1372826956:AAFe2Py65GSQkfGiRnXuOQ-eD9yXcwMv988

AutoCAD’de Kendi Karmaşık Tarama “Hatch” Deseninizi Yaratma

AutoCAD ön tanımlı birçok tarama “hatch” deseni ile birlikte kurulmaktadır; fakat hemen hemen her zaman özel tarama “hatch” desenlerini kullanma ihtiyacı duyarsınız. İnternette özel tarama “hatch” desenlerini indirebileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır. Fakat şayet ihtiyacınız olan tarama “hatch” desenini bulamazsanız, kendi özel tarama “hatch” deseninizi yaratma zamanı gelmiş demektir.

Bir önceki AutoCAD’de Tarama “Hatch” Desenleri Yaratma isimli makalemde kendi basit tarama “hatch” deseninizi nasıl yaratacağınızı anlatmıştım. Şayet bu makalemi okumadıysanız, hemen şimdi okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bununla birlikte, özel karmaşık tarama hatch” deseninizi yaratmanın daha kolay bir yolu da bulunmaktadır. Bunu yapmak için, bir AutoLISP programı kullanabilirsiniz.

Tarama Yapıcı “Hatch Maker” Lisp Programı

Bu ücretsiz AutoLISP programı ünlü Cadalyst web sitesinde bulunmaktadır. Grafiksel olarak bir desen oluşturmak çok uygun bir yoldur. AutoLISP programını yüklediğiniz zaman, iki yeni komut kullanımda olacaktır: Bunlar DRAWHATCH ve SAVEHATCH komutlarıdır.

DRAWHATCH

Bu komut 0,0 orijin noktasını 1×1 ebatlarında bir kutu yaratacaktır. Tarama “Hatch” deseni olarak kullanmak istediğiniz tüm şekillerinizi bu kutunun içerisine çizmelisiniz. Bu çizim esnasında sadece çizgi ve nokta nesnelerini kullanabilirsiniz. Yay veya çember nesnelerinin kullanımına program tarafından izin verilmemektedir.

SAVEHATCH

Orijin noktasındaki 1×1 ebatlarında kutu içerisine nesnelerinizi yarattıktan sonra, bu komutu çalıştırabilirsiniz. Daha sonra çizmiş olduğunuz nesnelerin tümünü seçip Enter tuşuna basmalı ve tarama “hatch” desen dosyanızı (.pat uzantılı) kaydetmelisiniz.

Aşağıdaki şekilde gördüğünüz tarama “hatch” desenini bu programı kullanarak birkaç saniyede yarattım.

Tarama Yapıcı “Hatch Maker” Lisp Programını İndirme

Bu AutoLISP programı Cadalyst internet sitesinde bulunmaktadır. Autolisp programını buradan indirebilirsiniz.

 

Hakkında Sertan Türkan

AutoCAD Beyni

Bunu da Kontrol edin

2.1.3 – Bodrum Kat – İç Duvarlar

Bodrum katının dış ve iç duvarlarının son düzeni, aşağıdaki bodrum katının çiziminde gördüğünüz gibi olacaktır …

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.