçecektir.
 • Sağ taraftaki Özellikler “Properties” panosundan, Tarama “Screening“ öğesinin değerini 25 olarak değiştirin.
 • Çizgi kalınlığı “Lineweight” öğesinin değerini listeden 0500 olarak seçin.
 • Kaydet & Kapat “Save & Close” düğmesine tıklayın. Şimdi Baskı Stil Tablosu Ekleme sihirbazının son ekranına geri döndünüz.
 • Bitir “Finish” düğmesine tıklayın.

Artık bir baskı stili “plot style” oluşturdunuz. Şayet yarattığınız bu stili düzenlemeniz gerekirse, çeşitli yerlerden erişebilirsiniz. Bir seçenek yukarıda açıklandığı gibi Seçenekler “Options“ iletişim kutusunu açmak ve Bastır ve Yayımla “Plot and Publish“ sekmesini tıklamaktır. Orada Baskı Stil Tabloları Ekle “Add Plot Style Tables “ veya Baskı Stil Tabloları Düzenle “Edit Plot Style Tables “ seçeneğini seçebilirsiniz. Artık çizim stilinizi uygulamaya hazırsınız.

Baskı Stil Tablosunu Bir Yerleşime “Layout” İliştirme

Baskı stil tablosunu bir yerleşime “layout” iliştirmeniz gerekir. Baskı varyasyonlarını kolayca oluşturmak için, farklı baskı stil tablolarını farklı yerleşimlere “layout” iliştirebilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edin:

 • Yeni bir çizim başlatın ve bazı nesneler çizin. Bu örneğimiz için, çizgi kalınlığına sahip bir çizgi ile kapalı bir nesne çizin ve bu kapalı nesneyi katı dolgu “solid fill” ile doldurun. Böylece baskı stilini uygularken kontrastı göreceksiniz. Çiziminizde bir yerleşim “layout” sekmesini seçin ve bir veya daha fazla görüntü bakışı “viewport” oluşturun.
 • Yerleşim “Layout” sekmesine sağ tıklayın ve Sayfa Ayar Yöneticisi “Page SetupManager“ seçeneğini seçin.
 • Sayfa Ayar Yöneticisi “Page SetupManager“ iletişim kutusunda, şayet varsa, mevcut bir sayfa ayarını “page setup” seçin ve Düzenle “Modify” düğmesine tıklayın. Aksi takdirde Yeni “New” düğmesine tıklayın; sayfa ayarı için bir isim verin ve OK düğmesine tıklayın. Artık yerleşim “layout” için Sayfa Ayar “Page Setup” iletişim kutusunu görürsünüz.
 • Sağ üst köşede, Baskı Stil Tablosu (kalem atamaları) “Plot Style Table (pen assignments)” aşağı açılır listesinden baskı stil tablonuzu “plot style table” seçin. Bu makalemiz örneği için, daha önce yaratmış olduğumuz Draft-screen-lwt.ctb isimli baskı stil tablosunu seçin.
 • Hemen aşağıdaki, Baskı Stillerini Görüntüle “Display Plot Styles” işaretleme kutusunu işaretleyin. Bu kutu işaretlendiğinde, baskı stillerinizin etkilerini yerleşimlerinizde “layout” görürsünüz. (Şayet Baskı Stillerini Görüntüle “Display Plot Styles” işaretleme kutusu işaretliyse, baskı stilini görüntületmek için, REGEN komutunu kullanmanız gerekir.)
 • OK düğmesine tıklayın.
 • Sayfa Ayar Yöneticisinde “Page SetupManager“, sayfa ayarınızın “page setup” seçildiğinden emin olun ve Geçerli Olarak Ayarla “Set Current “ düğmesine tıklayın.
 • Yerleşiminize “Layout” geri dönmek için, Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

Artık sayfa stilinizin sonuçlarını görüyor olmalısınız.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.