1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Klein Şişesi Çizme

Bir silindirin bir ucunun diğeriyle birleştirilmesiyle elde edilen şekildir. Topolojinin incelediği bir şekil olan klein şişesi, iki boyutlu ve tek yüzeyli olarak kabul edilir. Ancak bu şekil, bir ucun diğer uçla birleştirilmesi sırasında kırılacağından, yırtılacağından veya kopacağından üç boyutlu uzayda elde edilmesi mümkün değildir. Bu sebepten dolayı, şekil dört boyutlu uzayda incelenmektedir.

Klein şişesi 1882 yılında alman matematikçi Felix KLEİN tarafından bulunmuştur. Klein şişesiMöbius şeridi gibi tek yüzeye sahip olmasına rağmen, möbius şeridi üç boyutlu öklid uzayında yapılabilen bir şekilken, klein şişesinin yapılabilmesi için dört boyutlu bir uzaya ihtiyaç vardır.  (Tanım Google’dan alınmıştır).

İşte bu makalemde sizlere klein şişesinin AutoCAD’de nasıl çizileceğini anlatacağım

Bu makalemde anlattığım kein şişesini kendiniz çizmeye başlamadan önce daha önce yayınlamış olduğum AutoCAD 2B “2D” Alıştırmaları Alıştırma #1Alıştırma #19 isimli makaleleri tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ediyorum.

Aşağıdaki şekilde bir görseli görünen Klein Şişesi hakkında daha fazla  bilgiyi itü sözlükte bulabilirsiniz.

Sekil-1

Adım 1

Öncelikle aşağıdaki şekilde görünen 2 boyutlu 2B “2D” figürü çizerek işe başlayacağız.

Sekil-2

Kendi klein şişenizi çizmek için, yukarıdaki şekilde görünen ölçüleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu makaledeki asıl amacımız, klein şişesini çizerken komutların nasıl kullanılacağını öğrenmek ve AutoCAD’de bu şişenin çizimini tamamlayabilmektir.

Adım 2

Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi 1. adım’da çizfiğiniz figürün üzerine klein şişesi’nin borusu için, güzergah olarak kullanacağımız eğriyi çizin. Bu eğriyi çizmek için, SPLINE komutunu kullanabilirsiniz.

Sekil-3

Adım 3

Aşağıdaki şekilde sol tarafta görünen figürü elde etmek için, OFFSET komutunu kullanın. sağ taraftaki figürü elde etmek için, OFFSET komutundan sonra TRIM komutunu kullanmalısınız.

Sekil-4

Adım 4

  1. adımda çizdiğimiz kısmı kullanarak şişenin alt kısmını yaratmak için, REVOLVE komutunu kullanın. REVOLVE komutunu kullanmadan önce bu kısım üzerinde REGION komutunu kullanmayı unutmayın! Çiziminiz aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi olmalıdır:

Sekil-5

Adım 5

Güzergah olarak kullandığımız eğri çizginin şişenin tabanından biraz dışarı çıkmasını sağlamak için, EXTEND komutunu kullanın. Bu uzatma işlemini borunun şişenin tabanından dışarı çıkmasını istediğimiz için yaptık. Yukarıdaki şekilde üzergah olarak kullandığımız eğri çizginin şişenin tabanından aşağı doğru biraz dışarı çıktığını görebilirsiniz.

Şimdi yarıçapı  R=4 birim olan bir çember çizin ve bu çemberi güzergah boyunca süpürmek için, SWEEP komutunu kullanın.

Sekil-6

Adım 6

Ne boruyu şişenin kendisinden çıkartmak mı istiyorsunuz?

Evet SUBTRACT komutunu kullanın ve boruyu şişenin kendisinden çıkartarak aşağıdaki şekli elde edin:

Sekil-7

Adım 7

Benzer başka bir boru yaratmak için, 5. adımda yaptıklarını tekrar uygulayın.

 Sekil-8

Adım 8

Şimdi borunun içerisini boşaltmak için ve aşağıdaki şekilde görülen hale getirmek için, borunun üzerinde SHELL komutunu kullanın.

Şayet bu adımda anlattıklarımı uygulamada sorun yaşadıysanız, daha önceki makalelerimden AutoCAD’de 90 Derecelik 3 Yönlü Dirsek Çizme isimli makalemde AutoCAD’de SHELL komutunun nasıl kullanılacağını inceleyebilirsiniz.

Sekil-9

Adım 9

Şimdi işin en çetrefilli kısmına geldik. Borunun ucunu şişenin altından çıkartmamız gerekiyor.

Bunu yapabilmek için, şişenin tabanın altına bir kutu çizin ve ve bu kutuyu borudan çıkartmak için, SUBTRACT komutunu kullanın. Böylece aşağıdaki şekilde sağ taraftaki figürde gördüğünüz gibi şişenin tabanında tabandan yukarı doğru giden boruyu elde etmiş olacaksınız.

Sekil-10

Adım 10

Artık klein şişesini tek bir 3 boyutlu 3B “3D” katı nesne haline getirmek için, UNION komutunu kullanabilirsiniz.

Sekil-11

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.