1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de PLINE Komutu ve Sürekli Çizgi “Polyline” Nesnesi

PLINE komutu temelde birbirlerine bağlı çizgiler veya yaylar dizisi olan sürekli çizgi olarak bilinen nesneler yaratmaktadır. Sürekli çizgilerin ve PLINE komutunun kullanımları ve bu sürekli çizgilerin kullanımını yöneten sistem değişkenleri için bazı ilginç ipuçları bulunmaktadır. Ayrıca sürekli çizgilerden daha iyi yararlanmak için, AutoCAD’i özelleştirebileceğiniz çok az yol bulunmaktadır.

 Sekil-1

Normal Kullanım

PLINE komutunu çalıştırdıktan sonra, kullanıcı güzergahı tanımlamak için, noktalar tıklayabilir; çizgi yerine yay yaratmak için, komutun yay moduna geçiş yapmak için, ‘A’ tuşuna basabilir. Yay modunda örneğin, yayın yönünü değiştirmek için, ‘D’ tuşuna basmak gibi birçok düzenleyici vardır.

Sürekli Çizgi “Polyline” Tipleri

Kafa karıştırıcı şekilde birbirine benzeyen üç tip sürekli çizgi vardır. – sürekli çizgiler, 3B “3D” sürekli çizgiler ve İK “LW” sürekli çizgiler (az zahmetli “light weight” sürekli çizgiler). Bunlar arasındaki fark bir AZ “LW” sürekli çizgi tam olarak iki boyutlu iken;– bu AZ “LW” sürekli çizgiler sadece X ve Y koordinatlarını depolarlar, fakat bu sürekli çizgiler bir KKS “UCS” düzlemi ile ilişkilendirilmek zorundadırlar. Bir AZ “LW” sürekli çizgi çizerken, bu sürekli çizgi o anki (aktif) KKS “UCS” o AZ “LW” sürekli çizgi için düzlem olarak düşünülmelidir. Eklenen noktalar çizimde üç boyut bilgiler olduğu zaman, bazen karışıklıklara neden olabilen bu düzlem üzerinde yeniden yerleştirilmek zorundadır.

Üzgünüm hangisinin bir 3 boyutlu 3B “3D” sürekli çizgi olduğunu tahmin etmek için, herhangi bir nokta elde edemezsiniz … Evet, iki boyutlu düzlemin yanı sıra üç boyutlu uzayda da koordinatları yakalar. Bu sürekli çizgi PLINE komutunu kullanılarak yaratılamamaktadır – bu sürekli çizgi 3DPOLY olarak adlandırılan kendi komutuna sahiptir.

Peki, son yani üçüncü tip nedir? Üçüncü tip sürekli çizgi ne AZ “LW” sürekli çizgi ne de 3 boyutlu 3B “3D” sürekli çizgi olmayan sürekli çizgidir… Bu sürekli çizgiler sadece sürekli çizgi olarak adlandırılırlar. Bu tip orijinal olarak AutoCAD R14 sürümünden önce kullanılan sürekli çizgi tipidir. Bu tip de her nokta için üç boyutlu koordinatları yakalamaktadır. Yani bu anlamda 3 boyutlu 3B “3D” sürekli çizgi tipi ile aynı olmakla birlikte; bu tip sadece 2 boyutlu 2B “2D” geometriye izin vermektedir. Sadece 2 boyutlu 2B “2D” düzlem üzerinde mümkün olabilen şekilleri çizebilirsiniz. Yani bir AZ “LW” sürekli çizgi ile yapabildiklerinizi bunlarla (sürekli çizgilerle) de yapabilirsiniz. Bu aynı şey olmakla birlikte, yeni sürümlerde az zahmetli “light weight” olarak adlandırılmasından da anlaşılacağı üzere sadece daha az etkilidir. Bu tip aslında önceki sürümlerle uyumluluk için sunulan ve kullanımı küçümsenen tiptir.

Bu bilgilerden sonra sırada sürekli çizgilerle ilgili başka bir başlık var: PLINE komutu kullanılarak hangi tip sürekli çizgiler yaratılırlar? Hangi tip sürekli çizginin yaratılacağı PLINETYPE sistem değişkeni tarafından kontrol edilmektedir. Ön tanımlı olarak PLINETYPE sistem değişkeni AutoCAD‘e sürekli çizgiler yerine AZ “LW” sürekli çizgileri kullanmasını söyleyen 2 değerine olarak ayarlanmıştır. İlaveten, çizim açıldığı zaman tüm eski biçim sürekli çizgiler AZ “LW” sürekli çizgilere güncellenirler. Bu ayarı 0 (sıfır) veya 1 olarak değiştirebilir veya AutoCAD’in sürekli çizgileri güncellemesini durdurarak PLINE komutundan eski biçimli sürekli çizgiler üretmesini belirleyebilirsiniz. Fakat bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Özel Kullanım

Sürekli çizgiler çok yünlü küçük şeylerdir ve ben her durumda çizgiler yerine bunların kullanılmasını tavsiye ediyorum. İlaveten, sürekli çizgiler diğer birçok özelliğe sahip olmasının yanı sıra çizgi kalınlığı özelliğine de sahiptirler. Birçok AutoCAD kullanıcısı sürekli çizgilerin çizgi uzunluğu boyunca kalınlığının değiştirilebildiğinin farkında değildirler. Sürekli çizgiler tekdüze ene sahip olmak zorunda değildirler. Belki de algının geldiği yer olan Özellikler altındaki genel en seçeneği sürekli çizginin enini değiştirmek isteyen kullanıcıların gitme eğiliminde oldukları yerdir. Fakat bu genel özellikler kısmında olan özelliklerin tümü tüm çizgi boyunca tüm en özelliklerinden daha baskındırlar. Özellikler penceresinde, sürekli çizginin herhangi bir parçasındaki eni sürekli çizginin noktaları boyunca yineleyerek belirleyebilirsiniz. Bu size parçanın başlangıç ve bitiş enlerini düzenleme olanağı sağlamaktadır. Bu işlem komut esnasında sürekli çizgi yaratılırken anında yapılabilmektedir.

Sürekli çizgilerin süreklilik doğasından dolayı, sürekli çizgiler tarama sınırlarını belirlemek için, harika sınırlar oluştururlar. AutoCAD kullanan nerdeyse tüm herkesin HATCH komutunda nokta tıkla  “pick points” seçeneğini seçtiğinde kapalı bir sınır tespit edilemedi “a closed boundary could not be determined” mesajını en az bir kere aldığına eminim. Bu bazen çıldırtıcı olabilen mesaj tarama sınırındaki boşluktan veya belirsizlikten kaynaklanmaktadır. Nesnelerinizi çizmek için sürekli çizgileri kullanma alışkanlığını kazandıkça bu mesajın daha az görüntülendiğini fark edeceksiniz. Tarama “hatch” için sınırlarınız hali hazırda tanımlı olacak ve HATCH komutunda nokta tıkla  “pick points” seçeneği yerine nesne seç “select objects” seçeneğini kullanacaksınız.

Diğer Bilgiler

Üçüncü parti yazılımlar bazen beklemediğimiz şekilde sürekli çizgiler yaratabilirler. Örneğin, daha önce hiç diğer çizgilerle birleşmeyen sürekli çizgiye sahip oldunuz mu? Bunun genellikle iki sebebi vardır: sürekli çizginin kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS” veya sürekli çizginin yüksekliği. Bazen kullanıcı koordinat sistemi simgesi kullanıcı koordinat sisteminin planda olduğunu söylese bile kullanıcı koordinat sistemi KKS “UCS” tamamen farklı bir yöne bakan sürekli çizgiler elde edebilirsiniz. Bununla birlikte bu sorunu gidermenin hızlı bir yolu vardır. Sürekli çizgiyi kendisini teşkil eden kısımlara dönüştürmek için patlatın “explode” ve daha sonra bu kısımları istediğiniz kullanıcı koordinat sisteminde KKS “UCS” tek bir sürekli çizgi oluşturması için tekrar birleştirin. Bu işlem patlatılmış olan tüm çizgilerin seçilmesini ve bunların Z koordinatlarının 0 (sıfır) olarak değiştirilmesini gerektirebilir. Birbirleriyle birleşmeyen (buluşmayan) sürekli çizgiler sorunu için ikinci ortak sebep bu sürekli çizgilerin yüksekliklerinin uyuşmamasıdır. Sürekli çizginin yüksekliğinin ve bununla birleştirdiğiniz nesnenin yüksekliğinin aynı olduğuna emin olun. Daha sonra birleştirme işlemini sorunsuz gerçekleştireceksiniz.

Sürekli Çizgileri “Sürekli çizgiler” Düzenleme

PEDIT size sürekli çizgileri düzenleme olanağı sağlamaktadır. Bu özellikle ilk yaratıldıkları zaman sürekli çizgi olmayan nesneler üzerinde çok faydalı bir özelliktir. Bu komut o nesneyi sürekli çizgiye dönüştürecektir. Ancak, bu eylemi onaylamanızı isteyen biraz can sıkıcı bir açılır pencere ile karşılaşırsınız. Neyse ki, AutoCAD’in birçok özelliğinde olduğu gibi bu açılır pencere de özelleştirilebilmektedir ve isterseniz açılması engellenebilmektedir. Bu açılır pencere uyarısını engellemek için, PEDITACCEPT sistem değişkeni değerini 1 olarak ayarlayın.

Yukarıda bahsettiğim ve kişisel olarak kullanmaktan çok hoşlandığım özelleştirme düşüncesi için birkaç ipucunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme KAÖ “CUI” düzenleyicisinde örneğin, bir çizgiye çift tıkladığınızda özellikler “properties” paletinin açılması gibi ön tanımlı olan çift tıklama eylemlerini yeniden düzenleyerek özelleştirebilirsiniz. Çizgilere ve yaylara çift tıklandığında özellikler “properties” paletinin açılması yerine PEDIT komutunun çalışmasını ön tanımlı olarak belirleyin. Böylece çizgilere ve yaylara sadece çift tıklayarak bunları sürekli çizgilere çevirebileceksiniz.

Bazı kullanıcılar sürekli çizgiler boyunca çizgi tipinin değişmesi ile ilgili problemler yaşamaktadırlar. Bu sorun sürekli çizginin görüntülenme yani çizgi tipi yenileme “linetype generation” özelliğinden kaynaklanmaktadır. Bu çizgi tipi yenileme “linetype generation” özelliğinin etkin “enabled” olarak ayarlanması gerekmektedir. Sürekli çizgiler yaratılacağı zaman, ön tanımlı özellik PLINEGEN komutu ile özelleştirilebilir.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.