1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kendi Yazı Karakteri “Font” Sembolünüzü Yaratma

AutoCAD‘de, metin düzenleyiciyi ve Windows karakter haritasını kullanarak kolayca özel semboller ekleyebilirsiniz. Çoğu durumda, karakter haritasının sembolleri yeterlidir, ancak herhangi bir özel sembole ihtiyacınız varsa o zaman bu makalemde anlatacağım şekilde Windows İşletim Sistemi Özel Karakter Düzenleyicisi aracını kullanarak bir tane yaratabilirsiniz

Bununla birlikte, geleneksel bir yaklaşım, blokları çizimde özel sembolünüzü andırır ve metinle birlikte kullanmaktır. Ancak AutoCAD metin düzenleyicisinin standart metin biçimlendirme araçlarını kullanarak bu blokları düzenleyemezsiniz ve bu durumlarda bir yazı tipi sembolü işinize daha çok yarayacaktır.

Özel Bir Karakter Oluşturmak:

Bu makale için, genellikle windows karakter haritasında bulunmayan basit bir pergel sembolü hazırlayacağım.

Windows 10 için, ekranın sol alt köşesindeki büyüteç şeklindeki Arama “Search” simgesine tıklayın ve açılan arama çubuğuna Private Character Editor yazdıktan sonra arama listesinde en üstte çıkan program kısa yoluna tıklayın. Aşağıdaki şekilde görünen Private character window uygulaması açılacaktır.

“Kod Seç “Select Code” penceresinden boş bir kutu seçin. Yeni karakter seçilen kutuya atanan kodu (örneğimizde boş) alacaktır. OK düğmesine  tıklayın. Karakterinizi oluşturabileceğiniz ızgaralı boş bir tuval elde edeceksiniz.

Özel Karakter Düzenleyicisi “Private Character Editor“ sol tarafta 64 × 64 boyutlu tuval üzerinde karakterinizi oluşturmak için kullanılabilecek araçlar içerir. Bu tuval araçları AutoCAD çizim araçlarına çok benzemekle birlikte; referans olarak, aşağıdaki şekilde ben bu araçların kendi özel görevlerini sıraladım.

Bu araçların yardımı ile tuval üzerinde aşağıdaki şekilde görünen karakteri yaptım.

Şimdi Dosya “File menüsü içerisindeki Yazı Karakteri Bağlantıları “Font Links“ seçeneğini seçin ve yazı karakterini kaydetmek için bir veri istemi (uyarısı) göründüğünde Evet “Yes” düğmesini tıklayın. Bir sonraki pencereden Tüm fontlarla bağlantı kur “Link with all fonts” radyo düğmesini seçin ve OK düğmesini tıklayın. Bu karakteri belirli bir yazı tipi ile de bağlayabilirsiniz, ancak bu örnek için onu tüm yazı karakterleriyle ilişkilendireceğiz.

Şimdi Özel Karakter Düzenleyicisi “Private Character Editor“ uygulama penceresini kapatın ve yeni bir AutoCAD oturumunu başlatın.

Karakteri Çizime Yerleştirme:

Çizim alanında MTEXT komutunu  başlatın ve Metin Düzenleyici “Text Editor“ sekmesindeki Yerleştir “Insert”  panelindeki sembol seçeneğini tıklayın. Karakter haritasını görünür yapmak için semboller listesinden Diğer “Other” seçeneğini seçin. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Yazı Karakteri “Font” açılır menüsünden Tüm Fontlar (Özel Karakterler) “All Fonts (Private Characters)” yazı karakterini “font” seçin.

Tüm özel yazı tiplerinin listesi Karakter Haritası “Character Map” penceresinde görülecektir. Yeni oluşturduğunuz yazı tipini seçin ve Kopyala “Copy” düğmesine tıklayın.

Karakter Haritası “Character Map” penceresini kapatın, ardından AutoCAD‘in çizim alanındaki metin kutusuna sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Yapıştır “Paste” seçin. Ayrıca karakteri yapıştırmak için, CTRL + V tuşlarına da basabilirsiniz.

Karakter veya sembol, bir yazı nesnesi gibi çiziminize eklenecek ve metin düzenleyici sekmesini kullanarak bu sembolü biçimlendirebilirsiniz de.

Sembolü Transfer Etme:

Yukarıdaki örnekte yaptığınız özel sembol yerel sürücünüzde saklanır ve şayet çizimi başka bir kullanıcıya gönderirseniz bu karakteri göremez.

Bu sorunu çözmek için daima tüm özel yazı tiplerini elektronik transfer “eTransmit” paketine yerleştirin ve ayrıca yazı karakterlerinin “font” PDF çıktısında yakalandığından emin olun.

Bu eksik karakter sorununu önlemenin bir başka yolu, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, PDF Seçenekleri penceresindeki Tüm metni geometriye çevir “Convert all text to geometry” işaretleme düğmesini kullanarak sembolü geometriye dönüştürmektir.

Sonuç:

Özel Karakter Düzenleyicisini “Private Character Editör” kullanarak bir karakter oluşturma yöntemi, kullanıcıya, Blok kullanarak karakterler oluşturmanın mümkün olmadığı durumlarda Metin Düzenleyiciyi “Text Editor”  kullanarak sembolü değiştirmek için ek seçenekler sunmaktadır.

Ancak çiziminizde özel karakterler kullandığınızda çizimleri diğer kullanıcılara gönderirken çok dikkatli olmanız gerekir. Özel karakterlerin çizimde görünmemesi için, özel karakterleri, PDF seçeneklerinden geometriye dönüştürmeniz gerekir.

Bu makale ile ilgili sorularınız mı var? Aşağıdaki yorum kutusunu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

Revitte 3 boyutlu 3B “3D” Görünüşlerde Kotlarla Çalışma

Revit’te perspektif veya ortografik görünüşte çalışırken kotları görüntüleyip; değiştirebilirsiniz. Video: 3D Görünümlerde Düzeylerle Çalışma (İngilizce) …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.