1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Nokta “Point” ve Nokta Stilleri “Point Style” Hakkında Her Şey

AutoCAD‘de POINT veya kısaca PO komutunu kullanarak basit noktalar yaratabilirsiniz, bu noktalara düğümler “node” de denir.

Bir nokta nesnesi yaratmak için, komut satırına PO yazın ve Enter tuşuna basıp; çizim alanında bir noktaya tıklayın ya da noktayı yaratmak istediğiniz noktanın koordinatlarını belirtin.

Varsayılan olarak, nokta nesnesi çizim alanında tek bir nokta olarak görünecektir ve çiziminizi oluşturmak için bu noktadan referans alabilirsiniz.

Aşağıdaki şekilde göründüğü üzere, bu noktaları, nesne çıtçıtı olarak seçilebilir yapmak için, nokta “node” nesne çıtçıtını etkinleştirmeniz gereklidir; nokta nesneleri ön tanımlı olarak nokta “node” nesne çıtçıtı etkinleştirmediği sürece seçilemez durumdadırlar.

Nokta “Point” Tipini Değiştirme

Varsayılan nokta nesnesi tipi, bir referans olarak belirlemek için harika olan çok küçük piksel boyutlu bir noktadır.

Ancak, PTYPE komutunu kullanarak varsayılan nokta stilini değiştirebilirsiniz.

Komut satırına PTYPE yazın ve Enter tuşuna basın, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Nokta Stili “Point Style” iletişim kutusu mevcut nokta stilleri listesiyle açılır. Bu nokta listesinden başka bir nokta stili seçebilir ve nokta stilini uygulamak için OK düğmesini tıklayabilirsiniz.

Şayet çiziminizde daha önce farklı bir nokta stili ile nokta nesneleri yarattıysanız ve sonra nokta stilini daha sonraki bir aşamada değiştirdiyseniz, çizim alanındaki tüm mevcut nokta nesneleri de yeni nokta stiline dönüşecektir.

Herhangi bir sebeple, çizim alanından noktaları gizlemek istiyorsanız veya noktaların bastırılmasını istemiyorsanız, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi boş bir kutuyla gösterilen Point Style penceresinde ikinci nokta tipini seçmeniz yeterlidir.

Alternatif olarak, nokta nesnelerini bastırılmayacak bir çizim tabakasına “layer” da yerleştirebilir veya AutoCAD’in gizleme “hide” veya izole etme “isolate” araçlarını da kullanabilirsiniz.

Ayrıca nokta tipini doğrudan komut satırından değiştirmek için PDMODE komutunu da kullanabilirsiniz.

PDMODE komutunun varsayılan değeri, nokta nesnesini piksel büyüklüğünde bir nokta olarak yaratan sıfırdır (0). Aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi nokta türünü değiştirmek için bu değeri sıfır (0) ile dört (4) arasında herhangi bir değere değiştirebilirsiniz.

Bu durumda değeri bir (1) olarak değiştirmek, noktayı çizim alanından gizleyecektir.

Nokta “Point” Boyutunu Değiştirme

Varsayılan olarak, punto nokta nesnesinin ekranın boyutuna göre olacaktır ve ZOOM komutu noktanın boyutunu değiştirmeyecektir.

Şayet görüntü yakınlaştırma “zoom in” ve uzaklaştırma “zoom out” nokta boyutunu değiştirirse, çizim nesnelerini yeniden oluşturan RE komutunu kullanarak boyutunu geçerli çizim alanına göre sıfırlayabilirsiniz.

Ancak bu özelliği, görüntü yakınlaştırma “zoom in” ve görüntü uzaklaştırma “zoom out” yaparken boyut olarak değişen mutlak boyutta nokta nesneleri oluşturmak için de değiştirebilirsiniz.

Komut satırına PTYPE yazın ve Enter tuşuna basın. Boyutu mutlak birimlerde ayarla “Set size in Absolute units” radyo düğmesini seçin ve aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi Nokta Boyutu “Point Size“ alanında nokta nesnesinin istediğiniz boyutunu belirtin. Birinci ve ikinci nokta tipleri dışındaki herhangi bir nokta türünü seçtiğinizden emin olun.

OK düğmesine tıklayın. Görüntü yakınlaştırma “zoom in” ve görüntü uzaklaştırma “zoom out” yaptığınızda veya çiziminizi yeniden oluşturduğunuzda bile nokta nesnelerinizin boyutunun sabit kalacağını göreceksiniz.

Nokta stilleri ile ilgili sorularınız mı var? Aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak bana bildirin.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.