1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Özel Ölçü Oklarını Yaratma

AutoCAD’in en harika özelliklerinden bir tanesi de AutoCAD’de hemen hemen herşeyi özelleştirebilmemizdir. AutoCAD tüm endüstri dallarında kullanılabilen bir CAD yazılımıdır. Bu yüzden her endüstri dalına göre farklı özelleştirmeleri yapmamız gerekir. özel çizgi tipleri “linetype”, tarama desenleri “hatch pattern” ve açıklamalarımız için karakter yüzleri “fonts” yaratabiliriz.

Bu makalemde sizlere kendi ölçü oklarınızı nasıl yaratacağınızı anlatacağım.

Sekil-01

Bloğu Yaratma

Özel ölçü oklarını yaratmakçok kolaydır. Tek yapmanız gereken şey bir blok yaratmaktır. Aşağıdaki şekilde bu makalemdeki örnek için kullanacağım ölçü okları bloklarını görüyorsunuz.

Blokları yaratırken dikkat etmeniz gereken şey okun yönüdür. Okların yönü sağ tarafı göstermelidir. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz kırmızı çemberler bloğun yerleştirme noktasını “insertion point” göstermektedir.

Bloğun ebatı ölçüdeki ok sembolüne göre 1:1 ölçeğindedir.

Sekil-02

Ölçü Stilini Düzenleme

Özel ok sembollerini kullanmak için, ölçü stilini düzenlemelisiniz. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Ölçü stili “Dimension style” komut düğmesine tıklayın veya komut satırına DIMSTYLE yazarak Enter tuşuna basın.

Sekil-03

Ölçü Stili Yöneticisinde “Dimension Style Manager”, Yeni “New” düğmesine tıklayın. Yeni ölçü stiline bir isim verin ve Devam “Continue” düğmesine tıklayın.

Sekil-04

Bir sonraki iletişim kutusunda, Semboller ve Oklar “Symbols and Arrows” sekmesine gidin. Ok başları “Arrowheads” kategorisinde, değiştirmek için, ilk ok ismine tıklayın. Kullanıcı Oku… “User Arrow…” öğesini seçin.

Sekil-05

Sonrasında istediğiniz bloğu seçtikten sonra OK düğmesine tıklayın.

İkinci ok başının da değiştiğine dikkat edin. Şayet değişmediyse, yukarıdaki işlemi tekrar edin. Kılavuz “Leader” ok başını da değiştirin.

Artık işinizi bitirdiniz. İstediğiniz ölçü stilini “dimension style” o anki geçerli (aktif) ölçü stili yapın. DIM komutunu kullanın; artık eğlenceli ölçülere sahipsiniz!

Sizde Eğlenceli Bloklarınızı Paylaşın!

Bazen sunum amaçlı çizimlerimizin güzel görünmesini isteriz. Bunu yapmanın birçok yolu vardır. Özel ölçü okları çizimlerinize ayrı bir hava katabilirler.

Sizde özel ölçü okları kullanıyor musunuz? Şayet kullanıyorsanız, bizlerle paylaşın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.