1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Mevcut Yazıları “Text” Topluca Değiştirme

Çiziminizde mevcut yazılarınız içerisinde değiştirmeler yapma gerekliliği doğduğunu varsayalım. Örneğin, çiziminizdeki parça numaralarınızı G ile başlayarak isimlendirmiştiniz ve işverenden gelen istek üzerine artık bu isimlendirmenin J ile başlaması isteniyor.

Şayet çiziminiz binlerce değişik parça içeriyor ve bu parçaların sadece bir kısmı G ile başlıyorsa, G ile başlayan parçaları tek tek arayıp bulmak oldukça zor olacaktır.

Fakat bu konuda AutoCAD bize çok faydalı ve kullanışlı olan FIND komutunu sunmaktadır. Bu komut çizimimiz içerisindeki tüm yazıları bulma ve değiştirebilme olanağı sunmaktadır. FIND komutu aşağıdaki yazı tiplerini bulmaktadır:

 • Tek satırlı yazıları “Single-line text”
 • Çok satırlı (Paragraf) yazıları “Multiline text”
 • Tablo içindeki yazıları
 • Öbek özniteliklerini “Block attributes”
 • Ölçü yazılarını “Dimensions text”
 • İnternet bağlantılarını “Hyperlinks” ve internet bağlantı tanımlarını

Sekil-1

İlişkilendir “Annotate” sekmesi içerisinde, Yazı “Text” panelinde, Yazı Bul “Find Text” komut düğmesini tıklayın ve bulmak istediğiniz yazıyı metin kutusuna girdikten sonra Yazıyı Bul “Find Text” düğmesine tıklayın ya da Enter tuşuna basın.

Bul ve Değiştir “Find and Replace” iletişim kutusu hem Bul “Find” hem de Değiştir “Replace” metin kutularında girmiş olduğunuz metin yazılı olarak açılacaktır.

Joker karakterleri de kullanabilirsiniz:

 •  * çok sayıda rakam veya harf
 • ? tek bir rakam veya harf
 • # herhangi bir rakamsal karakter

Şununla Değiştir “Replace With” metin kutusuna, mevcut yazıyı değiştirmek istediğiniz yazıyı yazın.

Bul ve Değiştir “Find and Replace” iletişim kutusunu genişletmek için, iletişim kutusunun sol alt tarafındaki ok işaretli simgeye tıklayın. Burada araştırma seçenekleri yazı tipleri gibi çeşitli seçenekleri bulacaksınız. Bul ve Değiştir “Find and Replace” iletişim kutusunun genişletilmiş halini aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

Sekil-2

İletişim kutusunu sağ üst tarafında bulunan Nerde Aranacak “Find Where” aşağı açılır listesi istediğiniz yazının çizimin tamamında mı”entire drawing”, sadece geçerli yerleşimde mi “current layout” aranacağını belirlemenize olanak sağlar:

 • Şayet FIND komutunu çalıştırmadan önce nesneleri seçtiyseniz, bu listede Seçili Nesneler “Selected Objects” seçeneği görüntülenecektir. Tüm Çizim “Entire Drawing” seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Nesneleri Seç “ Select Objects” düğmesine tıklayabilir ve çizim alanınıza dönerek istediğiniz nesneleri seçebilirsiniz.
 • Aramayı sadece model alanda “model space” veya sadece geçerli yerleşimde yapmak için, Geçerli Alan/Yerleşim “Current Space/Layout“ seçeneğini seçebilirsiniz.

AutoCAD’in istediğiniz yazıyı bulması ve aradığınız yazıya görüntü yaklaşma “zoom in” yapması için, Bul “Find” veya Sonrakini Bul “Find Next” düğmesine tıklayın. Daha sonra istediğiniz değiştirmelerin yapılması için, Değiştir “Replace” veya Tümünü Değiştir “Replace All” düğmesini tıklayın. Bulunan sonuçları liste olarak görüntülenmesini isterseniz, Sonuçları Listele “List Results” işaretleme kutusunu işaretleyebilirsiniz. Bu özellik size değiştirmek istemediğiniz yazılarda değişiklik yapılmadığından emin olmanız için kontrol olanağı sunmaktadır.

İşinizi bitirdiğiniz zaman, iletişim kutusunu kapatmak için, Bitti “Done” düğmesine tıklayın.

Siz yazılarda değiştirmelerinizi nasıl yapıyorsunuz? FIND komutunu mu kullanıyor sunuz?

Yoksa, başka bir yönteminiz mi var? Lütfen yorum yazarak bizlerle paylaşın!

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.