AutoCAD’de Özelleştirme Dosyalarını “Customization Files” Yönetme

Birkaç tartışma forumunda, CAD yöneticisinin AutoCAD‘in birçok bölümünü kilitlediğinde CAD kullanıcılarının hissettikleri hayal kırıklığını okudum. CAD yöneticisi genelde tipik kullanıcıların aradığı alanları sınırlandırarak işini kolaylaştırmaya ve makinelerini onarmaya yardım etmeye çalışıyor. Kullanıcıların AutoCAD‘i kontrollü bir ortamda özelleştirme özgürlüğüne izin verirken şirketin standart arabirimlerini yönetmek zor bir görev olabilir.

AutoCAD son derece özelleştirilebilir bir yazılımdır ve iki teknik ressam/tasarımcı (ekran görüntüsü veya menüler) olarak aynı şekilde çalışmaz. Bazı kullanıcılar komutları yazmaktan zevk alırken; bazıları aşağı açılan menüleri ve komut simgelerini tıklayarak daha rahat çalışırlar. Tüm AutoCAD kullanıcılarını ürünü aynı şekilde kullanmaya zorlamak, daha da kötüsü beklemek gerçekçi ve verimsizdir. Şirket standartlarını korurken bir makineyi bir kişinin çalışma şekline göre hızla ayarlama özelliği yararlıdır.

Geçenlerde, benim sabit diskim “poof” gitti ve kurtarılamadı. Umarım bu makale AutoCAD ortamınızı farklı bir makinede çalışmanız veya daha kötüsü yeni makinenizi yeniden kurmanız gerektiğinde, mümkün olduğunca çabucak çalıştırmanıza yardımcı olur. Bu makalede, KAYÖ “CUI” dosyalarını, profillerini ve klasörlerini kullanarak bir çözüm yolu inceleyeceğiz. Başlangıçtaki eksik bir kurulum daha sonradan çok fazla zaman ve hayal kırıklığı yaşatacaktır. İster yeni bir makine edinin, isterseniz yazılımınızı yükseltiyor olun; özelleştirme dosyalarınızı düzgün bir şekilde yönetmek, çalışma sürenizi azaltacak ve sizi hızlı bir şekilde destekleyerek ve geri getirecektir.

Ana “Main, Kurumsal “Enterprise“ ve Kısmi “Partial” KAYÖ “CUI Dosyalarını Kullanmanın Faydaları

Kutudan çıktığı ve ilk kurulduğu zaman, AutoCAD yalnızca ana özelleştirme dosyasını “main customization file” kullanır. Birçok kullanıcı, ana özelleştirme dosyası “main customization file” olarak acad.cuix dosyasını kullanmakla ilgilidir. Yıllarca acad.cui dosyamı özelleştirirdim ve  yalnızca yeni bir sürüm çıktığında ayarları yeniden yaptım veya içe aktardım. Özelleştirmelerimi yaparken, şirketin özelleştirmelerini korumaya, onlarla bütünleşmeye ve korumaya çalıştım. Birkaç seçeneği denedikten sonra, ana “main, kuruluş “enterprise” ve kısmi “partial” CUI dosyalarını içeren seçeneği kullanmaya karar verdim.

Ana “Main” CUI dosyası, kolayca özelleştirilebilir ve kendi .cuix dosyasını değiştirebilen kullanıcılar tarafından değiştirilebilir. Ayrıca, ana “main” CUI dosyası kullanıcıların kendi ayarlarını ve çalışma alanlarını depolamak için harika bir yerdir. Bu dosya, acad.cuix dosyası dışındaki bir CUI dosyası olmalıdır. Ben genelde user.cuix adlı yeni bir .cuix dosyası oluştururum. Bir user.cuix dosyası yaratmak, kullanıcıların ayarlarını eski sürümden yeni sürüme kolaylıkla aktarmasına izin verir; aynı zamanda ayarların bilgisayardan bilgisayara aktarımını da sağlar.

Kuruluş “Enterprise” CUI, kullanıcıların değiştirmesini istemediğiniz ayarlar için iyidir. AutoCAD‘in gelecekteki sürümüne geçiş kolaylığı için acad.cuix dosyasını bu kategoriye koyuyorum. Kullanıcılar arabirimi çeşitli şekillerde değiştirirler ve şayet varsayılan acad.cuix dosyasını değiştirirlerse, yükselttikleri sürümdeki acad.cuix dosyalarındaki ayarlarını eski sürümden transfer etmeleri veya büyük olasılıkla yeniden yapmaları gerekecektir. Bu işlem zaman kaybıdır ve yeni dosyadaki ayarların eksik olma ihtimalini artırır. Bunun yerine, varsayılan acad.cuix dosyasını “C: \ Users \ sertan \ AppData \ Dolaşım \ Autodesk \ AutoCAD_2017 \ R23.2 \ enu \ Support \ acad.CUIX “Kullanıcılar\sertan\AppData\Roaming\Autodesk\AutoCAD_2017 \ R23.2\enu\Support\acad.CUIX” klasöründen bir ağ konumuna kopyalayıp Kuruluş “Enterprise” Özelleştirme Dosyam olarak ayarlarım. Şirket menülerinizin salt okunur olarak ayarlanması gerektiğine inanıyorum. Şirketinizin .cuix dosyasını Kuruluş özelleştirme dosyanıza kısmen yerleştirmek, şirket standartlarınız için ek bir güvenlik katmanı oluşturmanızı sağlar. Aşağıdaki şekilde, CUI dosyaları için kullanıcıların profilindeki ayarları görebilirsiniz.

Profiller “Profiles”

Profiller “Profiles” aynı zamanda kullanıcıların AutoCAD ortamını tanımlamalarına yardımcı olur. CAD yöneticileri, tüm kullanıcıların şirket tarafından sağlanan destek yollarına sahip olmalarını sağlamayı zaman alıcı bulacaktır. Geçmişte yeni bir kullanıcı CAD yöneticisi tarafından kurulum yapılmamış bir bilgisayara oturtulurdu. Çoğu zaman, düğmelerin veya menülerin hiçbirinin işe yaramadığını belirten şikayetler alırdım. Bunun sebebi kullanıcının tabi ki bilgisayarına AutoCAD kurulduğunda, şirketin standart klasör yollarının profillerinde ayarlanmamasıydı.

Bunu hafifletmek için, bir MNL dosyası oluşturabilir ve company.cuix dosyamız her yüklendiğinde şirketimizin destek yollarının eklenmesini sağlamak için Visual LISP kullanabiliriz. Daha önce bahsettiğimiz ağ kurulumunu gözden geçirirsek, bir ağ konumunda ve bizim için, kısmi olarak yüklenmiş olan company.cuix dosyamızda bir acad.cuix dosyasıdır. Ayrıca bir company.mnl dosyası oluşturacağız. MNL dosyalarının kullanımı kolaydır ve Not Defteri’nde oluşturulabilir ve değiştirilebilir. .cuix dosyasıyla aynı isimde bir .mnl uzantılı bir dosya oluşturarak, AutoCAD içerisindeki LISP kodunu yükleyecek ve çalıştıracaktır.

Aşağıdaki şekil, şirketin mevcut profildeki destek klasör yolu listesine kuruluşun destek klasör yollarını ekleyecek kodlar sunmaktadır. Kod, bir kullanıcının yerel klasörünü ve kuruluşun ağ klasörünü bir değişkende depolar ve ardından geçerli klasör yolu listesinde bir LISP ve BLOK klasörü için bir ağ klasör yolu olup olmadığını denetler. Şayet değilse ekleneceklerdir. Aşağıdaki şekildeki LISP, Otomatik Kaydetme dosyalarının konumu, Günlük Dosyaları ve Kaydedilen eylemler için konum gibi bazı genel ayarları, İşlem Kaydedici aracını kullanarak değiştirmeye devam edecektir. Aynı zamanda, yerel bir User.cuix dosyasının ana “main” cui dosyasını ve acad.cuix dosyasının saklandığı ağın kuruluş “enterprise” cui dosyasını da ayarlayacaktır.

Ağ ve Kullanıcı Klasörleri

Sözü edilen dosyalar ve klasörler herhangi bir yerde saklanabilir. Her kullanıcı için Ben belgelerim klasörü altında bir klasör oluşturmayı seçtim. Bu, kullanıcı ve AutoLISP tarafından kolayca erişilebilir bir klasördür. Aşağıdaki şekil, her kullanıcıya özgü bazı klasörleri göstermektedir.

Yukarıda belirtilen dosyalar ve klasörler herhangi bir yerde saklanabilir. Her kullanıcı için Belgelerim altında oluşturulan bir klasöre sahip olmayı seçtim. Bu konum, kullanıcı ve AutoLISP tarafından kolayca erişilebilir. Aşağıdaki şekil, her kullanıcıya özgü bazı klasörleri göstermektedir.

Kullanıcıların dosyalarını bu yapıya yerleştirmesi, hangi dosyaların yedeklenmesi gerektiğini hatırlamayı kolaylaştırır. Şayet profilleri ve acad.pgp dosyalarının bir kopyasını düzenli olarak dışa aktarmışlarsa, AutoCAD ortamının geri yüklenmesi kolay olacaktır. Bu klasörler, AutoCAD kurulumu ile oluşturulabilir veya bu yerel klasörleri oluşturacak olan mnl dosyanıza bazı Visual LISP kodları da ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki şekil, Belgeler ana klasöründe Sertan kullanıcısı için bir CAD klasörü oluşturacak LISP kodunu sunmaktadır. Listeye başka klasörler ekleyerek (“Otomatik kayıtlar” “Baskı” “Profiller” “Geçici” Araç paletleri” gibi) diğer klasörleri de içerecek şekilde LISP’i değiştirebilirsiniz. Bunu daha da otomatik hale getirmek için, AutoLISPin, aşağıdaki şeklin altındaki şekilde görünen (getMyDocs) fonksiyonunu kullanarak kullanıcının belge klasörünü elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki şekil, tartışmakta olduğumuz ağ ayarlarına bir örnek vermektedir. Dikkat edilmesi gereken bazı diğer klasörler: Çizgi Tipleri, Çizgi Stilleri, Baskı makineleri ve Araç Paletleri klasörleridir. Bu klasörlerin klasör yolları, Company.mnl dosyamızdakiVisual LISP kodu aracılığıyla profillerimize eklenebilir.

Sonuç

Tüm şirket özelleştirmeleri ve her kullanıcının özelleştirmelerinin yerel konumları için merkezi bir ağ konumu oluşturarak, her makinede kolaylıkla kurulabilen üretken bir AutoCAD ortamı oluşturabiliriz. AutoCAD kullanıcıları, son kullanıcı olarak CAD yöneticisini biraz yormakla birlikte, AutoCAD‘in son derece özelleştirilebilir dünyasına sahip olabilir ve yine de standart şirket ayarlarını entegre edebilir. Hiç eğlenceli olmasa da yeni bir bilgisayar kurmamız gerektiğinde, şayet bu işe iyi hazırlandıysak, bilgisayarın tekrar kurulması ve yeniden tasarlanması çok ta zor olmayacaktır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Nesne Stilleri için Alt Kategoriler Hakkında

Bir model öğeleri kategorisindeki ayrık geometrinin görünürlüğünü ve grafiklerini kontrol etmek için, alt kategoriler “subcategories“ …

Bir cevap yazın

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.