1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Özel Tarama “Hatch” Desenleri Yaratma

AutoCAD’in ön tanımlı tarama “hatch” desenlerini kullanmaktan sıkıldınız mı? Artık yeni tarama “hatch” desenleri yaratmak ve bunları mı kullanmak istiyorsunuz. Öyleyse, okumaya devam edin.

AutoCAD’de, yeni basit tarama “hatch” desenlerini yaratmak çok kolaydır. İşin zor olan kısmı, zaman ayırmak tarama “hatch” desenlerinin nasıl oluşturulacağını iyi anlamak ve yeni yaratacağınız tarama “hatch” desenlerinin geometrisi için hayal gücünüzü harekete geçirmektir.

Bu makaleyi okumaya devam etmeden önce daha önceden yayınlamış olduğum AutoCAD’de Özel Çizgi Tipleri “Linetype” Yaratma isimli makalemi okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Çizgi tipleri “Linetypes” tarama “hatch” desenlerinde yaygın olarak kullanılırlar ve bunları iyi anlamak tarama “hatch” desenleri yaratırken ön koşuldur.

Şimdi öncelikle basit bir tarama “hatch” desenine bakalım.

Tarama “Hatch” desen tanımları .PAT uzantılı ASCII metin dosyasında depolanırlar. Şayet isterseniz mevcut bir tarama “hatch” desen tanım dosyasına yeni tanım eklemeleri yapabilirsiniz veya yeni yaratacağınız tarama “hatch” desen tanımını kendi dosyasında saklayabilirsiniz. Şayet yeni yaratacağınız tarama “hatch” desen tanımını kendi dosyasında saklayacaksanız, bu yeni tanıma vereceğiniz dosya ismi tarama “hatch” deseninin ismi ile aynı olmalıdır.

Biz yeni yaratacağımız tarama “hatch” desen tanımını kendi dosyasında saklayacağız. Open Not Defteri “Notepad” uygulamasını açın ve aşağıdaki satırı ekleyin:

*Çizginokta, Çizgiler ve noktalar

Bu ilk satır bizim tarama “hatch” desenimizin ismidir. Daha sonra aşağıdaki kodu ikinci satır olarak ekleyin:

0, 0,0, 0,0.5, 0.5,-0.25,0,-0.25,0,-0.25

Yukarıdaki kod satırı tarama “hatch” deseninde tek bir çizgiyi tanımlamaktadır. Bu örnekte, sadece tek kod satırını kullanacağız; yani desenimizde tek bir çizgi elde edeceğiz. Dosyanızı Çizginokta.pat olarak kaydedin. Şayet yarattığınız bu tarama “hatch” desenini çiziminize yükler ve herhangi bir dikdörtgensel nesne içinde kullanırsanız, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi görünecektir:

Her bir satırın yazımı aşağıdaki biçimdedir “format”:

Açı, X,Y Orijin, Ofset-x,Ofset-y, Kalem Komut Desen

Şimdi her bir alanı daha detaylı inceleyelim:

0, 0,0, 0,0.5, 0.5,-0.25,0,-0.25,0,-0.25

Örneğimizde sıfır (0) olan ilk alan Açı alanı olup; çizginin hangi açı ile çizileceğini belirlemektedir. Bizim örneğimizde tarama “hatch” desenini oluşturan çizgiler sıfır (0) derece açı ile yani yatay olarak çizileceklerdir. Buradaki açıyı AutoCAD’in HATCH komutu tarafından kontrol edilen açı ile karıştırmamalısınız. Makalemizde örnek olarak incelediğimiz tarama “hatch” deseninin soldan sağa doğru çizilmiş ve yukarıdan aşağıya doğru sıralanmış çizgiler serisi olduğuna dikkat edin.

0,  0,0, 0,0.5, 0.5,-0.25,0,-0.25,0,-0.25

Örneğimizde sıfır,sıfır (0,0) olan ikinci alan X,Y Orijinidir. Bu alan çizgi parçasının başlangıç noktasını kontrol etmektedir. Bu bir AutoCAD koordinatı olmayıp; çizginin çizimdeki geçerli çıtçıt “snap” taban noktasına göre göreceli bir koordinattır. Tarama “Hatch” deseninin tamamı da bir orijin noktasına sahiptir. Tarama “Hatch” desenindeki tüm çizgiler için bu orijin noktası aynı olduğu için desendeki çizgilerin sıraya dizileceğinden emin oluruz.

0, 0,0, 0,0.5, 0.5,-0.25,0,-0.25,0,-0.25

Üçüncü alan X-Ofset ve Y-ofset değerleridir. 0 is X-Ofset değeri ve 0.5 de Y-Ofset değeridir. Tarama “Hatch” deseni rastgele bir orijin noktasından başlar ve soldan sağa doğru grup çizmeye devam eder; daha sonra Y yönünde yukarı doğru ilerler. 0,0.5 değeri desendeki bir sonraki çizginin 0 birim sağa ve 0.5 birim yukarı ilerleyeceği anlamına gelir. Bu da çizgiler arasında 0.5 birim boşluk olması ile sonuçlanır. Ofset çizgide verilen başlangıç açısına göre olup; böylece açı ofset için X eksenini şekillendirir. Ofset Y değerini anlamak çok kolaydır – bu değer çizgiler arasındaki boşluğu belirler. Fakat Ofset X değerini niçin kullanmalıyım ve bu değer neyi etkilemektedir? diye düşünüyorsanız, Bir tuğla duvar düşünün. Bir desen yaratmaları için, tuğlaların birbirini takip eden her satırı biraz sağa doğru kaydırılmıştır. Böylece, 0.5,1 değeri tuğlaları orijine göre yukarı doğru 1 birim aralayacak ve sonraki her sıra sağa doğru 0.5 birim kayacaktır; bu şekilde tuğlalar basamaklı dizilmiş gibi görünecektir.

0, 0,0, 0,0.5, 0.5,-0.25,0,-0.25,0,-0.25

Dördüncü ve son alan çizgi tipi “linetype” tanımı veya çizgi nokta desenidir. Yani, bu desen şunu söylemektedir: 0.5 birim uzunluğunda bir çizgi çiz; kalemi 0.25 birim boyunca kâğıttan kaldır; bir nokta çiz; kalemi 0.25 birim boyunca kâğıttan tekrar kaldır; bir nokta daha çiz; kalemi 0.25 birim boyunca kâğıttan kaldır; üçüncü noktayı çiz ve bu işlemi tekrarla.

Çizginokta deseni sadece tek bir çizgi tanımı kullanılarak çizilebilir. Tabi ki, biz işi biraz daha zorlaştırıp; 2 çizgi tanımı kullan başka bir örneği de inceleyeceğiz. Not Defteri “Notepad” uygulamasında yeni bir dosya açın ve aşağıdaki kodu ekleyin:

*DAMALI, Damalı Baklava plaka

0, 0,0.09375, 0.25,0.25, 0.25,-0.25

90, 0.125,0.21875, 0.25,0.25, 0.25,-0.25

Dosyayı kapatın ve Damalı.pat ismi ile kaydedin. Bu tarama aşağıdaki şekilde görünen deseni yaratacaktır:

Her ne kadar ben bu desende 0 ve 90 derecelik çizgiler tanımlamış olsam da, istediğiniz etkiyi elde etmek için, siz deseni döndürebilirsiniz. Benim 0 ve 90 derecelik çizgiler kullanmamım sebebi açılar için boş yere hesap yapmak istemememdendir. (Pratik değil mi?)

Makalemin başında da söylediğim gibi, basit tarama “hatch” desenlerini yaratmak oldukça kolaydır; fakat karmaşık desenler için ne mi yapacağız? İşte bu başka bir makalenin konusu. Merak etmeyin en kısa zamanda o makaleyi de yayınlayacağım. O zamana kadar daha önce yaratmış olduğum onlarca tarama deseni örneğini incelemek istiyorsanız, burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.