1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Ölçü “Dimension” Baskınlıklarını Yaratma

Genellikle ölçü stilleri oluşturur ve daha sonra çizim boyunca bu ölçü stilini kullanırız, bu şekilde çizimde stil tutarlılığı sağlanır. Ancak şayet ölçü stilinde küçük bir değişiklik yapmak istiyorsanız, tüm ölçü stilini değiştirmeden yalnızca birkaç seçili ölçüde sınırlandırılmış olarak ölçü stili baskın kılma özelliğini kullanabilirsiniz. Bu baskın kılma özelliğini kullandığınızda, tanımlı ölçü stili değişmeden kalır; ama yine de yeni bir ölçü tipi uygulayabilirsiniz.

Ölçü baskınlıkları, kaynak ölçüden değiştirilmiş parametrelerle iç içe geçmiş ölçü stilleri olarak oluşturulur; bu örnek çizim örneğini ele alalım. Bu örnek çizimi buradan indirebilirsiniz.

Bu çizimde 48 birim uzunluğundaki ölçü açıkça görülebilir ancak 26.77 birim uzunluğundaki ölçü çizim ile çakıştığı için uygunsuz görünüyor. Ölçü stilini değiştirmeden sadece 26.77 birim uzunluğundaki ölçünün yazı yüksekliğini değiştirmek için, 26.77 birim uzunluğundaki ölçünün genel ölçüsünü baskın kılacağız.

Başlamak için, komut satırına D yazıp Enter tuşuna basın. Açılan Ölçü Stili Yöneticisi “Dimension Style Manager” iletişim kutusunun sol tarafındaki listede çiziminizdeki tüm ölçü stillerinin listelendiğini göreceksiniz.

Yukarıda gösterilen çizim ölçülerini oluşturmak için kullanılan ISO 25 ölçü stilini seçin ve Baskın Kıl… “Override…” düğmesine tıklayın.

Şimdi Uydur “Fit” sekmesine gidin ve genel ölçeği kullan “use overall scale of”  radyo düğmesini seçin ve hemen yanındaki kutucuğa 1 değerini girin ve OK düğmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Ölçü stili Yöneticisinin “Dimension Style Manager” sol tarafındaki listede ISO 25 ölçü stilinin hemen altına yeni ölçü baskınlığı olarak <stil baskınlığı> “<style overrides>” ifadesinin eklendiğini göreceksiniz. Bu stili seçin ve Ölçü Stili Yöneticisi “Dimension Style Manager” kapatın.

Şimdi, geometri ile çakışan ölçüyü silip stil baskınlığı ile yeni bir ölçü oluşturun; böylece, oluşturulan yeni ölçünün yazısı boyut olarak daha küçük olacak ve aşağıdaki resimde görünecektir.

Ölçünüzü oluşturduktan sonra ölçü baskın kılmayı Ölçü Stili Yöneticisinde “Dimension Style Manager” silebilirsiniz. Ölçü baskın kılmayı sildiğinizde, orijinal ölçüleriniz çizimde kalır ve etkilenmezler.

Benzer şekilde ölçü baskın kılmayla ölçü oku “arrow“ stili, yazı “text” stili, ölçü “dimension” rengi gibi birçok yeni parametreyi yeni bir ölçü stili oluşturmadan değiştirebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.