1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Özel Görsel Stil Yaratma Öğreticisi

3 boyutlu 3B “3D” çizimlerde, yıllardır birçok görüntületme seçeneklerine sahibiz: tel kafes “wireframe”, gizli “hidden” ve diğer çeşitli gölgelendirme tipleri. Bu gölgelendirme tipleri Görüntü “View” menüsü üzerinde SHADE veya SHADEMODE seçenekleri içindeydiler. AutoCAD 2007 bizleri yeni bir kavramla tanıştırdı: görsel stiller “visual styles”. Bu kavramdaki ana farklılık kendi görsel stilinizi “visual style” yaratabilmeniz için, bu görsel stilleri “visual styles” özelleştirebilmenizdir.

AutoCAD eski SHADEMODE seçenekleriyle karşılaştırılabilir olan birçok ön ayarlı görsel stille “visual style” kurulmaktadır:

* 2B Tel Kafes: “2D Wireframe”: Önceki sürümlerin 2B Tel Kafes: “2D Wireframe” stili gibi olup; 2 boyutlu 2B “2D” model alan arka planını kullanmaktadır.
* 3 B Tel Kafes: “3D Wireframe”: Bir gölgelendirilmiş KKS “UCS” simgesi ve ön tanımlı olarak gri renkli olan yeni bir 3 boyut 3B “3D” arka planı kullanmaktadır.
* 3B Gizli: “3D Hidden”: Eski Gizli “Hidden” görüntületme gibidir.
* Kavramsal: “Conceptual”: Nesneleri (Bruce ve Amy Gooch tarafından geliştirilen) Gooch  metodunu kullanarak gölgelendirmektedir. Bu metot sıcak ve soğuk renklerin degradesini kullanarak gerçekçi fotografik olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Kavramsal: “Conceptual” gölgelendirme çok harika bir gölgelendirmedir. Aşağıdaki resimdeki modelde tabaka rengi mavi olduğu için, Kavramsal: “Conceptual” gölgelendirme kullandığımız zaman, yeşil ve mavi gölgelerin kullanıldığını görüyorsunuz. Farklı sonuçlar görmek için, diğer farklı renkleri deneyin.

Sekil-1

* Gerçekçi: “Realistic”: Modele eklemiş olduğunuz malzemeleri görüntületir. Malzemeler olmadan, model eski kenarlar ile birlikte Gouraud gölgelendirme yapılmış gibi görüntülenir.

Sekil-2

AutoCAD 2011 bizlere birçok ön ayarlı görsel stil sunmuştur.

Kendi görsel stilinizi “visual style” yaratmak için, aşağıdaki adımları takip edin. Burada yaratacağımız görsel stil “visual style” Kavramsal “Conceptual” görsel stiline benzer olup; daha güçlü dış hatlara sahip olacak ve çıkıntı ve kararsızlık etkisini de içerecektir.

1. Rengi mavi olan bir tabaka “layer” yaratın ve bu tabakayı “layer” o anki (aktif) tabaka “current layer” yapın. (Gölgelendirmeleri iyi göstermeyeceği için, siyah/beyaz haricinde herhangi bir rengi kullanabilirsiniz.)
2. Yukarıdaki şekilde görünen modeli yaratın. Şayet modelinize birkaç eğimli yüz dahil ederseniz, sonuçları en iyi şekilde görebilirsiniz.
3. Şeritin Görüntü “View” sekmesine tıkladıktan sonra Paletler “Palettes” panelindeki Görsel Stiller Yöneticisi “Visual Styles Manager” düğmesine tıklayın.
4. Kavramsal “Conceptual” görsel stili örneğine sağ tıklayın ve Kopyala “Copy” seçeneğini seçin.
5. Örnekler alanında herhangi bir yere tekrar sağ tıklayın ve Yapıştır “Paste” seçeneğini seçin. (Baştan başlamak için, paletin araç çubuğundaki Y>eni Görsel Stil Yarat “Create New Visual Style” düğmesine tıklayın. Bu işlem Gerçekçi: “Realistic” görsel stiline benzer bir stil yaratacaktır.)
6. Üçüncü kez sağ tıklayın ve İsmi ve Açıklamayı Düzenle “Edit Name and Description” seçeneğini seçin. Görsel stili Dış Hatları Vurgulanmış Kavramsal “Outlined Conceptual” olarak isimlendirin ve bir açıklama yazın. Ben açıklama olarak Çıkıntı ve Kararsızlık etkili Kavramsal yazdım.
7. Sürgüyü Kenar Ayarları “Edge Settings” kısmına kaydırın. Göster “Show” değerini Yok “None” olarak ayarlayın.
8. Siluet Kenar Genişliği “Silhouette Edges-Width” ayarını 6 olarak değiştirin.
9. Kenar Düzenleyicileri “Edge Modifiers” kısmında, baskın dış kenarlar ve kararsız kenarlar özelliklerini açık duruma getirmek için, Baskın Dış Kenarlar “Overhanging Edges” ve Kararsız Kenarlar “Jitter Edges” düğmelerine tıklayın. Baskınlık “Overhang” değeri -6 dan 6 ya değişecektir.
10. Modeli seçin.
11. Sonucu görmek için, şeritin Görüntü “View” sekmesine tıklayın ve Görsel Stiller “Visual Styles” aşağı açılır listesinden yeni yaratmış olduğunuz Dış Hatları Vurgulanmış Kavramsal “Outlined Conceptual” görsel stilini seçin.

 Sekil-3

Görsel stillerin “Visual styles” çizim içerisine kaydedildiğini unutmayın. Bir görsel stili “visual style” sürekli (her çizimde)  kullanılabilir yapmak için, çizimi şablon olarak kaydedin veya şablonunuzu açın ve görsel stili oraya kaydedin. Ayrıca, seçilen görsel stili Araç paletine aktarmak için, Görsel Stiller Yöneticisinde “Visual Styles Manager” Seçili Görsel Stili Aktarma “Export the Selected Visual Style to the Tool Palette” düğmesi bulunmaktadır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Kesit Başlığı Ailesi Oluşturma

Revit’te kesit başı sembolünüze çizim ve pafta numaraları ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki prosedür, bir kesit başı ailesi …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.