1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Komut Satırını Kullanma

AutoCAD’de komut satırı (komut penceresi) AutoCAD’de neler yaptığınızı kaydeden yerdir. Ayrıca AutoCAD programının sizinle iletişim kurduğu yerde diyebiliriz. Bu sebeplerden dolayı komut satırının (komut penceresinin) nasıl kullanılacağını bilmeniz çok önemlidir.

Şeritte veya araç çubuklarında gördüğünüz tüm simgeler komutların kısa yollarıdır.

Şimdi AutoCAD’de çizgi çizme işlemini örnek olarak inceleyelim.

AutoCAD’de  çizgi çizmek istediğiniz zaman, ne yarsınız?

LINE komutunu çalıştırmak için, şeritten veya çizim araç çubuğundan Line simgesine tıklarsınız.

 Ayrıca aynı komutu çalıştırmak için, komut satırına (komut penceresine) LINE da yazabilirsiniz. Bazen hızlı olmak adına, sıklıkla kullandığınız komutların program tarafından hatırlanmasını istersiniz.

Sekil-1

En önemlisi de, AutoCAD’de komut satırını (komut penceresini) kullanırken, çalıştığınız komutun davranış şeklini değiştirebilirsiniz.

Şimdi bu durumu basit bir örnekle açıklayalım. 10 birim yarıçaplı bir çember çizmek istediğimizi farzedelim; CIRCLE yazarak Enter tuşuna basarsın:

 1. Komut:CIRCLE
 2. Çemberin merkez noktasını belirleyin veya [3N/2N/Teğet (teğet teğet yarıçap)] “Specify center point for circle or [3P/2P/Ttr (tan tan radius)]:”
 3. Çemberin yarıçapını belirleyin veya [Çap]: “Specify radius of circle or [Diameter]:”10
 4. adımda, AutoCAD çizmek istediğim çemberin merkezini belirlememi istemektedir. Bu veri istemi (uyarı) satırındaki köşeli parantez içerisindeki seçenekler bize komutun normal davranışını değiştirebilme olanağı sunmaktadır.

Şimdi de, 3. Adımda belirlenen yarıçap yerine çap belirleyerek bir çember çizmek istediğimizi farzedelim. Bu sefer programın benden isteyeceği veri istemleri (uyarılar) değişecek ve aşağıdaki gibi olacaktır:

 1. Komut:CIRCLE
 2. Çemberin merkez noktasını belirleyin veya [3N/2N/ Teğet (teğet teğet yarıçap)]: “Specify center point for circle or [3P/2P/Ttr (tan tan radius)]:”
 3. Çemberin yarıçapını belirleyin veya [Çap]: “Specify radius of circle or [Diameter] <10.0000>:”d
 4. Çemberin çapını belirleyin <20.0000>: “Specify diameter of circle <20.0000>:”10

Dikkat ettiyseniz, 3. Adımda AutoCAD ‘e yarıçap yerine çap belirlemek istediğimi bildirmek için “d” yazdım. Niçin sadece “d” yazıp Enter tuşuna bastım? Çünkü AutoCAD‘in veri isteme (uyarı) satırında köşeli parantez içerisinde [Diameter] kelimesinin baş harfi büyük harf olarak yazılıydı ve bu seçeneği aktifleştirmek için, sadece “d” yazıp Enter tuşuna basmak yeterliydi.

Şimdi ise, 2. Adımda komutun davranışını değiştirmeyi deneyelim. 2. adımda, AutoCAD bizden çemberin 3 nokta mı /2 nokta mı ya da 2 teğet nokta ve yarıçap verisi ile mi çizileceğini soran [3N/2N/ Teğet (teğet teğet yarıçap)] “[3P/2P/Ttr (tan tan radius)]” satırı ile veri istiyordu. Bu aşağıdaki şekilde görünen çemberi çizme seçeneklerinin komut satırındaki halidir.

Sekil-2

Şayet bu adımda 3N “3P” seçeneğini kullanırsak, komut satırında karşımıza gelecek olan veri istemleri (uyarılar) şöyle olacaktır:

 1. Command:CIRCLE
 2. Çemberin merkezini belirleyin veya [3N/2N/Teğet (teğet teğet yarıçap)]: “Specify center point for circle or [3P/2P/Ttr (tan tan radius)]:”3p
 3. Birinci noktayı belirleyin: “Specify first point on circle:”
 4. İkinci noktayı belirleyin: “Specify second point on circle:”
 5. Üçüncü noktayı belirleyin: “Specify third point on circle:”

Ben 3, 4 ve 5. adımlarda, AutoCAD‘in istediği bilgileri vermek için, fareyi kullandım. Çizim alanında 3 noktayı tıklarak AutoCAD‘e bildirdim. Tabiki şayet isterseniz, siz noktaların koordinatlarını girerek de bildirebilirsiniz.

DIMSTYLE komutunda, LAYER komutunda ve VIEWPORTS komutunda olduğu gibi bazı komutlarda komut satırı başka özelliklere ve seçeneklere kolayca ulaşmanızda yardımcı olurlar.

 

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.