1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Nesneleri bir Dosyaya ve URL Adresine Referanslama

Dün bir site kullanıcısından AutoCAD‘de bir nesneyi başka bir dosyaya bağlamanın mümkün olup olmadığı şeklinde bir soru aldım. Şayet bileşen özelliklerini veya P & ID çiziminden belirli bir bileşenin 3 boyutlu modelini görmesi gerekiyorsa, bağlantıyı tıklayıp; ilgili referansa ulaşması gerekiyorsa, köprüleri “hyperlinks“ kullanabileceğini söyledim.

Köprüler “Hyperlink”, AutoCAD‘deki popüler özelliklerden biri olmayabilir; ancak bazı çok faydalı kullanımları vardır. Herhangi bir nesneye köprü “hyperlink” ekleyebilirsiniz. Köprüler “Hyperlink”, üreticinin web sitesine yönlendirme yapabilir; kullanma talimatlarını içeren bir Word belgesini veya ürün özelliklerini içeren bir Excel dosyasını gösterebilir.

Köprüleri “Hyperlink” Ekleme ve Kullanma

Köprüleri “Hyperlink” ekleme çok kolaydır. Şeritin Yerleştirme “Insert” sekmesinin > Veri “Data” panelinden köprüy “hyperlink” aracını çalıştırın.

AutoCAD sizden nesne seçmenizi isteyecektir, daha sonra aşağıdaki şekilde görünen Köprü Düzenleme “Edit Hyperlink” iletişim kutusunu görürsünüz.

Bu örnekte, yerel bilgisayarımdaki bir spesifikasyon belgesine (Word dosyası) bağlantı ekleyeceğim. Gerçek dünyada, sunucunuzdaki bir dosyaya veya web sitenizdeki bir sayfaya bağlantılamak isteyebilirsiniz.

Nesnelerinize sadece web sitesi bağlantısı ve yerel dosyaları değil, modelinizin bir yerleşimine “layout” veya kaydedilmiş görünüşe bağlayabilirsiniz.

Ayrıca e-posta adreslerine de bağlayabilirsiniz. Belki de belirli bir öğeyi, bakım veya başka bir amaçla satıcının irtibat kişisine bağlamak istersiniz. Bu bina bakım amaçları için yararlı olabilir.

Blok İçerisinde Köprüler “Hyperlink”

Şayet çiziminize bir blok yerleştirdikten sonra, o blok nesnesine bir köprü “hyperlink” eklerseniz, köprü “hyperlink” yalnızca o blok örneğine eklenir. Aynı tanıma sahip başka bir blok yerleştirdiğinizde, (köprüye sahip bloğu kopyalamadığınız taktirde) yeni bloğun köprüsü olmayacaktır.

Şayet tüm blokların belirli bir dosyaya/web sitesine bağlantılanmasını istiyorsanız, bloğu düzenleyebilir ve öğelere köprü ekleyebilirsiniz. Bu yöntemle, sadece köprüyü bir kez tanımlayabilirsiniz. İç içe geçmiş blok da dahil farklı öğelere de çeşitli bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.