1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Özel Yazı Karakterlerini “Font” Ekleme ve Transfer Etme

AutoCAD genellikle TTF uzantılı yazı karakterleri “font” ve SHX uzantılı şekil yazı karakterleri “shape font” olmak üzere iki Gerçek Tip “TrueType” yazı karakterini “font” destekler. Gerçek Tip “TrueType” yazı karakterleri “font”, Windows yüklemenize hazır olarak gelen Windows doğal yazı karakteri “font” tipidir; ancak şekil yazı karakterleri “shape font” AutoCAD ile birlikte yüklenen AutoCAD’e özel yazı karakterleridir.

Bu makalemde sizlere hem bu her iki tip yazı karakterlerini “font” yüklemeyi hem de bu yazı karakterlerini “font” içeren dosyaları başkalarına transfer etmeyi anlatacağım. Bu makalemde kullandığım TTF ve SHX yazı karakterlerini “font bu linkten indirebilirsiniz.

Gerçek Tip Yazı Karakterlerini “True Type Font” Yükleme

Gerçek Tip “TrueType” veya TTF yazı karakterlerini “font” yüklemek için, Windows Gezgininde yazı karakterleri “font” dosyası üzerine sağ tıklayın ve aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi açılan kısa yol menüsünden Yükle “Install” seçeneğini seçin. Bu tip yazı karakterlerini “font” yüklemek için, bilgisayarınızda yönetici yetkilerine sahip olmanız gerekir.

Yazı karakteri “font” yüklendikten sonra AutoCAD penceresini tamamen kapatın ve yeni bir AutoCAD oturumu yeniden başlatın, yüklediğiniz yazı karakteri “font” artık yazı tipi karakterleri “font” listenizde olacaktır.

Şekil Yazı Karakterlerini “Shape Font” Yükleme

Bir şekil yazı karakterini “shape font” yüklemek bir Gerçek Tip “True type” yazı karakterini “font” yüklemekten biraz farklıdır. Bu durumda, SHX yazı karakteri “shape font” dosyasını AutoCAD kurulum klasörünün font dizinine yapıştırmanız gerekir. Seçenekler “Options” iletişim kutusunu kullanarak SHX yazı karakterlerinin klasör yolunu bulabilirsiniz.

Komut satırına OP yazın ve Enter tuşuna basın. Ardından Dosya “File” sekmesini seçin ve Destek Dosyası Arama Klasör yolu “Support File Search Path“ ağacını genişletin. Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, SHX yazı karakterlerinin “shape font” kurulduğu klasör yolunu göreceksiniz.

X‘in AutoCAD‘in sürüm numarasını temsil ettiği ve SHX yazı karakteri “shape font” dosyasını kopyaladığınız C: \ Program Files \ Autodesk \ AutoCAD 201X \ Fonts klasörüne gidin. Bu yazı tipini kopyalamak için yönetici ayrıcalıklarına ihtiyacınız olacak.

Yazı karakterlerini “font” kopyalandıktan sonra AutoCAD oturumunu yeniden başlatın. Artık SHX yazı karakteriniz “shape font” AutoCAD yazı karekterleri “font” listesinde olacaktır.

Özel Yazı Karakteri “Font” İçeren Dosyaları Transfer Etme

Yukarıda bahsedilen yazı karakterleri yerel bilgisayarınıza yüklenir ve bunları çiziminizde kullandığınızda yalnızca sizin bilgisayarınızda görüntülenir. Bu yazı tipine sahip olmayan alıcıya özel yazı karakteri “font” içeren bir AutoCAD dosyasını aktarırsanız, AutoCAD bu yazı karakterini “font” başka bir yazı karakteri “font” ile değiştirerek metni gösterir veya metni hiç göstermez.

Bu problemden kurtulmak için yazı karakterlerinizin “font” her zaman çiziminiz tarafından yakalandığından emin olmanız gerekir.

Bunu çiziminizi kullanılan yazı karakterleriyle birlikte E-transfer “E-transmitt” yapabilir ve şayet dosyayı PDF olarak aktarıyorsanız, PDF dosyaları şekil yazı karakterini “shape font” tanımadığı için, TTF yazı karakterlerinin “font” PDF dosyası tarafından yakalandığından ve yazı tiplerinin geometrilere dönüştürüldüğünden emin olmalısınız.

Çiziminizi kullanılan yazı karakterleriyle “font” aktarmak için, çiziminizi kaydedin, sonra komut satırına ETRANSMIT yazın ve Enter tuşuna basın. İleti Yaratma “Create Transmittal” iletişim kutusunda İleti Ayarları ”Transmittal Setups” düğmesine tıklayın ve Düzenle “Modify” düğmesine basın. Aşağıdaki şekilde gösterilen İleti Ayarlarını Düzenleme “Modify Transmittal Setup“ iletişim kutusunda Yazı karakterlerini dahil et “Include fonts” işaretleme kutusunu işaretleyin ve tüm açık pencereleri kapatmak için OK düğmesine tıklayın.

İleti paketiniz artık çizimde kullanılan tüm ilave yazı tiplerini içerecektir.

Şayet çiziminizi bir PDF baskı makinesi “plotter” kullanarak transfer ediyorsanız, yazı tiplerinin PDF tarafından düzgün yakalandığından veya geometriye dönüştürüldüğünden emin olun.

Bunu yapmak için Bastır “Plot” iletişim kutusundan DWG to PDF.pc3 gibi bir PDF baskı makinesi “ploter” seçin ve PDF Seçenekleri “PDF Options“ düğmesine basın ve TTF fontları için “Yakalama fontları” seçeneğinin veya “Tüm metni geometriye dönüştürme” seçeneğinin şekil için aşağıdaki şekilde görünen Çizimde kullanılan yazı karakterlerini Yakala “Capture fonts used in the drawing” veya Tüm metinleri geometriye dönüştür “Convert all text to geometry” işaretleme kutusunun işaretlendiğinden emin olun.

Şayet bu makalemde anlattıklarımla ile ilgili sorularınız varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana haber verin ve bu  makaleyi paylaşarak takdirinizi göstermeyi lütfen unutmayın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.