1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Nesneyi Bir Başka Bilinmeyen Açıyla Eşleşecek Şekilde Döndürme

Şayet bilinmeyen bir açıda döndürülecek herhangi bir cisminiz varsa, bunu yapabilmeniz için, birkaç yol vardır.

En belirgin yol ROTATE komutunun Referans “Reference“ seçeneğini kullanmaktır.

Bu makalemde aşağıdaki şekilde görünen 2 boyutlu 2B “2D” bir anahtar çizimini kullanacağım.

Şekil 1: Anahtar ve Referans çizgi

Referans “Reference“ seçeneğini kullanarak anahtarımızı çizimde kırmızı renkte gösterilen bir AB çizgisine döndürmek istediğimizi varsayalım.

ROTATE komutunu çalıştırmak için, komut satırına RO yazın ve Enter tuşuna basın, Anahtarı seçin ve Enter tuşuna tekrar basın. Anahtar üzerindeki herhangi bir noktayı tıklayın; bu nokta anahtarın döndürüleceği temel “base” nokta haline gelecektir.

Ben, temel “base” noktası olarak anahtarın merkezine yakın bir rasgele nokta seçtim.

Şimdi, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi komut satırından Referans “Reference” seçeneğini seçin.

Şekil 2: ROTATE komutunun Referans “Reference” seçeneği

Çizimdeki döndürme referans noktası olacak iki noktayı tıklayın. Bizim örneğimizde, ben aşağıdaki şekilde kırmızı renkli 1 ve 2 ile işaretli gösterilen referans olarak işlev gören kısa kenarları yuvarlatılmış dikdörtgenin kısa kenar orta noktalarını seçtim.

Şekil 3: Anahtar üzerinde referans noktaları

Şimdi, komut satırından NoktalarPoints” seçeneğini seçin ve ardından kırmızı renkli referans çizgisinin A ve B noktalarını tıklayın. Anahtar aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi AB çizgisine paralel olarak hizalanacaktır.

Şekil 4: Anahtarın AB referans çizgisine göre hizalanmış hali

Bu işlemi, aşağıda açıkladığım ALIGN komutunun yardımı ile yapmanın alternatif bir yolu da vardır.

ALIGN kullanarak referans ile döndürme

ALIGN aracı, nesneyi başka bir nesneye referansla döndürmenin başka bir yoludur. Bu ipucunu açıklamak için de aynı anahtar örneğini kullanacağım.

Komut satırına AL yazın ve Enter tuşuna basın; ardından anahtarı seçin ve tekrar Enter tuşuna basın.

Şimdi ilk referans noktasını belirtmeniz gerekiyor. Şekil 3’te gösterildiği gibi daha önce seçtiğimiz kısa kenarları yuvarlatılmış olan dikdörtgenin orta noktalarını birleştiren kesik kesik çizginin orta noktasını seçin.

Şimdi kırmızı renkli referans çizgisi üzerindeki A noktasını tıklayın. Bu nokta dikdörtgenin orta noktalarını birleştiren kesik kesik çizginin orta noktasının yerleştirileceği nokta haline gelecektir.

Şekil 5: ALIGN komutu için Referans noktaları

aha önce seçtiğiniz kısa kenarları yuvarlatılmış olan dikdörtgenin orta noktasını tekrar seçin ve referans olarak kırmızı renkli referans çizgisinin B noktasını tıklayın.

Bu durumda, kısa kenarları yuvarlatılmış olan dikdörtgenin sol kısa kenarının orta noktası,  A noktası ile çakışacak ve kısa kenarları yuvarlatılmış olan dikdörtgenin sağ kısa kenarının orta noktası, B noktası ile aynı hat üzerine gelecektir. Şimdi üçüncü referans noktalarını belirtmek zorundayız.

Anahtarın hemen üzerinde herhangi bir noktayı üçüncü taban “base” noktası olarak seçin ve AB referans çizgisinin üstündeki herhangi bir yeri üçüncü referans noktası olarak tıklayın.

Davamdaki noktaların seçim sırası için aşağıdaki şekle bakın.

Şekil 6: ALIGN komutu için noktaların seçim sırası

Üçüncü referans noktasını tıklar tıklamaz, Anahtar AB referans çizgisine paralel olacak ve kısa kenarları yuvarlatılmış olan dikdörtgenin sol kısa kenarının 1 numara ile işaretli orta noktası kırmızı renkli referans çizgisinin A noktasına denk gelecektir.

Bu makalemde anlattıklarımla ile ilgili sorularınız mı var? Lütfen aşağıdaki yorum kutusuna sorularınızı yazarak bana bildirin.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.