1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kendi Profilinizi Yaratma ve Taşıma

Bilgisayarınızı AutoCAD’de biraz çalışma yapması için, bir arkadaşınıza ödünç vermek zorunda olduğunuz bir senaryo düşünün. Bilgisayarınız geri döndüğünde tüm özel ayarlarınızın arkadaşınızın ayarları ile değiştiğini gördüğünüzde hayal kırıklığına uğrarsınız değil mi?

Özel durum profilinizi, varsayılan proje dosyası kısa yolları, şablon konumları, varsayılan çizgi tipleri, tarama desenleri, yazıcı ön tanımlı ayarları gibi tüm ayarlarla oluşturarak bu durumdan kurtulmak için kullanabileceğiniz bir çözüm var. Bu profil, tercih ettiğiniz durumda AutoCAD‘i başlatmak için kullanılabilir ve bu profili AutoCAD‘in kurulu olduğu başka bir bilgisayara da aktarabilirsiniz.

Kendi Profilinizi Yaratma:

Öyleyse, işe ilk önce bir profil oluşturmayla başlayalım. Bunun için, komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basın. Açılan Seçenekler “Options” iletişim kutusunda Profil “Profiles” sekmesine gidin. Şayet herhangi bir değişiklik yapmadıysanız, aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, İletişim kutusunun sol tarafında Mevcut profiller “Available profiles” kısmında <<İsimsiz Profil>> “<<Unnamed Profile>>” isimli tek bir profil göreceksiniz.

Şimdi Özel Profil adıyla kendi profilimizi oluşturalım; bunun için Seçenekler “Options” iletişim kutusunun sağ tarafında yer alan Listeye Ekle… “Add to List…” düğmesine tıklayın; isim olarak Özel Profil ismini girin ve Uygula ve Kapat “Apply & Close” düğmesine tıklayın.

Şimdi bu profili o anki geçerli (aktif) profil haline getirmek için, profil listesinden seçin ve O anki geçerli (aktif) olarak Ayarla “Set Current” düğmesine tıklayın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, bu profilin isminin Seçenekler “Options” iletişim kutusunun üst kısmında O anki geçerli (aktif) profi: “Current” profile:” kısmında görüneceğini fark edeceksiniz:

Artık profiliniz özel ayarlarınızı kaydetmeye hazırdır. Bu profil ayarlarınızı bilgisayarınıza kaydedecektir ve AutoCAD oturumunuzu kapattığınız da bile mevcut olacaktır. Bu ayarlar .arg dosya uzantısı ile kaydedilir ve bu dosyayı Not Defteri “Notepad” programını kullanarak açabilirsiniz.

Profili Başka bir Bilgisayara Taşıma:

Profilinizi başka bir sisteme taşımak için, .arg dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz ve .arg dosyası AutoCAD‘in Seçenekler “Options” ilewtişim kutusunu kullanarak AutoCAD‘e ekleyebileceğiniz başka bir bilgisayara taşınabilir.

Bu özel profili dışa aktarmak için, komut satırına OP yazıp Enter tuşuna basın ve açılan Seçenekler “Options” iletişim kutusunda Profiller “Profiles” sekmesine gidin.

Aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere, Profiller “Profiles” sekmesinde sol taraftaki Mevcut Profiller: “Available Profiles:” listesinden Özel Profil profilini seçin ve sağ taraftaki Dışa Aktar… “Export” düğmesine tıklayın.

Profil dosyanızı kaydetmek istediğiniz konumu belirleyin ve ona bir isim verin. Bu örneğimiz için, dosyamıza Özel Profil ismini verin ve Kaydet “Sace” düğmesine tıklayın. .arg uzantılı profil dosyası yaratılacak ve belirlemiş olduğunuz konuma kaydedilecektir.

Bu profili başka bir bilgisayarda kullanmak için, dosyayı o bilgisayar aktarın ve Seçenekler “Options” iletişim kutusunun Profiller “Profiles” sekmesinde İçe aktar… “Import”…” düğmesine tıklayın; ardından dosyayı bulun ve seçerek Aç “Open” düğmesine basın. Özel Profiliniz Mevcut profiller “Available profiles” listesine eklenecektir. Bu profili o anki geçerli (aktif) “current” profil olarak ayarladığınız zaman, tüm özel ayarlar Özel profilde kayıtlı ayarlarla değiştirilecektir.

Siz de AutoCAD‘de kendi özel profillerinizi kullanıyor musunuz ve profilinizde en çok kullanılan özel ayarlar nelerdir? Aşağıdaki yorum kutusuna yazarak bizlerle paylaşın.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.