1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kendi Şerit Panelinizi Yapma

Şayet AutoCAD‘de bazı araçları çok sık kullanıyorsanız, özellikle favori araçlarınız için bir şerit paneli oluşturabilir ve aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi hızlı erişim için şerite yerleştirebilirsiniz.

Kendi özel panelinizi yapmak için, komut satırına CUI yazın ve Enter tuşuna basın. Bu Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştir “Customize User Interface “ iletişim kutusunu açacaktır. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, iletişim kutusunun Özelleştir “Customize” sekmesinde Tüm Dosyalarda Özelleştirme “Customization in All Files”  panelinde sol yanındaki artı (+) sembolünü tıklayarak Şerit “Ribbon” öğesini genişletin. Şimdi Paneller “Panels” öğesine sağ tıklayın ve görüntülenen kısa yol menüsünden Yeni Panel “New Panel” seçeneğini seçin.

Mevcut panellerin altına ön tanımlı olarak Panel1 ismi ile yeni bir panel eklenecektir. Bu yeni panel ismine sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Yeniden adlandır  “Rename seçeneğini seçerek bu paneli Panelim olarak yeniden adlandırın. Şimdi aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Tüm Dosyalarda Özelleştirme “Customization in All Files”  panelinde bulunan Komutlar listesi “Command list“ panelinden favori araçlarımızı bu panele ekleyebiliriz.

Bu panel, AutoCAD‘in tüm komutlarını listeler ve Komutlar “Commands” listesinin en üstündeki arama çubuğunu kullanarak komutunuzu arayabilirsiniz. Örneğin, DONUT komutunu bu panele eklemek istediğimizi varsayalım, bu yüzden arama çubuğuna DONUT yazın; böylece bu komut listenin en üstüne ulaşacaktır. DONUT komutuna sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Kopyala “Copy” seçeneğini seçin.

Yeni yarattığınız ve sol tarafındaki artı (+) simgesine basarak ağacı genişleteceğiniz Panelim öğesine gidin. Şimdi bu panelde 1. sıra “row 1” isimli bir öğe göreceksiniz. Bu 1. sıra “row 1” isimli öğeye sağ tıklayıp açılan kısa yol menüsünden Yapıştır “Paste” seçeneğini seçin. Bu panele eklemek istediğiniz diğer komutlar için de bu işlemi tekrarlayın.

Artık özel panelimiz kullanıma hazır; fakat bu panel için bir sekme atamamız gerekiyor, Panelim öğesine sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Kopyala “Copy” seçeneğini seçin. Ardından Sekmeler “Tabs” öğesine gidin ve genişletmek için + simgesini tıklayın ve ardından bu paneli yapıştırmak istediğiniz sekmeyi seçin.

Bu makale için ben yeni Panelim isimli paneli Yönetim “Manage” sekmesine yapıştıracağım. Bunu için, Yönetim “Manage” sekmesini seçin, ardından sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Yapıştır “Paste” seçeneğini seçin.

Uygula “Apply” düğmesine tıklayın ve sonra Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme “Customize User Interface” iletişim kutusunu kapatmak için, OK düğmesine basın.

Şimdi şeritin Yönetim “Manage” sekmesine gidin. Orada hızlı erişim için favori komutlarınızla birlikte Panelim isimli yeni panelinizi göreceksiniz.

Yarattığınız bu özel paneli silmek için, Kullanıcı Ara yüzünü Özelleştirme “Customize User Interface” iletişim kutusuna gidip sağ tıklayın ve açılan kısa yol menüsünden Sil “Delete” seçeneğini seçerek paneller listesinden Panelim isimli yeni paneli silin. Doğru paneli sildiğinizden ve yanlışlıkla başka bir paneli silmediğinizden emin olun.

Bu makalede anlatılanlarla ilgili sorularınız mı var? Lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bana bildirin.

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.