1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de MATCH PROPERTIES Komutu ile Özellikleri Transfer Etme

AutoCAD’deki bu araç özellikler üzerinde tam hâkimiyet ile bir nesnenin özelliklerini başka bir nesneye kopyalamanın etkili bir yöntemini sunmaktadır.

Şimdi çizgi kalınlığı “lineweight”, çizgi tipi “linetype”, tabaka “layer” ve şeffaflık “transparency” gibi belirli özelliklere sahip bir nesnemiz olduğunu ve bu nesnenin bu özelliklerini o anki geçerli (aktif) çizimimizdeki veya başka bir çizimdeki başka bir nesneye transfer etmek istediğimizi farz edelim. Tüm bu özellikleri hedef nesnede tek tek ayarlamak yerine; direkt olarak bu aracı kullanabiliriz.

Komuta Ulaşma:

Komut satırına MA yazıp Enter tuşuna basarak MATCH PROPERTIES komutunu çalıştırabilirsiniz. Ayrıca şayet bu komutu çok sık kullanacaksanız, kolay erişim sağlamak için, komutun araç düğmesini Hızlı Erişim “Quick Access araç çubuğuna da yerleştirebilirsiniz. Bunun için, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi Hızlı Erişim “Quick Access araç çubuğunun en sağ tarafındaki aşağı ok simgesini tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Özellikleri Uydur “Match properties” komutunu seçin. MATCH PROPERTIES komut düğmesi Hızlı Erişim “Quick Access araç çubuğunda görüntülenecektir.

Özellikleri “Properties” Transfer etme:

Bir nesnenin özelliklerini başka bir nesneye transfer etmek (kopyalamak ) için, komut satırına MA yazın ve Enter tuşuna basın. İmleç tıklama kutucuğuna dönüşecektir ve komut satırında Kaynak nesneyi seçin: “Select source object: uyarısı görüntülenecektir. Çizim alanından özelliklerini almak istediğiniz nesneyi tıklayarak seçtikten sonra özellikleri transfer etmek istediğiniz nesneyi tıklayın. Ayrıca özellikleri transfer etmek için birden fazla nesne de seçebilirsiniz.

Özellikleri farklı iki çizim arasında transfer etmek için, hem kaynak çizimi hem de hedef çizimi açın; kaynak çizim penceresinde komut satırına MA yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, özelliklerini kopyalamak istediğiniz nesneyi kaynak çizimden seçin; sonrasında özellikleri transfer etmek (kopyalamak) istediğiniz hedef nesnenin bulunduğu hedef çizim penceresini tıklayarak çizim alanında istediğiniz nesneyi tıklayın.

Hangi Özelliğin Kopyalanacağına Karar verme:

Ayrıca MATCH PROPERTIES komutu kullanılarak hangi özelliklerin transfer edileceğini (kopyalanacağını) de belirleyebilirsiniz. MATCH PROPERTIES komutunun ayarlarını değiştirmek için, komut satırına MA yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra, çizim alanından herhangi bir nesneyi seçin. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere komut satırında MATCHPROP hedef nesnesi (nesneleri) veya [Ayarlar]:  “MATCHPROP Select destination object(s) or [Settings]:” uyarısı görüntülenecektir.

Komut satırından Ayarlar “Settings” seçeneğini tıklayarak seçin; Aşağıdaki şekilde görünen Özellik Ayarları “Property Settings” iletişim kutusu açılacaktır.

Bu Özellik Ayarları “Property Settings” iletişim kutusundan transfer etmek istediğiniz özelliklerin yanlarındaki işaretleme kutularını işaretleyin; transfer edilmesini istemediğiniz özelliklerin işaretleme kutularını temizleyin. İletişim kutusunu kapatıp MATCH PROPERTIES komutuna devam etmek için,  OK düğmesine tıklayın.

Benzer bir Komut “ADD SELECTED”:

Seçilenleri Ekle “ Add selected” seçeneği ile çiziminizde sürekli çizgi “polyline”, çember “circle”, ölçü “dimension”, blok “block” gibi nesneleri çizimdeki mevcut bir nesnenin özellikleri ile yaratabilirsiniz.

Örneğin, Şayet çiziminizde o anki geçerli (aktif) tabaka “current layer” üzerinde olmayan ve belirli bir ölçü stiline “dimension style” sahip bir ölçüye “dimension” sahipseniz, mevcut ölçü “dimension”1 ile aynı tabaka özelliklerine ve stile sahip yeni bir ölçü “dimension” yaratmak için, direkt olarak bu seçeneği seçebilirsiniz.

Bu aracı kullanmak için, özelliklerini almak istediğiniz nesneyi seçtikten sonra çizim alanına sağ tıklayın ve açılan menüden Seçilenleri Ekle “ Add selected” seçeneğini seçin.

İlgili komut, o nesneyi yaratmanıza izin verecek şekilde etkinleştirilecektir. Bu yeni nesnenizin tüm özelliklerini kaynak nesnesinden devraldığını fark edeceksiniz.

Şayet bu makalemde anlattığım konularla ilgili herhangi bir sorunuz olursa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak sormaktan çekinmeyiniz!

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.