1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Özellikleri “Properties” MATCH PROPERTIES Komutu ile Transfer Etme

AutoCAD‘in bu aracı, kopyalanan özellikler üzerinde tam kontrol sağlayarak bir nesnenin özelliklerini kopyalamak için, etkili bir yöntem sunar.

Kendisine atanan çizgi kalınlığı “lineweight”, çizgi tipi “linetype”, tabaka “layer” ve şeffaflık “transparency” gibi belirli bir özellik kümesine sahip bir nesnemiz olduğunu varsayalım ve bu nesnenin tüm özelliklerini aynı veya farklı bir çizimdeki başka bir nesneye aktarmak istiyoruz. Hedef nesneye özellikleri tek tek atamak yerine; bu işlem için, doğrudan bu aracı kullanabiliriz.

Bu Komuta Nasıl Erişilir?

Komut satırına komutunun kısa yolu olan MA yazıp Enter tuşuna basarak MATCHPROPERTIES komutunu çalıştırabilirsiniz. Şayet bu komutu sık kullanıyorsanız, kolay erişim için, bu komutun komut simgesini hızlı erişim araç çubuğuna da yerleştirebilirsiniz. Komut simgesini Hızlı erişim araç çubuğuna yerleştirmek için, araç çubuğunun en sağındaki ok simgesine tıklayın ve açılan menüden Özellikleri Eşleştir “Match Properties” seçeneğini seçin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Hızlı erişim araç çubuğunda Özellikleri Eşleştir “Match Properties” komut simgesi görünecektir.

Özellikleri Transfer etme:

Özellikleri kopyalamak için komut satırına MA yazın ve Enter tuşuna basın, şimdi imleciniz bir tıklayarak seçme dönüşecektir ve komut satırında, özelliklerin kopyalanacağı kaynak nesneyi seçmenizi istenecektir. Çizim alanından nesneyi tıklayarak seçin ve ardından kaynak nesnenin özelliklerini aktarmak istediğiniz hedef nesneyi tıklayın. Özellikleri yapıştırmak için birden fazla nesne seçebilirsiniz.

Farklı çizimler arasındaki özellikleri aktarmak için hem kaynak hem de hedef çizimleri açın. Komut satırına MA yazıp Enter tuşuna basın veya Hızlı erişim araç çubuğunda Özellikleri Eşleştir “Match Properties” komut simgesini tıklayın ve daha sonra özellikleri kopyalamak için kaynak nesnesinin bulunduğu çizimden kaynak nesnesi seçin ve özellikleri aktarmak istediğiniz çizime gidin. MATCHPROPERTIES komutunun hedef çizimde hala aktif olduğunu fark edeceksiniz. Şimdi özellikleri aktarmak istediğiniz nesneleri tıklayarak seçin.

Hangi Özelliklerin Kopyalanacağına Karar Verme:

Ayrıca, MATCHPROPERTIES komutunu kullanarak hangi özelliklerin aktarılacağına da karar verebilirsiniz. Aktarılacak özelliklerinin ayarlarını değiştirmek için komut satırına MA yazıp Enter tuşuna basın ve çizim alanınızdan herhangi bir nesneyi seçin. Komut satırında aşağıdaki şekilde görünen veri istemini (uyarıyı) göreceksiniz.

Komut satırından Ayarlar “Settings” seçeneğini seçin ya da klavyeden S harfine basın. Aşağıdaki şekilde görünen Özellik Ayarları “Property Settings” iletişim kutusu açılacaktır:

Bu iletişim kutusundan aktarmak istediğiniz özelliklerin işaretleme kutularını işaretleyin ve diğer tüm özelliklerin işaretleme kutularının işaretini kaldırın. Seçiminizi yaptığınızda, bu pencereyi kapatmak ve MATCHPROPERTIES komutuna devam etmek için, OK düğmesine tıklayın.

Benzer bir Komut Seçileni Ekle “Add Selected”:

Seçileni Ekle “Add Selected“ seçeneğiyle, çizimdeki mevcut bir nesnenin özellikleriyle çizimde sürekli çizgi “polyline”, çember “circle”, ölçü “dimension”, blok “block” gibi bir nesne yaratabilirsiniz.

Örneğin, çizimde o anki geçerli (aktif) tabakada “layer” olmayan ve belirli bir ölçü stiline sahip bir ölçünüz varsa, tabaka “layer” ve ölçü stilinin tam olarak aynı özelliklerini kopyalayarak yeni bir ölçü oluşturmak için bu seçeneği doğrudan seçebilirsiniz.

Bu aracı kullanmak için, oluşturmak istediğiniz bir nesneyi seçtikten sonra çizim alanına sağ tıklayın ve açılan içerik menüsünden Seçileni Ekle “Add Selected“ seçeneğini seçin.

O nesneyi oluşturmanıza izin verecek şekilde ilgili komut çalıştırılacaktır. Yeni oluşturulan nesnenin tüm özelliklerini kendi kaynak nesnesinden aldığını fark edeceksiniz.

Bu makalede anlattıklarımla ilgili sorularınız mı var? Sorularınızı aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.