1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kullanmak içi,n Kağıda Basılı Çizimleri İmaj Dosyasına Dönüştürme

Bir CAD çizimi hayatına çoğu zaman bir kağıt çizimi, baskı veya eskiz olarak başlar.

Bu senaryoyu gördüğünüze eminim. İşvereniniz, patronunuz veya iş arkadaşınız elinde bir kağıt parçası ile size gelir. Makalede AutoCAD’e aktarılması gereken kabataslak formda bilgiler vardır veya belki de dijital bir dosya olmayan, temelde bir izleme ve yeniden çizim işi yapılması gereken bir çizimin daha önceki siyah-beyaz baskısı vardır ya da birisi internetten bir şeyler bulup çıktısını almış olabilir ve “Ben bunun dışında başka bir şey istiyorum” derler. .

Böyle bir durumda ne yapacaksınız?

Bu analog kağıt görüntüsünü hızlıca kullanışlı, vektör tabanlı bir AutoCAD çizimine nasıl dönüştürebilirsiniz?

İlk adım, kağıtta depolanan bilgiyi, bir bilgisayarın işleyebileceği dijital bir biçime “format”, yani bir JPEG veya TIFF gibi bir tarama “raster” resim dosyası haline getirmektir.

Çoğumuz doğrudan akıllı telefonumuza yerleştirilmiş dijital bir fotoğraf makinesiya sahibiz. Bu, kağıt çizimden bir JPEG oluşturmayı çok kolaylaştırır: Çabuk ve kolay.

Şayet kullanabileceğiniz bir tarayıcınız varsa ve çizim tarayıcınızın paneline sığarsa, çizimi tarayabilirsiniz. Bir tarayıcı kullanarak, çizimin oranlarını doğru tutabilmek için şanslısınız. Yani, yükseklik ve genişlik çok az bozulma veya gerilme ile 1: 1 oranında kalacaktır. Ancak, birçok basılı çizim (genelde A0 veya A1 pafta üzerine basıldığı için) düz yataklı bir tarayıcıya sığmayacak kadar büyüktür.

Ben her zaman en hızlı olmasa da en iyi yöntemin üç ayak “tripod” üzerine monte edilmiş bir dijital fotoğraf makinesi kullanmak olduğunu buldum. Bu yöntemle, minimum bozulma ile mükemmel kalitede imajlar elde edebiliyorum.

İmajların artan kalitesi, özellikle birden fazla sayfa söz konusu olduğunda, projenin CAD’de işleme  aşaması sırasında size zaman kazandırır. Canon Rebel dijital SLR fotoğraf makinem kesinlikle sevdiğim araç olup; sadece bir fotoğraf makinesi olmakla kalmayıp; üç ayak “tripod” kullanarak bana farklı imkanlar da sunmaktadır.

Kağıt çizim ideal fotoğraf makinesi yerleşimi ile duvara sabitlenmiştir.

Prosedür

Şayet bir fotoğraf makinesi kullanarak kağıt çiziminin fotoğrafını çekmeye karar verirseniz, aşağıdaki adımları izleyerek en iyi sonuçları alacağınızı düşünüyorum:

  1. Çizimi düz bir yüzeye sabitleyebileceğiniz veya bantlayabileceğiniz bir yer bulun.
  2. Seçtiğiniz yer, çizimin tüm yüzeyine eşit olarak dağıtılmış iyi bir ışığa sahip olmalıdır.
  3. Büyük bir pencereden dolaylı güneş ışığı genellikle iyi çalışır; yapay ışığı ayrıca iki veya daha fazla eşit dağılmış kaynaktan da kullanabilirsiniz.
  4. Mümkünse fotoğraf makinesini bir üç ayağa “tripod” monte edin. Üç ayağa “Tripod monte edilmiş bir fotoğraf makinesi, özellikle birden fazla sayfa çekiyorsanız çok faydalı olacaktır.
  5. Şayet fotoğrafı çekilecek birkaç çiziminiz varsa, diğerlerinin çekimine atıfta bulunmak için ilk resmin duvardaki konumunu şeffaf bant ile işaretleyin.
  6. Fotoğraf makinesi merceğinin, kağıt çizimin tam merkez noktasına tam olarak dik (90 derece) olan hayali bir çizgiyle hizalı olduğundan emin olun.
  7. Fotoğraf makinesini, kağıdın köşegen uzunluğu ile aynı uzaklığa yerleştirin. Şayet çok yakına yerleştirirseniz, fotoğrafınızda geniş açılı balık gözü tipi bozulma alabilirsiniz. Çok uzaktayken fotoğraf makinesi hareketinden dolayı bulanıklık riski vardır (bir tripod bu endişeyi ortadan kaldıracaktır). Şayet makinenizin lensi telefoto lens ise ve bir üç ayak “tripod” kullanırsanız ve fotoğraf makinesini dikkatlice yerleştirirseniz en doğru görüntüyü elde edersiniz.
  8. Şayet bir akıllı telefon kullanıyorsanız, fotoğraf makinesi merceğinin tipik olarak telefonun gövdesinin dışında olduğunu unutmayın. Merceğin gösterildiği gibi kağıt çiziminde ortalandığından ve hayali çizginin (yukarıdaki şekilde sarı renkte) tam olarak sayfanın orta noktasına dik olduğundan emin olun.
  9. Bir çizimin karmaşık kısımlarının yakın çekim, detay fotoğraflarını çekmek isteyebilirsiniz.

Dosyaları Aktarma

Çekim yapıldıktan sonra, dijital dosyaları çıkarılabilir bellek kartı, kablo veya e-posta gibi uygun herhangi bir yöntemle bilgisayarınıza aktarın. Bir akıllı telefondan bir veya iki fotoğrafı aktarmak için, Elektronik-posta en iyisidir; hafıza kartı transferi ise üç veya daha fazla imaj için, zaman kazandıracaktır.

Bu arada ben, bu sebepten bir bilgisayar satın alırken satın alacağım bilgisayarın yerleşik bir SD bellek kartı okuyucusu olduğundan emin oluyorum.

Fotoğraf makinesi görüntüsü başlangıçta biraz karanlık olabilir. Üzerine tıklayarak, favori aracım Adobe Photoshop Elements gibi bir görüntü düzenleme yazılımı kullanarak her bir görüntüyü kolayca aydınlatabilir ve netleştirebilirsiniz.

Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kutusuna bırakınız. Sizin düzgün çalışan (ya da çalışmayan) daha başka yöntemleriniz var mı?

Bir sonraki yazıda, JPEG görüntü dosyalarının AutoCAD çizimine nasıl dönüştürüleceğini tartışacağız.

Kapatmadan önce bu hatırlatıcıyı eklemeliyim. . .

Bu teknikleri kullanırken daima diğer kişilerin telif haklarına saygı gösterin. Bu herkesi beladan uzak tutacaktır.

İşlemin 2. bölümü, tarama “raster” imajını AutoCAD çiziminize yerleştirmek, bir sonraki makalemle yakında geliyor.

Lütfen aşağıdaki butonları kullanarak bu yazıyı takipçilerinizle paylaşın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.