1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kendi Malzemenizi “Material” Yaratma

AutoCAD hiçbir değişiklik yapmaksızın direkt olarak çiziminizde kullanabileceğiniz birçok ön tanımlı malzemeye “material” sahiptir. AutoCAD’in malzeme “material” kütüphanesinde metal, plastik, beton, cam hatta bir ışık kaynağı gibi davranan kendi kendini aydınlatabilen malzemeler “material” bulabilirsiniz. Bu makalemde sizlere AutoCAD’in malzeme “material” kütüphanesinde ön tanımlı olarak bulunan malzemeler “material” gibi bir malzemeyi “material” sıfırdan nasıl yaratacağınızı ve bu yarattığınız malzemeyi nesneler üzerine nasıl uygulayacağınızı anlatacağım. Yukarıdaki şekilde görüldüğü üzere örnek malzeme “material” olarak ahşap meşe malzemesini “material” kullanacağım.

AutoCAD’i açın ve 3B Modelleme “3D Modeling çalışma ortamına “workspace” geçtikten sonra,  komut satırına RMAT yazın ve Enter tuşuna basın. Malzeme Araştırıcısı “Materials Browser” paleti açılacaktır. Şimdi bu paletin sol alt tarafındaki Dokümanda yeni malzeme yarat “Creates a new material in the document” düğmesine tıklayın ve açılan menüden Yeni jenerik malzeme “New generic material” seçeneğini seçin.

Ekranın sol tarafında Malzeme Düzenleyicisi “Materials Editor” paleti açılacaktır. Palet üzerinde aşağıdaki şekilde görünen değişiklikleri yapın.

  • Malzemenize “Material” bir isim verin; örneğimizde ben malzememizi “material” ahşap meşe olarak isimlendirdim. Jenerik “Generic” paneline gidin ve paneli genişletin. Daha sonra jenerik “generic” panelindeki Resim “Image” kutusunu tıklayın ve ahşap _meşe600x600 isimli resim dosyasını seçin. Bu resim dosyasını burayı tıklayarak indirebilirsiniz.
  • Malzeme Düzenleyicisi “Materials Editor” paletinin Ön izleme “Preview” kısmında malzemenin “material” dokusunun değiştiğini göreceksiniz. Parlaklık “Glossiness” değerini 30 olarak değiştirin ve vurgulamalar “highlights“ aşağı açılır menüsünden Metalik olmayan “Non-Metallic” seçeneğini seçin. Şayet isterseniz, diğer parametreleri de değiştirebilirsiniz; fakat şimdilik bu değişiklikler yeterli olacaktır.
  • Şimdi Malzeme Düzenleyicisi “Materials Editor” paletinde ahşap meşe resmine tıklayın; yeni Doku Düzenleyicisi “Texture Editor” paleti açılacaktır. Bu paleti aşağıya doğru kaydırın ve X ebatı “X size” ve Y ebatı “Y size” değerlerini 1 birim olarak değiştirin. Bu paletteki diğer parametreleri değiştirmeyin ve açık tüm paletleri kapatın.

Yeni yarattığımız ahşap meşe malzemesinin “material” çizim üzerinde nasıl göründüğünü görmek için, çizim alanında ebatları 10 x 10 x 10 birim olan bir küp yaratın. Bunun için, komut satırına BOX yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra @10,10,10 yazın ve Enter tuşuna tekrar basın. Görüntü “View” sekmesinin Görsel stiller “Visual styles” panelini kullanarak görsel stili Gerçekçi “Realistic” olarak değiştirin.

Komut satırına tekrar RMAT yazın ve Enter tuşuna basın. Aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi, Malzeme Araştırıcısı “Material Editor” paletinde diğer malzemeler ““material” arasında meşe ağacı malzemesini “material” göreceksiniz.

Bu malzemeyi “material” tutarak çizim alanında yaratmış olduğunuz küpün üzerine sürükleyip bırakın. Yaratmış olduğunuz küpün ahşap meşe dokusu ile kaplandığını göreceksiniz.

Tebrikler AutoCAD’de kendi malzemenizi “malzeme “material”” yarattınız!

Not: Bu malzeme “material” kullanılan ahşap _meşe600x600 isimli resim dosyasına ihtiyaç duymaktadır ve şayet malzeme “material” ile ilişkilendirdiğimiz resim dosyasını sisteminizden silerseniz, malzemeniz “material” ahşap malzemenin özelliklerini görüntülemeyi durduracaktır.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.