1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Özel Araç Çubuğu Düğmeleri Yaratma

(AutoCAD 2005 ve daha önceki sürümler için.)

AutoCAD komutunun özel bir sürümünü yarattığınızda, bu özel komut için bir araç çubuğu düğmesi yaratabilirsiniz. Bunu yapmak çok kolay olup, büyük oranda işinizi kolay yapmanızı ve verimliliğinizi arttıracaktır. Haydi, sıklıkla birçok çizgiyi köşe yuvarla “fillet” yaptığınızı ve bu işi ön tanımlı olarak komutun çoklu “multiple” seçeneği ile yapmak istediğinizi farz edelim.

(Makro için, önceki makalelerimden AutoCAD Komutlarının Çoklu “Multiple” Seçeneklerini Değiştirme makalesine bakınız.)

İşte adımlar aşağıda:

  1. AutoCAD menü dosyalarınızın yedeğini alın. Bu dosyaları bulmak için, OPTIONS komutunu çalıştırın ve Dosyalar “Files” sekmesine tıklayın. Dosyaların yerini (klasörünü) bulmak için, menüden Yardım ve Çeşitli Dosya İsimleri “Help, and Miscellaneous File Names” öğesine çift tıklayın.
  2. Araçlar “Tools”>Özelleştir “Customize”>Araç çubukları “Toolbars” komutunu seçin.
  3. Yeni “New” düğmesine tıklayın. Araç çubuğunza isim verin (olabildiğince kısa ve basit) ve OK düğmesine tıklayın. Artık ekranınızda küçük bir araç çubuğu göreceksiniz.
  4. Genellikle, mevcut bir araç çubuğu düğmesinden başlarsınız. Fareyi herhangi bir düğme üzerine getirin ve CTRL tuşuna basılı tutarak bu düğmeyi yeni araç çubuğunun içerisine sürükleyip bırakın. (CTRL tuşuna basılı tutmak düğmeyi taşımak yerine kopyalar.) Aynı zamanda Özelleştir “Customize” iletişim kutusunun Komutlar “Command” sekmesine de tıklayabilir ve listeden bir komut seçebilirsiniz.
  5. En baştan başlamak için, Kategoriler listesinden “Categories list” Kullanıcı Tanımlı “User Defined” seçeneğini seçtikten sonra Kullanıcı tanımlı düğmenizi yeni araç çubuğunun içerisine sürükleyin. Düğmenin özelliklerini görüntülemek için, düğmeyi tıklayın. Bu düğme ile ilişkilendirilmiş Makro “Macro Associated with This Button” kutusuna makroyu “macro” girin. Tüm makrolar ^C^C ifadesi ile başlar. Makro düzeniyle ilgili bilgi için,  önceki makalelerimden AutoCAD’de Özel Komut Yaratma Öğreticisine bakınız.
  6. Uygula “Apply” düğmesine tıkladıktan sonra, Özelleştir “Customization“ iletişim kutusunu kapatmak için Kapat “Close” düğmesine tıklayın.

Yeni düğmenizi deneyin. Şayet düğmeyi düzenlemeniz gerekirse, Özelleştir “Customization“ iletişim kutusunu tekrar açın ve ilişkilendirilmiş makrosunu görüntülemek için düğmeye tıklayın.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte Görüş Aralığı Hakkında

Revit’te Görüş Aralığı “View Range”, bir plan görünüşündeki nesnelerin görünürlüğünü ve görüntülenmesini kontrol eden bir …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardıma mı ihtiyacınız var? Chat with us
Bir görüşme başlatmak için lütfen önce gizlilik politikamızı kabul edin.