1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Koşullu Ölçeklendirme “Annotation Scaling”

Bu makalemde sizlere AutoCAD’de koşullu ölçeklendirme “annotation scaling” konusunu anlatacağım.

Bazen, projenizde kullandığınız ölçülerin yazılarının çok küçük veya çok büyük göründüğüne şahit olmuşsunuzdur.

Sekil-1

İşte ölçülerin yazı kısımları ve renkleri de dahil olmak üzere bu açıklama elemanlarının nasıl değiştirilebileceği aşağıdadır:

DIMSTYLE komutu açıklama nesnelerinin ölçeklerini değiştirmek için kullanabileceğiniz araç olan Ölçü Stili Yöneticisine “Dimension Style Manager” ulaşmanızda yardımcı olmaktadır.

Ölçü Stili Yöneticisini “Dimension Style Manager” açmak için, komut satırına DIMSTYLE yazarak Enter tuşuna basın.

Ekranınızda aşağıdaki şekilde görünen Ölçü Stili Yöneticisini “Dimension Style Manager” görüntülenecektir.

Sekil-2

Ölçü Stili Yöneticisini “Dimension Style Manager” sağ tarafında bulunan Düzenle…  “Modify…” tıkladığınız zaman, sol taraftaki stiller “styles” listesinden seçmiş olduğunuz ölçü stilinin detaylarını gösteren aşağıdaki şekilde görünen Düzenleme “Modify” iletişim penceresi açılacaktır.

Sekil-3

Ölçü yazısının koşullu “annonative” ölçeğini değiştirmek için, iletişim penceresinin Yazı “Text” sekmesindeki Yazı Yüksekliği “Text height” kısmındaki değeri değiştirmek zorundasınız. Ayrıca yine bu sekmedeki yazı stili “text style”, yazı rengi “text color” ve goldu rengi “fill color” kısımlarını da değiştirmek suretiyle ölçünün yazısının stilini, rengini ve doldu rengini de değiştirebilirsiniz.

Ölçünün ucundaki sembollerin ebat ve rengini değiştirmek için, de iletişim kutusunun Semboller ve Çizgiler “Symbols and Arrows” sekmesindeki özellikleri değiştirebilirsiniz.

Ölçünün hassasiyet faktörünü değiştirmek için, iletişim kutusunun Birincil Birimler “Primary Units” sekmesini kullanmalısınız.

Aşağıdaki şekilde aynı ölçünün farklı hassasiyet faktörleri kullanılmış halini görmektesiniz: Şekildeki 1. ve 2. figürlerde virgülden sonra 2 basamak 3. figürde ise, virgülden sonra 1 basamak hassasiyet kullanılmıştır.

Sekil-4

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.