1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kullanmanız Gereken 6 Metin “Text” Özelliği

Bu makalemde sizlere CAD iş akışınızı daha üretken hale getirmek için, kullanılabilecek altı AutoCAD yazı “text” özelliğini anlatacağım.

TEXTFIT:

Bu komut, metin genişliğini, antet bloğu gibi gerekli alana sığacak şekilde veya yazının yüksekliğini değiştirmeden küçük çizim alanları içine yerleştirmek için kullanılabilir. Bu komut sadece tek satırlı yazılar “text” için çalışır.

Komut satırına TEXTFIT yazın ve Enter tuşuna basın. İmleciniz bir seçim kutusuna dönüşecektir; genişliğini değiştirmek istediğiniz yazıyı tıklayın ve imlecinizi kullanarak ya da komut satırında genişliği girerek yeni metin genişliğini dinamik olarak belirleyin.

TEXTMASK:

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu komut, metni arka plana karşı net hale getirmek için, metin etrafında bir maske oluşturacaktır. Bu özellik, taramalar “hatch”, degradeler “gradient” veya çizim nesneleri üzerine metin yazmak istediğiniz yerlerde kullanılabilir.

Komutu başlatmak için, komut satırına TEXTMASK yazın ve Enter tuşuna basın. Şimdi maskeyi uygulamak istediğiniz metne (çok satırlı yazı “mtext veya tek satırlı yazı “text”) tıklayın ve tekrar Enter tuşuna basın. Metin altındaki alan, arka plana karşı açıkça görülebilir bir metin oluşturmak için temizlenecektir.

Ayrıca Örtme “Wipeout” aracını kullanarak metin etrafında temizlenen alanı da değiştirebilirsiniz. Komut satırına WIPEOUT yazın ve Enter tuşuna basın. Ardından aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, komut satırından Ofset “Ofset” seçeneğini tıklayın.

Komut satırı, ofsetleme faktörünü “ofset factor” girmenizi isteyen bir veri istemi (uyarı) görüntüleyecektir. Şayet ofsetleme faktörünü “ofset factor” 1 olarak girerseniz, metnin etrafındaki örtme “wipeout” mesafesi, metnin yüksekliğine eşit olacaktır. 0,5 değerinde bir ofset faktörü, metin etrafında metnin yüksekliğinin yarısına eşit bir silme mesafesi yaratacaktır. Uygun metin ofset değerini girin ve devam etmek için, Enter tuşuna basın.

Metin maskesinin etrafında bir çerçeve görüntülenmesini veya görüntülenmemesini sağlamak için, WIPEOUTFRAME sistem değişkenini kullanın ve sırasıyla değerini 1 (çerçeve görüntülenir) veya 0 (çerçeve görüntülenmez) olarak değiştirin. Metnin etrafındaki maskelemeyi kaldırmak için TEXTUNMASK komutunu kullanın ve maskelemenin uygulandığı metne tıklayın ve ardından Enter tuşuna basın.

TEXTTOFRONT:

Tüm metleri çiziminizde diğer nesnelerin önüne getirmek için, bu komutu kullanabilirsiniz. Komut satırına TEXTTOFRONT yazıp; Enter tuşuna basın ve komut satırının seçeneklerinden Yazı “Text” seçeneğini seçin.

Tüm metin varlıkları yani çok satırlı yazılar “mtext” ve tek satırlı yazılar “text”, diğer tüm varlıkların önünde görünecektir. Bu, metninizin, metni gizleyen genişlik içeren sürekli çizgiler “polyline” veya degradeler “gradient” ile üst üste bindiği durumlarda özellikle kullanışlıdır.

Bu komutu kullanarak, komut satırından Hepsi “All “ seçeneğini seçerek, ölçüler “dimension” ve kılavuz “leader” çizgileri gibi diğer varlıkları da öne getirebilirsiniz.

MIRRTEXT:

Yazıları aynalama, AutoCAD‘deki aynalanmış nesnelere benzemez. Şayet yazıyı aynalamak için, MIRROR konutunu denerseniz, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi yanlamasına ters olarak aynalanmamış, aynalama hattından bir mesafede kopyalanmış yansıtılmış bir metin elde edersiniz.

Yazı “Text” ve çok satırlı yazıların “mtext’” aynalanmış kopyalarını yaratmak için, MIRRTEXT sistem değişkeninin değerini 1 olarak değiştirmeniz gerekir; böylece aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi yazılar yansıtılmış bir kopya gibi yanal olarak ters çevrilirler.

Metni İçe Aktarma

Şayet AutoCAD‘e içe aktarmak istediğiniz uzun metin paragraflarınız varsa, bu ipucu tam sizin için. MTEXT konutunu çalıştırın ve aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi, şeritin Metin Düzenleyicisi “Text Editor” sekmesinden Metni İçe aktar “Iimport Text” komut düğmesini seçin. Açılan pencereden TXT veya RTF dosyasını bulun ve bu dosyadaki metni çiziminize aktarmak için, OK düğmesine tıklayın.

Not defterinden içe aktardıktan sonra AutoCAD‘de metne biçimlendirme ekleyebilirsiniz. Ancak metniniz RTF dosyasında biçimlendirme içeriyorsa, bu fbiçimlendirme “ormat” AutoCAD‘de korunacaktır.

İlişkili: AutoCAD’de Yazıları “Text” Not Defteri (TXT) ve MS Word (DOCX) Dosyasından İçe Aktarma

Tek Satırlı Yazıyı “Text” Çok Satırlı Yazıya “Mtext” Dönüştürme & Çok Satırlı Yazıyı “Mtext” Tek Satırlı Yazıya “Text” Dönüştürme

Bu harika ekspres menü aracını kullanarak, tek bir tıklama ile tek satırlı veya çok satırlı metin satırlarını çok satırlı metne “mtext” dönüştürebilirsiniz. Komut satırına TXT2MTXT yazın ve Enter tuşuna basın, çiziminizdeki metni seçin ve tekrar Enter tuşuna basın. Eski metin satırlarınız silinecek ve tek bir çok satırlı yazı “Mtext” ile değiştirilecektir.

Çok satırlı yazıyı “Mtext” tek satırlı yazıya “text” dönüştürmek için, EXPLODE komutunu kullanabilirsiniz. Çok satırlı yazıyı “Mtext” seçin ve komut satırına X yazın ve çok satırlı yazıyı “mtext” tek satırlı yazıya “text” dönüştürmek için, Enter tuşuna basın.

Bu makalemde anlattıklarımla ilgili sorularınız mı var? Şayet varsa, aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bize bildirin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.