1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Klasik “Classic” Çalışma Ortamını Yaratma

Şayet AutoCAD‘in 2015 veya daha ileri bir sürümünü kurduysanız, klasik “classic” çalışma ortamının artık olmadığı dikkatinizi çekmiştir. Şayet eski alışkanlığınız olan bu klasik “classic” çalışma ortamını kullanmaya devam etmek istiyorsanız, bunu kendiniz yaratmanız gerekecektir.

Şimdi AutoCAD 2015 ve daha ileriki sürümlerde bu klasik “classic” çalışma ortamını yaratmanın seçeneklerini görelim.

Önceki Sürümden Ayarlarınızı Aktarma

Şayet bilgisayarınızda AutoCAD’in önceki bir sürümüne sahipseniz, ayarları güncellenmiş sürümünüze aktarabilirsiniz. Bu işlem CUI dosyalarınızda kaydedilen çalışma ortamlarını da aktaracaktır.

AutoCAD 2015 veya daha ileriki AutoCADsürümünü ilk çalıştırdığınız zaman, aşağıdaki şekilde görünen Genel Ayarları Aktarma “Migrate Custom Settings” iletişim kutusu ile karşılaşırsınız. Bu makalede ben sadece CUI dosyalarının aktarılması seçeneğini işaretledim diğer ayarların aktarılması seçeneklerini işaretlemedim.

Sekil-01

Şayet bu iletişim kutusunu daha önce gördünüz ve İptal “Cancel” düğmesine tıkladıysanız da, üzülmeyin. Bu AutoCAD aracına Windows’un başlat menüsünden hala ulaşabilirsiniz. Bu aracı AutoCAD 2015 klasörü altında> Genel Ayarları Aktarma “Migrate Custom Settings” program düğmesine tıkladıktan sonra Önceki Sürümden Aktarma ““Migrate From a Previous Release” komut düğmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sekil-02

Ayarları aktardıktan sonra, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere AutoCAD’in yeni sürümünde yeni çalışma ortamları ile birlikte eski sürümde kullandığınız tüm çalışma ortamlarını göreceksiniz.

Sekil-03

İstediğiniz çalışma ortamını yeniden isimlendirmek veya silmek istiyorsanız, bu işlemi Kullanıcı Arayüzü Özelleştirme Düzenleyicisi’nde (KAÖ) Customize User Interface (CUI)” yapabilirsiniz. Komut satırına CUI yazdıktan sonra Enter tuşuna basın. Yeniden isimlendirmek veya silmek istediğiniz çalışma ortamının üzerine sağ tıklayın.

Sekil-04

Kendi Çalışma Ortamınızı Yaratma

AutoCAD’in 2015 sürümünde klasik “classic” çalışma ortamına sahip olmanın diğer bir yolu da kendi çalışma ortamınızı yaratmaktır.

Komut satırına gerekli komutları yazarak çalışma ortamının görünümünü değiştirebilir; çalışma ortamı elemanları etkinleştirebilir ya da kapatabilirsiniz.

Şeriti kapatmak için:

Komut satırına RIBBONCLOSE yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.

Menü çubuğunu açmak için:

Komut satırına MENUBAR yazdıktan sonra Enter tuşuna basın. Açılan veri istek metin kutusuna 1 girdikten sonra Enter tuşuna tekrar basın.

Bir araç çubuğunu açmak için:

  1. Komut satırına TOOLBAR yazdıktan sonra Enter tuşuna basın (Komutun önündeki – işaretine dikkat edin).
  2. Çizim “Draw” araç çubuğunu görünür yapmak için, DRAW yazın ve Enter tuşuna basın. Çizim “Draw” araç çubuğunun her zaman görünür olmasını isteriz; değil mi?
  3. Görünür yapmak için, S yazın ve Enter tuşuna basın.

 

Artık Çizim “Draw” araç çubuğunu göreceksiniz. Bu araç çubuğunun en üst kısmına sağ tıklayın ve görünür olmasını istediğiniz diğer araç çubuklarını seçin.

Gerekli tüm araç çubuklarını görünür yapın ve bunları istediğiniz gibi sıralayın. İşinizi tamamladıktan sonra, durum çubuğundaki çalışma ortamı “workspace” düğmesine tıklayın ve Geçerli olarak Kaydet “Save Current As” komut düğmesine tıkladıktan sonra bu yeni çalışma ortamına istediğiniz bir ismi verin.

Sekil-05

Siz klasik “classic” çalışma ortamını kullanıyor musunuz?

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.