1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de LOFT Komutu

LOFT komutu yeni AutoCAD kullanmaya başlayanlar arasında çok popüler olmamakla birlikte;  özellikle AutoCAD 3 boyutta 3B “3D” uzmanlaşmak isteyenler için, bu komutun nasıl kullanılacağının bilinmesi ve bu komutla nasıl oynacağının bilinmesi çok önemlidir.

LOFT komutu bir çok benzersiz özelliğe sahip olmakla birlikte; bu özelliklerin kullanılması ve doğru sonuçların elde edilmesi diğer komutlar ile karşılaştırıldığında oldukça zordur.

LOFT Komutu Kullanma Örnekleri

Bu komutun inceliklerini bir örnek üzerinde inceleyerek başlayalım. Örneğimizde aşağıdaki şekilde gördüğünüz 3 boyutlu 3B “3D” katıyı yaratmaya çalışacağız.

Sekil-1   Sekil-2

Şayet LOFT komutunun kullanımını bilmiyorsanız, bu tasarımı AutoCAD ile tamamlamak çokta kolay olmayacaktır.

Adım 1

İlk adım olarak nihai tasarımımıza başlangıç görevi görecek olan aşağıdaki şekilde görünen temel şekli çizmeliyiz.

Sekil-3

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz yay “arc” sadece güzergah olarak kullanılmış ve simetrik bir şekil yaratılması için çizilmiştir. LOFT komutunda kullanacağımız nesneler yayın “arc” yani güzergahın tabanındaki 2 adet eş çember, tepesindeki küçük çember ve 2 adet eş kare olmak üzere toplam 5 nesnedir.

 Adım 2

Sekil-4
3B Temeller “3D Basics” çalışma ortamında şeritin Ev “Home” sekmesinde Yarat “Create” panelindeki LOFT komutunu bulun.

Adım 3

LOFT komutunu çalıştırdıktan sonra, çiziminizdeki çember ve kareleri soldan sağa veya sağdan sola doğru sırasıyla tek tek seçin.

Sekil-5

Yukarıdaki şekildeki figürü elde etmeş olmalısınız.

Adım 4

LOFT komutunun seçeneklerini değiştirerek nihai sonuç nesnesi ile oynayın.

Sekil-6

Sekil-7

Şimdi görsel stil “visual style” ayarlarınızı değiştirebilir ve tasarımınızın nasıl etkilendiğini görebilirsiniz. Şayet bu örnekte görünen katı nesneyi yaratmayı başarabildiyseniz, LOFT komutunu uygulamayı başarı ile tamamlamışsınız demektir. Artık, aşağıdaki örnek uygulamalara geçebilir ve LOFT komutunu kullanarak daha yaratıcı katı nesneler yaratabilirsiniz!

LOFT Komutu Deneme Örneği

Aşağıdaki şekilde görünen figürü LOFT komutunu kullanarak yaratmayı deneyin:

Sekil-8

İpucu olarak şunu söylemeliyim ki, şeklin sol tarafında gördüğünüz iki nesne SPLINE komutu kullanılarak çizilmiştir. LOFT komutunu kullanırken bu iki çubuğu “spline” nihai katı nesnenizin kenarları olarak kullanacak ve sonuç olarak şeklin sağ tarafında görünen figürü elde edeceksiniz.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.