1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de L Şeklinde Merdiven Oluşturma

Şayet AutoCAD‘i tanımanıza yardımcı olacak bir proje arıyorsanız, L şeklinde basit bir merdiven yapmak iyi bir başlangıç projesi olacaktır. Bu talimatlar, yazılımın yeni kullanıcıları, kamera hareketi ve seçim işlemleri gibi uygun araçların nerede bulunacağı ve nasıl kullanılacağına dair temel bilgilere sahip olan kullanıcılar içindir. AutoCAD‘i indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra başlamaya hazırsınız.

Bölüm 1

Merdivenleri Yaratma

1

2B “2D” nesne çıtçıtlarınızın açık ve çalışan nesne çıtçıtları olarak uç nokta “end point” nesne çıtçıtının seçili olduğundan emin olun. Bu araç, yarattığınız nesnelerin mevcut nesnelere düzgün şekilde dokunarak yerleştirmenizi sağlar. Nesneleri seçerken ve taşırken yeşil renkli uç nokta “end point” nesne çıtçıtı simgesini göreceksiniz.

2

Şeritin Giriş “Home” sekmesinin Çizim “Draw” panelindeki komut düğmesini kullanarak bir dikdörtgen yaratın.

3

Yarattığınız dikdörtgeni seçin. Daha sonra mevcut dikdörtgeni Ctrl + C tuşlarına basarak kopyalayın ve Ctrl + V tuşlarına basarak yapıştırın. Bu, merdivenlerimizin tümünün tekdüze olmasını sağlar.

4

Her yeni, dikdörtgeni doğrudan orijinalin yanına yerleştirin. Çizgiler iki basamak arasında kusursuz bir bağlantı oluşturarak üst üste oturmalıdır.

5

İstenilen sayıda basamağı yerleştirmek için, bu işlemi tekrarlayın.

6

Yeni bir dikdörtgeni seçerek, kopyalayıp, varolan dikdörtgenlerin hemen üstüne veya altına yapıştırın. Dikdörtgeni tekrar seçin ve Döndürme “Rotate” aracıyla (ROTATE komutu). Bu dikdörtgenin alt eksen noktasını 90 derece döndürün ve yerleşimini onaylamak için,  Enter tuşuna basın.

7

Dikdörtgen aracını kullanarak ve döndürülen dikdörtgen ile orijinal merdivenin basamakları arasındaki alanda bir kare oluşturarak bir sahanlık oluşturun. Tüm köşelerin dikdörtgenlerin uç noktalarına tutturulduğundan emin olun.

8

Döndürdüğünüz dikdörtgeni kopyalayın ve ikinci basamak setinizi takip etmek istediğiniz yönde bir tane daha yapıştırın. Bunu istediğiniz diğer basamaklar için de yapın.

Bölüm 2

Adımlarınızı 3D Yapın

1

Bakış açınızı değiştirin. Bakış açısını xyz ekseninize göre değiştirmeye aşina olun. Bu, 2 boyutlu 2B “2D” nesnelerden 3 boyuta 3B “3D” geçişi görselleştirmenizi sağlar.

2

Durum çubuğundaki Çalışma ortamları “Workspaces” düğmesini kullanarak 3B Modelleme “3D Modelling” çalışma ortamına geçiş yapın ve şeritin Giriş “Home” sekmesindeki Dışa çekme “Extrude” aracını seçin.

3

Tüm dikdörtgenleri ve sahanlığı (kareyi) seçin ve seçimi onaylamak ve Dışa çekme “Extrude” aracını etkinleştirmek için, Enter tuşuna basın.

4

Basamakları ve sahanlığı pozitif yönde istenen yüksekliğe dışa çekin.

5

Şeritin Giriş “Home” sekmesinin Değiştirme “Modify” panelinden taşıma “move” aracını seçin.

6

İkinci dikdörtgeni seçin (bu, merdivenimizin ikinci basamağı olacak) ve Enter tuşuna basın.

7

İkinci basamağın alt köşesini/kenarını ilk basamağın üst köşesine/kenarına getirin. Bu basamaklarınıza yükseklik verecektir.

8

Sahanlık dahil, diğer tüm basamaklar için bu işlemi tekrarlayın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.