1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Okunabilir Metin Yönlendirmesini Sağlama

Genellikle her zaman okunabilmesi gereken metin veya öznitelikliğe “attribute” sahip bir blok oluşturmak zorundayızdır. Şayet bu bloğu döndürmemiz gerekse bile, metinin yönü aynı kalmalıdır. Örneğin aşağıdaki bu etiket için, etiketi döndürsek bile kenarlardaki A harflerinin yönü aynı kalmalıdır.

Bunun için, yazı stilindeki “text style” bir seçeneği değiştirmemiz yeterlidir.

Yazı Stilini “Text Style” Düzenleme

Yazı Stili “Text Style“ iletişim kutusunu açmak için. Komut satırına STYLE yazın ve Enter tuşuna basın.

Ön tanımlı Açıklama “Annotative” yazı stilini kullanın. Bu ayar, yalnızca bir açıklama metin stili “annotative text style“ kullanırsanız aktiftir.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Metin yönünü yerleşime göre eşleştir “Match text orientation to layout” işaretleme kutusunu işaretleyin. Kağıt Metin Yüksekliği “Paper Text Height” alanını doldurmak isteğe bağlı olup; doldurmasanız da olur.

Şayet Açıklama Ölçeklendirme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Açıklama Ölçeklendirme “Annotation Scaling” ile Çalışma elektronik kitabını burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

Öznitelik “Attribute” Yaratma

Öznitelik Tanımlama “Attribute Definition” iletişim kutusunu açmak için, komut satırına ATTDEF yazın ve Enter tuşuna basın.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Öznitelik “Attribute” kısmında,  Etiket “Tag”, Uyarı “Prompt” ve Varsayılan “Default” alanlarını doldurun. Yazı Ayarları “Text Settings” kısmında, Metin Yönlendirmeyi “Text Justification”  “Middle Center” ve Metin stilini “Text style” Açıklama “Annotative” olarak değiştirin.

Etiketi çiziminize yerleştirin.

Etiket Sembolü Yaratma

İhtiyaçlarınızı karşılayan bir etiket sembolünü gerektiği yaratın. Sembolü yerleştirin ve öznitelik “attribute” ekleme noktasını sembolün merkezi ile çakışacak şekilde ayarlayın. Merkezde kalmak için bir özniteliğe ihtiyacımız var. Bu yüzden hizalamayı “justification “orta merkez “middle center” olarak ayarladık ve özniteliği “attribute” sembolün merkezine yerleştirdik.

Bloğu Yaratma

Bloğu her zamanki gibi yaratın. Komut satırına BLOCK yazın ve Enter tuşuna basın. Nesneleri seçin, Seçim noktasını “Pick point” tanımlayın ve ardından OK düğmesine tıklayın.

Bu şekilde bir açıklama “annotative”  block oluşturamazsınız. Çünkü Açıklamalı “Annotative” işaretleme kutusunu işaretlemeden bıraktınız.

Blok oluşturma işleminizi Açıklamalı “Annotative” işaretleme kutusunu işaretleyerek tekrarlayın ve bloğunuzu çiziminize yerleştirerek nasıl çalıştığını görün.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.