1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Özel Komut Yaratma Öğreticisi

Şayet kendinizi aynı komutlar ve seçenekler birleşimlerini defalarca kullanır halde buluyorsanız, kolayca bir düğmeye basarak veya menü öğesinden çalıştırabileceğiniz bu komutların ve seçeneklerin birleşimlerini içeren özel bir komut yaratabilirsiniz. Bu öğreticide, sizde kendi komutlarınızı yaratabilesiniz diye AutoCAD’in menü yazım temellerini açıklayacağım. Hiç bir programlama bilgisine ihtiyacınız yok!

  1. Kullanıcı arayüzü Özelleştirme “Customize User Interface” iletişim kutusunu açmak için, komut satırına veya dinamik araç ipucu kutusuna cui yazıp Enter tuşuna basın.
  2. İletişim kutusunun sol alt tarafındaki Komut Listesi panosunda, işaretli yıldız şeklindeki Yeni Komut Yarat “Create a new Command” simgesine tıklayın.
  3. İletişim kutusunun sağ tarafında açılan Özellikler “ Properties” panosunda, İsim “Name” metin kutusuna komut için bir isim girin. Aynı zamanda Tanım “Description” metin kutusuna bu komut için bir açıklama da girebilirsiniz.
  4. Şayet komutunuzun uzun olacağını ve birden daha fazla satıra ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, Makro “Macro” metin kutusuna tıklayın ve sağ tarafta görüntülenen üç nokta simgesine tıklayarak açılan Uzun Dizgi Düzenleyicisi “Long String Editor” iletişim kutusunda makronuzu yazın. Aksi durumda makronuzu Makro “Macro” metin kutusuna yazın. Komutların ve seçeneklerin birleşimini aynen komut satırına yazarken yazdığınız gibi yazmaya başlayın. Daha sonra gerekli özel karakterleri ekleyin.

İşte aşağıda menü makroları “macros” için bilmeniz gereken özel işaretler:

Karakter

Tanımı

Boşluk Kelimeleri arasında boşluk içeren bir yazı yaratmak için yazı girdiğiniz zamanlar haricinde Enter tuşuna basmanın eşitidir. Komut ve komutun seçenekleri arasında kullanın.
; (noktalı virgül) Enter tuşuna basmanın eşitidir. Bir menü makrosunda satır sonu da Enter tuşuna basmanın eşitidir. Enter tuşuna iki kez basmanız gerektiğinde boşluk kullanmaktan daha faydalıdır. Çünkü Enter sayısını boşluktan daha açık gösterir. Aynı zamanda makronun sonunda faydalıdır.
\ Bir nokta tıklayarak seçmek veya bir değer girmek gibi kullanıcı veri girişi için komuta ara vererek kullanıcının veri vermesini bekler.
+ Bir makro satırının sonunda, makroyu sonraki satırdan devam ettirir.
* Bir makronun başında, ^C^C den önce, Esc tuşuna basana kadar veya başka bir menü öğesi seçene kadar makroyu tekrar eder.
^P Komut satırında menü makrosunun görüntülenmesine geçiş yapar; kullandığınız zaman, makro daha düzgün görünür.

 

1.	Kullanıcı arayüzü Özelleştirme

  1. Komutunuzu kolayca bulmak için, Komut Liste Kategorileri “Command List Categories” aşağı açılır listesinden Özel Komutlar “Custom Commands” kategorisini seçin. Daha sonra yeni özel komutunuzu seçin ve Kullanıcı arayüzü Özelleştirme “Customize User Interface” iletişim kutusunun en üstündeki menülerden veya araç çubuklarından istediğinizin içerisine sürükleyip bırakın.
  2. Şayet yeni özel komutunuzu bir araç çubuğunun içerisine sürükleyecekseniz, bu komuta bir resim vermek için Düğme Düzenleyiciyi “Button Editor” kullanın. Genelde başlamak için mevcut bir düğme seçilir ve Düzenle “Edit” düğmesine tıklanarak bu mevcut düğme değiştirilerek düzenlenir ve Farklı Kaydet “Save As” düğmesine tıklanarak bu değiştirilmiş düğme resmi farklı bir isimle kaydedilir.
  3. Yeni özel komutunuzu denemek için OK düğmesine tıklayın!

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.