1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kırmızı Renklerin Mavi Görünme Sorunu ve Çözümü

AutoCAD‘in zaten birkaç grafik kartı uyumluluğu sorunu var. Bu sorun son birkaç hafta içinde baya yaygınlaştı. Kırmızı renkli nesneler çizdiğinizde, ekranda mavi olarak görünüyorlar.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz üzere, nesne rengi Tabakaya Göre “ByLayer” olarak ayarlanmıştır ve bunun kırmızı olması beklenir. Ancak, renk mavi olarak görünüyor.

 

Bu sorun muhtemelen yeni bir güncelleme nedeniyle ortaya çıkıyor. Sorumluluğun hangi güncellemeden kaynaklandığını bulamadım. Ancak çözümü buldum.

Çözüm

Geçici çözüm, donanım hızlandırma “hardware acceleration“ özelliğini kapatmaktır. Bu çözüm temelde AutoCAD grafik kartı uyumluluğu sorunlarının çoğunu çözebilir.

Şayet donanım hızlandırma “hardware acceleration“ özelliğini nasıl kapatacağınızı bilmiyorsanız, herhangi bir şablonu “template” kullanarak yeni bir çizim başlatın veya mevcut bir çiziminizi açın ve komut satırına 3DCONFIG yazıp Enter tuşuna basın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere Açık “On” düğmesine tıklayarak Donanım Hızlandırma “Hardware Acceleration“ özelliğini kapatın.

Temel olarak AAutoCAD bir 2 boyutlu 2B “2D” çizim yazılımı olduğu için pek çok grafik sorunu olması şaşırtıcıdır. Evet, AutoCAD 3 boyutlu 3B “3D” modelleme için de kullanılıyor. Ancak grafik kartıyla ilgili birçok sorunu olan başka bir yazılım göremiyorum. Umarım Autodesk program geliştiricileri bu sorun için kısa sürede bir düzeltme programı yayınlayacaklardır.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.